فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

و [ ياد كنيد ] هنگامی كه ابراهيم را پروردگارش به اموری [ دشوار و سخت ] آزمايش كرد ، پس او همه را به طور كامل به انجام رسانيد ، پروردگارش [ به خاطر شايستگی ولياقت او ] فرمود : من تو را برای همه مردم پيشوا و امام قرار دادم .

شيوه برخورد با امتحان

ما انسان ها ، از جانب خدا به عقل ، نفس ، قلب ، نبوت انبيا ، امامت امامان ، فقاهت فقيهان ، حوادث اجتماعی ، طاغوت ، ثروت ، فقر ، مرض و صحت ، زن و فرزند ، رفيق و دوست ، اقوام و خويشان ، نعمت و مصيبت و . . . امتحان می شويم و از اين امتحانات و ابتلائات گريزی نداريم ، تنها مسئله ای كه در اين زمينه ها بايد رعايت كنيم برخورد صحيح ما با امتحان است كه اين برخورد صحيح را می توان از قرآن و تعليمات اسلامی فرا گرفت و در برخورد صحيح است كه جزء نيكان قرار گرفته و در صف صابران و شاكران رفته و مفتخر به بشارت های عالی الهی خواهيم شد .

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَیْ ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالَّثمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ * الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلّهِ وإِنّا إِلَيهِ رَاجِعُونَ * أُولئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِن رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ [173] .

و بی ترديد شما را به چيزی اندك از ترس و گرسنگی و كاهش بخشی از اموال و كسان و محصولات [ نباتی يا ثمرات باغ زندگی از زن و فرزند ]آزمايش می كنيم و صبركنندگان را بشارت ده . * همان كسانی كه چون بلا و آسيبی به آنان رسد گويند : ما مملوك خداييم و يقيناً به سوی او بازمی گرديم . * آنانند كه درودها و رحمتی از سوی پروردگارشان بر آنان است و آنانند كه هدايت يافته اند .

آری ، سلامت انسان به فرموده حضرت صادق عليه السلام در برخورد به نعمت و شدت به عنوان ابتلا و كرامت آدمی در طاعت از خداست و به تعبير ديگر در برخورد صحيح به موارد ابتلا و خواری و بدبختی و شقاوت انسان در برخورد به ابتلائات ، در معصيت خدا و تخلف از مقررات الهی است .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز