فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

انسانی كه عمری رعايت حلال و حرام حضرت حق را كرده و واجبات خود ، به خصوص نماز را بنحوی كه مولا از او خواسته به انجام رسانده و از كبائر و لذت های شيطانی يا همه سختی هايش دست كشيده ، بايد مشرف به شرف بشارت های حق و ملائكه و اوليا گردد و سجده كنندگان حقيقی از اتم مصاديق اين گونه آيات و رواياتند و اينان پس از انتقال به عالم بعد به روح و ريحان و راحت الهی برسند و از نعيم ابد حضرت دوست ، به مزد بندگيشان بهره مند شوند .

بسيار نابجاست كه عبد ، از چنين بشارت های قرآنی و روايی نسبت به مؤمن بوقت احتضار و راحت قيامت بوقت ورود به محشر غافل و لاهی بماند و بر اثر اين غفلت ، از سجده حقيقی باز مانده و سجده اش بازی و خدعه و فريب نفس و خلاصه ارضای هوس باشد !

بشارت های الهی در قرآن

چه نيكوست كه به نمونه ای از بشارت های وارده در معارف اسلامی اشاره رود تا بيش از پيش به محصول و نتيجه موقف و موضع عبادت و به خصوص سجده و درجات الهی آن واقف شويم .

در قرآن مجيد می خوانيم :

أَلاَ إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ * الَّذِينَ آمَنُوا وَكَانُوا يَتَّقُونَ * لَهُمُ الْبُشْرَی فِی الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِی الآخِرَةِ لاَ تَبْدِيلَ لِكَلِمَاتِ اللّهَ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ [114] .

آگاه باشيد ! يقيناً دوستان خدا نه بيمی بر آنان است و نه اندوهگين می شوند .

* آنان كه ايمان آورده اند و همواره پرهيزكاری دارند * آنان را در زندگی دنيا وآخرت مژده و بشارت است [ در دنيا به وسيله وحی و در آخرت به خطاب خدا و گفتار فرشتگان ] در كلمات خدا [ كه وعده ها و بشارت های اوست ] هيچ دگرگونی نيست ؛ اين است كاميابی بزرگ .

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلاَئِكَةُ أَلاَّ تَخَافُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی كُنتُمْ تُوعَدُونَ * نَحْنُ أَوْلِيَاؤُكُمْ فِی الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِی الاْخِرَةِ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَشْتَهِی أَنفُسُكُمْ وَلَكُمْ فِيهَا مَا تَدَّعُونَ * نُزُلاً مِنْ غَفُورٍ رَحِيمٍ [115] .

بی ترديد كسانی كه گفتند : پروردگار ما خداست ؛ سپس [ در ميدان عمل بر اين حقيقت ] استقامت ورزيدند ، فرشتگان بر آنان نازل می شوند [ و می گويند : ] مترسيد و اندوهگين نباشيد و شما را به بهشتی كه وعده می دادند ، بشارت باد .

* ما در زندگی دنيا و آخرت ، ياران و دوستان شما هستيم ، آنچه دلتان بخواهد ، در بهشت برای شما فراهم است و در آن هر چه را بخواهيد ، برای شما موجود است . * رزق آماده ای از سوی آمرزنده مهربان است .

بشارت های الهی در روايات

در روايت آمده :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز