فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441


  • وقت كوچ است الرحيل ای دل از اين جای خراب بال و پر ده مرغ جان را تا ميان اين قفس عقل را و نقل را هم چون ترازو راست دار چون زعقل و نقل ذوق عشق حاصل شد تو را گر چه عالم می نمايد ديگران را آب خضر گر چنان گردی جدا از خود كه بايد شد جدا گر صواب كار خواهی اندرين وادی صعب آخر ای شهوت پرست بی خبر گر عاقلی يك دمی لذت كجا ارزد به صد ساله عذاب[75]

  • تا زحضرت سوی جانت ارجعی آيد خطاب بر دلت پيدا شود در يك نفس صد فتح باب جهد كن تا در ميان نه سيخ سوزد نه كباب از دل پر عشق خود آتش زن اندر نان و آب تو چنان گردی كه گردد پيش تو هم چون سراب ذره ای گردد به پيش نور جانت آفتاب از خطای نفس خود تا چند بينی اضطراب يك دمی لذت كجا ارزد به صد ساله عذاب[75] يك دمی لذت كجا ارزد به صد ساله عذاب[75]

4 ـ تكبر انسان های بی معرفت از سجده

قرآن مجيد ، انسان هايی كه از طاعت و عبادت و انقياد و تسليم و سجود در برابر حضرت حق روی گردانند دنباله رو شيطان و مطيع ابليس دانسته و برای آنان عاقبتی جز خزی دنيا و عذاب آخرت نمی داند .

قرآن مجيد انسان را موجودی برتر می داند و برتری او را از بركت فطرت و عقل می داند .

قرآن مجيد انبيا را برای هدايت بشر مبعوث كرده و بهشت را جايگاه انسان می داند .

قرآن مجيد در برابر اين همه وسايل هدايت ، از انسان سخت انتقاد می كند كه چرا متوسل به وسايل هدايت نمی شود و در برابر حق واضح و روشن چرا تسليم نشده و اطاعت نمی كند و سجده بر خداوند و عبادت او را بر خود روا نمی دارد ؟!

قرآن مجيد درباره متكبران از سجود می فرمايد :

فَمَا لَهُمْ لاَ يُؤْمِنُونَ * وَإِذَا قُرِئَ عَلَيْهِمُ الْقُرْآنُ لاَ يَسْجُدُونَ * بَلِ الَّذِينَ كَفَرُوا يُكَذِّبُونَ * وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا يُوعُونَ * فَبَشِّرْهُم بِعَذَابٍ أَلِيمٍ [76] .

پس اينان را چه می شود كه ايمان نمی آورند ؟ ! * و هرگاه قرآن را بر آنان خوانند ، خاضع و تسليم نمی شوند ؟ ! * بلكه كافران همواره انكار هم می كنند !

* و خدا به آنچه [ از انكار ، كفر ، نفاق ، حسد و . . . ]در دل خود جمع می كنند ، داناتر است . * پس آنان را به عذابی دردناك بشارت ده .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز