فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

در مباحث آينده ، سجده به همين معنا و مفهوم گسترده مورد توجه است ، اميد است خداوند مهربان ، با لطف و عنايت و رأفت و محبتش به همه ما توفيق رسيدن به چنين سجودی را عنايت فرمايد ، تا ما هماهنگ با تمام اجزای آفرينش به سوی او حركت خويش را ادامه دهيم .

سجده در قرآن كريم

قرآن مجيد مسئله با عظمت سجود را در چند مرحله متذكر شده است :

1 ـ سجود موجودات .

2 ـ سجود اهل طاعت و عبادت .

3 ـ تكبر ابليس از سجود و عاقبت شوم او .

4 ـ تكبر انسان های بی معرفت از سجود به حق و عاقبت آن ها .

5 ـ نهی از سجود به غير خدا .

بخواست حضرت حق ، تا آنجا كه توفيق او رفيق راه باشد و مانعی در اين مسير دقيق و راه لطيف ايجاد نگردد به بررسی هر پنج قسمت به همان معنايی كه ذكر شد پرداخته می شود .

1 ـ سجود موجودات

قرآن كريم در آيات متعددی تمام موجودات عالم را در حال سجده بر حضرت حق معرفی می كند و نظام احسن و اتقن عالم و گردش تمام موجودات را در مدار مخصوص به خود و پخش منافع بی شمار و عظيم را از موجودات عالم ، اعم از سماوی و ارضی و بحری و بری معلول سجود آنان در برابر حضرت رب العزه می داند .

أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللّهَ يَسْجُدُ لَهُ مَن فِی السَّماوَاتِ وَمَن فِی الْأَرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَابُّ وَكَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ وَكَثيرٌ حَقَّ عَلَيْهِ الْعَذَابُ وَمَن يُهِنِ اللّهُ فَمَا لَهُ مِن مُكْرِمٍ إِنَّ اللّهَ يَفْعَلُ مَا يَشَاءُ [53] .

آيا ندانسته ای كه هر كه در آسمان ها و هر كه در زمين است و خورشيد و ماه و ستارگان و كوه ها و درختان و جنبندگان و بسياری از مردم برای او سجده می كنند ؟ و بر بسياری [ كه از سجده امتناع دارند ] عذاب ، لازم و مقرّر شده است و كسی را كه خدا خوار كند ، گرامی دارنده ای برای او نيست ؛ به يقين خدا هر چه را بخواهد انجام می دهد .

خداوند عزيز در پايان اين آيه ، تمرد از سجود يعنی سرپيچی از اطاعت و عبادت خودش را ، سبك انگاشتن حق حساب كرده و سبك انگاری حق ، سبك كردن شخصيت انسان به دست خويش است و هر كس به خفت و خواری و سبكی كه معلول سرپيچی از فرمان خداست گرفتار شود ، راهی برای مكرمت و بزرگواری و شخصيت ندارد .

آری ، عزت و نظم و منفعت دهی و تداوم حيات موجودات غير انسانی عالم ، گرچه خالی از اراده اند در پرتو سجده آنان به حضرت دوست است .

و چه زشت و قبيح و بدكردار و بدسيرت و شقی و پست و دنی و بدبخت اند آن دسته ای كه در پايان آيه شريفه می فرمايد : به خاطر عدم سجده و اطاعتشان عذاب بر آنان حتمی گشته .

بياييد از باب شكر در برابر احسان ها و نعمت های او سر ذلت و انقياد در برابر حضرتش به خاك عبادت و مذلت بگذاريم .

و باز در قرآن مجيد درباره سجود موجودات می فرمايد :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز