فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

اين بزرگواران در اخلاق خود آنقدر متواضع اند كه در ميان هر جمعيت يا در هر شهری كه زندگی می كنند ، خود را از همه بدتر و از مقام انسانيت دورتر می دانند .

4 ـ تجافی از مضاجع در ظاهر ، خالی گذاشتن رختخواب از بدن و رها كردن خواب برای نماز شب است ، چرا كه مردم مؤمن و اهل معرفت دارای تهجد شبانه و قائم به صلاة در تاريكی شبند .

و در باطن آزاد كردن ارواح است ، به حسب قوای عمليه از تاريكی های ماديت و شواغل جسمی پست و قيام از رختخواب بدن و خروج از عالم اجسام به قطع تعلقات غير الهی و محو آثار غير ربانی است ، يا خروج از عالم امكان به محو صفات امكانی و منور شدن به نور الهی و فيض ربوبی است .

معاذ بن جبل می گويد :

در غزوه تبوك خدمت رسول اللّه صلی الله عليه و آله بوديم ، گرمای سختی بود ، در حدی كه مردم از هم جدا شده بودند ، من از همه به پيامبر نزديك تر بودم ، نزديك تر شدم و گفتم : يا رسول اللّه ! عملی به من بياموز كه داخل بهشت شوم و از آتش دوزخ دور گردم ، فرمود : مسئله بزرگی پرسيدی ، ولی آسان است در صورتی كه خداوند بر بنده اش آسان كند ، آن گاه فرمود : خدا را عبادت كن و به او شرك نورز ، نماز واجب را ادا كن و زكات مفروضه را بپرداز و روزه ماه رمضان را بگير .

آن گاه فرمود : تو را به درهای بهشت آگاهی دهم ؟ عرضه داشتم : آری ، فرمود :

روزه سپر است ، صدقه كفاره عطا است و برخاستن مرد در دل تاريك شب جهت كسب رضايت حق ، سپس آيه شريفه تَتَجَافَی جُنُوبُهُمْ [64] را قرائت كرد[65] .

5 ـ و اما دعای آنان توجه قلب ايشان است به توحيد حقيقی يعنی ليس فی الدار غيره ديّار و نظر به مقام عنديّت است و عبادت و دعای آنان به مقتضای خوف از سخط ربّ و بُعد از جناب دوست و طمع به عنايت و لطف و محبت و اجر و ثواب اوست .

6 ـ و اما انفاق آنان مربوط به تمام نعمت هايی است كه حضرت رب العزه در اختيار آنان گذاشته از مال ، علم ، آبرو ، قدرت ، شخصيت .

3 ـ تكبر ابليس از سجود در بيان قرآن

داستان تكبر ابليس از سجده بر آدم ـ كه امر حضرت حق به تمام ملائكه بود و در حقيقت انجام آن مأموريت ، انجام خواسته امر بود و واقعيت آن سجده به فرموده حضرت صادق عليه السلام بر خدا بود[66] ـ در ده سوره قرآن ذكر شده :

بقره ، نساء ، اعراف ، حجر ، اسراء ، كهف ، طه ، فصلت ، فرقان ، ص .

سوره اسراء

مفصل اين مسئله در سوره مباركه اسراء در آيات كريمه زير آمده :

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُوا لاِدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلِيسَ قَالَ ءَأَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طِيناً * قَالَ أَرَأَيْتَكَ هذَا الَّذِی كَرَّمْتَ عَلَیَّ لَئِنْ أَخَّرْتَنِ إِلَی يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَأَحْتَنِكَنَّ ذُرِّيَّتَهُ إِلاَّ قَلِيلاً * قَالَ اذْهَبْ فَمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ فَإِنَّ جَهَنَّمَ جَزَاؤُكُمْ جَزَاءً مَّوْفُوراً * وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُم بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِمْ بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلاَدِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُوراً * إِنَّ عِبَادِی لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَكَفَی بِرَبِّكَ وَكِيلاً [67] .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز