فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

و شما را آفريديم ، سپس شما را صورت گری كرديم ، آن گاه به فرشتگان گفتيم :

بر آدم سجده كنيد ؛ بی درنگ همه سجده كردند ، جز ابليس كه از سجده كنندگان نبود . * خدا فرمود : هنگامی كه تو را امر كردم ، چه چيز تو را مانع شد كه سجده نكردی ؟ گفت : من از او بهترم ، مرا از آتش پديد آورده ای و او را از گِل آفريدی . * خدا فرمود : از اين جايگاه و منزلتت [ كه عرصه فروتنی و فرمانبرداری است ] فرود آی ؛ زيرا تو را نرسد كه در اين جايگاه بلند ، بزرگ منشی كنی پس بيرون شو كه قطعاً از خوارشدگانی . * گفت : مرا تا روزی كه [ مردگان ] برانگيخته شوند ، مهلت ده . * خدا فرمود : البته تو از مهلت يافتگانی . * گفت : به سبب اين كه مرا به بيراهه و گمراهی انداختی ، يقيناً بر سر راه راست تو [ كه رهروانش را به سعادت ابدی می رساند ] در كمين آنان خواهم نشست . * سپس از پيش رو و پشت سر و از طرف راست و از جانب چپشان بر آنان می تازم و [ تا جايی آنان را دچار وسوسه و اغواگری می كنم كه ] بيشترشان را سپاس گزار نخواهی يافت . * خدا فرمود : از اين جايگاه و منزلتت نكوهيده و مطرود بيرون شو كه قطعاً هر كه از آنان از تو پيروی كند ، بی ترديد جهنم را از همه شما لبريز خواهم كرد .

نتايجی كه از اين آيات به دست می آيد :

1 ـ آفرينش انسان از نظر قوای ظاهری و باطنی كامل است ، بنابراين با اين قدرت كامل محكوم ضد خدا نيست ، مگر خودش بخواهد محكوم باشد .

2 ـ به خاطر كمالش به ملائكه امر به سجده و خضوع شد ، ملائكه همه فرمان حق را اطاعت كردند ، ولی ابليس از حكم خدا به خاطر كبر و عجب خودداری كرد .

3 ـ عجب و كبر ابليس علت محروميت او از دربار رحمت حضرت رب الارباب شد .

4 ـ به خاطر مزد عبادات گذشته اش تا قيامت از خدا مهلت گرفت ، تا از طول اين زمان جهت گمراهی فرزندان آدم استفاده كند .

5 ـ مذهب فاسد و خطرناك جبر را پايه گذاری كرد ، به اين صورت كه فرود آمدنش را از عزت و شخصيت به حضرت حق نسبت داد ، در حاليكه خداوند بزرگ جز عزت موجودات چيزی نخواسته و از گمراهی و بدبختی آنان متنفر است .

6 ـ تهديد كرد كه تمام قوای بنی آدم ، اعم از عقل ، فطرت ، وجدان ، علم ، شهوت ، مشاعر ، غرايز و احساسات آنان را به راه باطل می كشم و اين گونه آيات هشداری از جانب حضرت دوست به انسان است كه با كمال دقت و با تكيه بر قواعد الهی و ايمان به خدا و روز جزا ، از خويشتن در برابر اين دشمن خطرناك محافظت كند .

7 ـ ابليس در حاليكه در معرض مذمّت و شماتت و خواری و سرافكندگی قرار گرفت از پيشگاه رحمت رانده شد .

8 ـ به او وعده حتمی داده شد كه خود و پيروانش به خاطر سرپيچی از فرمان خدا اهل جهنم خواهند بود .

سوره ص

و در سوره مباركه ص اين داستان شگفت انگيز را با عنوان های شديدتر می خوانيم :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز