فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

مزد صبر بر امتحانات الهی

گذرگاهی خطرناك تر و در عين حال لطيف تر از گذرگاه امتحان و ابتلا نيست ، انسان برای دست يافتن به قدرت های عالی معنوی امتحان می شود و چون در اين امتحان پيروز و سربلند شد برای ورود به عالم آخرت با سرمايه ای سنگين و حالاتی ملكوتی و الهی آماده می گردد و به وقت ورود مورد استقبال ارواح طيبه صالحان قرار گرفته و برزخ او شعبه ای از بهشت خدا خواهد بود .

چون قيامت گردد برای شركت در عالی ترين مسابقه كه هدفش جنات الهی است وارد می شود و در آنجا مورد استقبال ملائكه رحمت و خشنودی خدای مهربان قرار می گيرد و در وقت ورود به بهشت مخاطب به اين خطاب عاشقانه می گردد :

وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلاَمٌ عَلَيْكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِينَ [174] .

نگهبانانش به آنان گويند : سلام بر شما ، پاكيزه و نيكو شديد ، پس وارد آن شويد كه [ در آن ] جاودانه ايد .

آری ، بهشت و نعمت جاويد آن و تهنيت خزنه بهشت ، مزد آن صبر و حوصله و برخورد صحيحی است كه به ابتلائات و آزمايش های الهی داشتند .

وَالْمَلائِكَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِم مِن كُلِّ بَابٍ * سَلامٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَی الدَّارِ [175] .

و فرشتگان از هر دری بر آنان درآيند . * [ و به آنان گويند : ]سلام بر شما به پاس استقامت و صبرتان [ در برابر عبادت ، معصيت و مصيبت ]پس نيكوست فرجام اين سرای .

مسئله حتميت امتحان و ابتلا بايد به طور دائم به وسيله پدران و مادران متعهد و معلمان دلسوز و به خصوص خطيبان و واعظان و ناصحان و پنددهندگان به فرزندان و جوانان و مردم گوشزد شود و به تمام عباد خدا برای برخورد صحيح با آزمايش های الهی و ابتلائات ربانی آمادگی داده شود .

رها گذاردن فرزندان و شاگردان كلاس و مردم از تعليم اين حقيقت دور از انصاف و مخالف با قواعد الهی است .

آنان كه در اين زمينه آمادگی لازم را ندارند ، در برخورد به كم ترين حادثه ، محكوم حادثه می گردند و نيروهای الهی آنان در مدار برنامه های ابليسی و شيطانی قرار می گيرد ، امتحان گذرگاه لطيف و در عين حال گذرگاه و عقبه بسيار پرخطری است .


  • تا درين زندان فانی زندگانی باشدت اين جهان را ترك كن تا چون گذشتی زين جهان كام و ناكام اين زمان در كام خود درهم شكن روزكی چندی چو مردان صبر كن در رنج و غم روی خود را زعفرانی كن به بيداری شب گر بميری در ميان زندگی عطاروار چون درآيد مرگ عين زندگانی باشدت[176]

  • كنج عزلت گير تا گنج معانی باشدت اين جهانت گر نباشد آن جهانی باشدت تا بكام خويش فردا كامرانی باشدت تا كه بعد از رنج گنج شايگانی باشدت تا به روز حشر روی ارغوانی باشدت چون درآيد مرگ عين زندگانی باشدت[176] چون درآيد مرگ عين زندگانی باشدت[176]
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز