فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

أَوَ لَم يَرَوْا إِلَی مَا خَلَقَ اللّهُ مِن شَیْ ءٍ يَتَفَيَّؤُا ظِلاَلُهُ عَنِ الْيَـمِينِ وَالشَّمـَائِلِ سُجَّداً لِلّهِ وَهُمْ دَاخِرُونَ * وَللّهَ يَسْجُدُ مَا فِی السَّماوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ مِن دَابَّةٍ وَالْمَلاَئِكَةُ وَهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ * يَخَافُونَ رَبَّهُم مِّن فَوْقِهِمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ [54] .

آيا به سوی آنچه خدا آفريده ننگريستند كه سايه های آنان در حالی كه فروتنانه برای خدا سجده می كنند ، از راست و چپ برمی گردد ؟ * و آنچه در آسمان ها و زمين از جنبندگان و فرشتگان وجود دارد ، فقط برای خدا سجده می كنند و تكبّر و سركشی نمی ورزند . * از پروردگارشان كه بر فراز آنان است، می ترسند و آنچه را به آن مأمور می شوند ، انجام می دهند .

و نيز در قرآن مجيد می فرمايد :

وَللّهَ يَسْجُدُ مَن فِی السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ طَوْعاً وَكَرْهاً وَظِلاَلُهُم بِالْغُدُوِّ وَالاْصَالِ [55] .

كسانی كه در آسمان ها و زمين هستند ، از روی ميل و رغبت يا بی ميلی و كراهت و نيز سايه هايشان بامداد و شام گاه برای خدا سجده می كنند .

وَالنَّجْمُ وَالشَّجَرُ يَسْجُدَانِ [56] .

و گياه و درخت همواره [ برای او ] سجده می كنند .

2 ـ سجود اهل طاعت و عبادت

آنان كه به وادی با عظمت معرفت قدم گذاشته و از نور بصيرت بهره مند شده اند و در نتيجه به الوهيت حضرت حق و به بندگی و مملوكيت خويش ، با تمام وجود به اقرار و اعتراف برخاسته اند ، بر خود لازم و حتم می بينند كه از پی اوامر انبيا و امامان عليهم السلام به عبادت قيام كرده و از حضرت حق اطاعت نمايند و به پيشگاه او سجده به معنای حقيقی برند ، يعنی كمال انقياد و خضوع و تذلل را نسبت به عظمت و فرامين او رعايت كنند ، قرآن مجيد ياد آنان را گرامی داشته و از وجود مبارك آنان به عنوان بندگان با كرامت حق ياد می كند و آنان را عباد شايسته و سارع در خيرات می داند :

لَيْسُوا سَوَاءً مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ أُمَّةٌ قَائِمَةٌ يَتْلُونَ آيَاتِ اللّهِ آنَاءَ اللّيْلِ وَهُمْ يَسْجُدُونَ * يُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُسَارِعُونَ فِی الْخَيْرَاتِ وَأُولئِكَ مِنَ الصَّالِحِينَ [57] .

[ همه اهل كتاب ] يكسان نيستند ، از اهل كتاب گروهی درستكار [ و رعايت كننده حقّ خدا و مردم ] هستند ، آيات خدا را در ساعاتی از شب می خوانند و [ به پيشگاه حق از روی تواضع و فروتنی ] سجده می كنند . * [ در سايه قرآن و نبوّت پيامبر ] به خدا و روز قيامت ايمان می آورند و به كار شايسته و پسنديده فرمان می دهند و از كار ناپسند و زشت بازمی دارند و در كارهای خير می شتابند و اينان از شايستگانند .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز