فارسی
شنبه 16 فروردين 1399 - السبت 10 شعبان 1441

عيسی مسيح بر اثر شدت پاكيش به او مرحمت شد و لياقت شنيدن وحی الهی را از زبان ملائكه پيدا كرد ، چنانچه ملائكه به او گفتند :

ای مريم فرمانبردار خدا باش و سجده برای حضرت حق بجای آر و با اهل ركوع و عبادت به ركوع و بندگی برای پروردگارت برخيز .

مريم از پی اين فرمان در عبادت و اطاعت و ركوع و سجود و عبادت شدت بيشتری به خود گرفت و راه حضرت دوست را آن چنان عاشقانه طی كرد كه مشرف به خطاب های ديگری در زمينه پيدا كردن ارزش بيشتر و عظمت بالاتر از جانب حضرت حق شد .

آری ، ارزش های واقعی پيش خداست و هر كس بخواهد ، بايد از طريق عبادت و فرمانبرداری از حضرت دوست ، به كسب آن ارزش ها برخيزد .

ركوع داود عليه السلام

در قرآن مجيد در باب عظمت ركوع و انابه به درگاه حق و منافع آن می خوانيم :

وَظَنَّ دَاوُدُ أَنَّمَا فَتَنَّاهُ فَاسْتَغْفَرَ رَبَّهُ وَخَرَّ رَاكِعاً وَأَنَابَ * فَغَفَرْنَا لَهُ ذلِكَ وَإِنَّ لَهُ عِندَنَا لَزُلْفَی وَحُسْنَ مَآبٍ [14] .

و داود دانست كه ما او را [ در اين حادثه ] آزموده ايم ، در نتيجه از پروردگارش درخواست آمرزش كرد و بی درنگ به حالت خضوع به رو در افتاد و به خدا بازگشت * و ما او را در اين [ داوری ] آمرزيديم ، بی ترديد او نزد ما تقرب و منزلتی بلند و سرانجامی نيكو دارد .

راكعان واقعی

در عظمت ركوع حقيقی همين بس كه قرآن مجيد پس از خداوند ، ولايت و سرپرستی بندگان را به عهده راكعان واقعی می داند ، آنان كه ركوع را با تمام شرايط ظاهر و باطنش بجای آوردند و حق عبادت حق را با تمام جهات و شؤون رعايت كردند و آنان پس از پيامبر دوازده نفرند كه اول آن ها علی عليه السلام و آخر آنان حضرت صاحب الامر است .

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ [15] .

سرپرست و دوست شما فقط خدا و رسول اوست و مؤمنانی [ مانند علی بن ابی طالب اند ] كه همواره نماز را برپا می دارند و در حالی كه در ركوعند [ به تهيدستان ] زكات می دهند .

ركوع ، علامت عاشقان واقعی

در سوره مباركه توبه وقتی علائم و نشانه های اهل ايمان را ذكر می كند ، ركوع را از علائم حتميه عاشقان حق شمرده می فرمايد :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز