فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

أَيَكُونُ لِغَيْرِكَ مِنَ الظُّهُورِ ما لَيْسَ لَكَ حَتّی يَكُونَ هُوَ الْمُظْهِرَ لَكَ مَتی غِبْتَ حَتّی تَحْتاجَ إلی دَليلٍ يَدُلُّ عَلَيْكَ[96] .

آيا برای غير تو ظهوری هست كه برای تو نباشد ، تا ظهور آن غير سبب ظهور تو باشد ؟ ! كِی پنهان بوده ای تا نيازمند به دليلی باشی كه بر تو دلالت كند .

هُوَ الْأَوَّلُ وَالاْخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ [97] .

اوست اول و آخر و ظاهر و باطن .

پس خدای را به اين موهبت عظمی ثنا گويد :


  • هر دمش با من دل سوخته لطفی دگر است اين گدا بين كه چه شايسته انعام افتاد[98]

  • اين گدا بين كه چه شايسته انعام افتاد[98] اين گدا بين كه چه شايسته انعام افتاد[98]

سجده و ترك خويشتن

امام خمينی رحمه الله در سرّ وضع سجده می گويد :

سجده نزد اصحاب عرفان و ارباب قلوب ، ترك خويشتن و چشم بستن از ما سوی و به معراج يونسی « كه به فرو رفتن در بطن ماهی حاصل شده » متحقق شدن به توجه اصل خويش بی رؤيت حجاب .

و سر بر تراب نهادن اشارت به رؤيت جمال جميل است در باطن قلب خاك و اصل عالم طبيعت .

و آداب قلبيه آن يافتن حقيقت خويش و اصل ريشه وجود خود است و نهادن ام الدماغ كه مركز سلطان نفس است و عرش الروح است به ادنی عتبه مقام قدس و ديدن عالم خاك است ، عتبه مالك الملوك .

پس سرّ وضع سجودی ، چشم از خود شستن است و ادب وضع رأس بر تراب اعلی ، مقامات خود را از چشم افكندن و از تراب پست تر ديدن است و اگر در قلب از اين دعاوی كه به حسب اوضاع صلاتی اشارت به آن هاست علتی باشد ، پيش ارباب معرفت نفاق است و چون خطر اين مقام بالاترين خطرات است سالك الی اللّه را لازم است به جبلت ذاتی و فطرت متمسك به ذيل عنايت حق جل و علا گردد و با ذلت و مسكنت عفو تقصيرات را طلب كند كه اين مقامی مخطور است كه از عهده امثال ما خارج است .

و بالجمله ، سجده نزد اهل معرفت و اصحاب قلوب ، چشم فروبستن از غير و رخت بر بستن از جميع كثرات اسما و صفات و فنای در حضرت ذات است و در اين مقام نه از سمات عبوديت و نه از سلطان ربوبيت در قلب اوليا اثری است و حق تعالی خود در وجود عبد قائم به امر است :

« فَهُوَ سَمْعُهُ وَبَصَرُهُ بَلْ لا سَمْعَ وَلا بَصَرَ وَلا سِماعَ وَلا بَصيرَةَ وَإلی ذلِكَ الْمَقامِ تَنْقَطِعُ الاْءشارَةُ »[99] .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز