فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

اگر انسان دنيا را با تمام رنج و زحماتش بر دوش خود بيفكند و در نتيجه ببيند كه سلامت و مقام و منزلت خويش را از دست داده ، سپس به ياد خدا افتد ، می فهمد كه هيچ مقام و منزلتی جز مقام الهی در ميان نيست و درك می كند كه در معيّت خداوند متعال برای جاه و مقام انسان پايگاهی وجود ندارد .

از طريق ذكر همه ترس و بيم ها از ميان برمی خيزد و همه ناراحتی ها از آدمی دور می شود ، آن گاه كه فرد به ياد خدا می افتد قلبش با طمأنينه معمور و آباد گشته و مالامال از رضا می شود ، قلبی كه آكنده از ترس و يأس بوده است .

لطف و توجه پروردگار ، قلب ذاكر را زير سايه خود قرار می دهد و انسان به اين يقين و قاطعيت می رسد كه رهيدن از ناراحتی های درونی سهل و هموار است و می توان وسوسه ها را در هم كوبيد و تخيلات باطل را از خود بدور ساخت .

چنين فرد ذاكری با خداست و از هيچ امری بيمناك نبوده و به هيچ عارضه روانی دچار نمی گردد . اين حالت به خاطر ثباتی كه خداوند متعال در دل او ايجاد می كند بهم می رسد .

وَالذَّاكِرِينَ اللّهَ كَثِيراً وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً [3] .

و مردان و زنانی كه بسيار ياد خدا می كنند ، خداوند آمرزش و پاداشی بزرگ برای ايشان آماده كرده است .

ركوع در قرآن مجيد

كلمه ركوع در قرآن مجيد به نظر مفسرين گاهی به معنای ركوع و گاهی به معنای نماز و گاهی به معنای تواضع در برابر حق آمده ، ولی بهتر اين است كه در آيات شريفه ای كه كلمه ركوع و مشتقات آن آمده به معنای جامع آن كه عبارت از سر تسليم فرود آوردن در برابر خدا است گرفته شود و حالت ركوع بدنی يا ركوع در نماز دلالتی بر آن است .

خداوند بزرگ در قرآن مجيد ، نسبت به انسان هايی كه ركوع ندارند ، به شدت برخورد كرده و آنان را مجرم و مكذب قلمداد كرده است .

كُلُوا وَتَمَتَّعُوا قَلِيلاً إِنَّكُم مُجْرِمُونَ * وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ * وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ ارْكَعُوا لاَ يَرْكَعُونَ [4] .

[ شما ای كافران و مشركان ! در اين دنيا ] بخوريد و اندك زمانی برخوردار شويد كه شما گنهكاريد [ و بی ترديد به كيفر اعمالتان گرفتار خواهيد شد .] * وای در آن روز بر تكذيب كنندگان ! * و هنگامی كه به آنان گويند : [ در برابر خدا ] ركوع كنيد ، ركوع نمی كنند .

در برابر اين گونه نابخردان و مردم نمك به حرام ، از ركوع كنندگان آنقدر با عظمت ياد فرموده كه از تمام مكلفين می خواهد كه با تمام وجود به صف ركوع كنندگان بپيوندند :

وَأَقِيمُوا الْصَّلاَةَ وَآتُوا الْزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الْرَّاكِعِينَ [5] .

و نماز را بر پا داريد و زكات بپردازيد و همراه ركوع كنندگان ركوع كنيد [ كه نماز خواندن با جماعت محبوب خداست ] .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز