فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

در وصيت اميرالمؤمنين عليه السلام هنگام وفات آمده : از رسول خدا شنيدم می فرمود : اصلاح بين دو نفر بهتر از اقامه نماز و روزه است و قطع كننده دين انسان به حقيقت فساد ايجاد كردن بين دو نفر است و قوتی نيست مگر به خدا .

امام كاظم عليه السلام فرمود : در انجيل آمده :

طُوبی لِلْمُصْلِحينَ بَيْنَ النّاسِ اُولئِكَ هُمُ الْمُقَرَّبُونَ يَوْمَ الْقِيامَةِ[433] .

خوشا به حال اصلاح كنندگان بين مردم ، اينان در قيامت از مقربان هستند .

پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله در آويختگان به شاخه های درخت طوبی فرمود :

وَمَنْ أصْلَحَ بَيْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَالْوالِدِ وَوَلَدِهِ وَالْقَريبِ وَقَريبِهِ وَالْجارِ وَجارِهِ وَالأجْنَبِیِّ وَالْأجْنَبِيَّةِ فَقَدْ تَعَلَّقَ مِنْهُ بِغُصْنٍ[434] .

كسی كه بين زن و شوهر و پدر و فرزند و دو قوم و خويش و همسايه و همسايه و غريبه و غريبه ، اصلاح كند به شاخه آن آويخته است .

صله رحم

از مسائل بسيار مهم و از عبادات پر قيمت صله رحم است ، لازم است انسان قسمتی از اوقات خود را وقف ديدن و زيارت پدر و مادر و برادر و خواهر و اقوام دور و نزديك كند و گاه گاهی از آنان دلجويی نموده و مشكلات ايشان را حل كند ، ترغيب فوق العاده اسلام به صله رحم نه فقط برای ديدن آنان است ، بلكه بيشتر برای رفع حوائج و حل سختی ها و درمان دردهای آنان است و حتی نبايد از رحمی كه با انسان قطع رحم كرده و سر تافته قطع كرد و سر تافت .

قالَ اَميرُالْمُؤْمِنينَ عليه السلام : صِلُوا أرْحامَكُمْ وَلَوْ بِالسَّلامِ[435] يَقُولُ اللّهُ تَبارَكَ وَتَعالی : وَاتَّقُوا اللّهَ الَّذی تَسائَلُونَ بِهِ وَالْأرْحامَ [436] .

اميرالمؤمنين عليه السلام فرمود : صله رحم بجای آريد گرچه به يك سلام باشد .

خداوند تبارك و تعالی می فرمايد : خدايی را كه به نام او از يكديگر درخواست می كنيد بپرهيزيد و درباره ارحام كوتاهی ننماييد .

داود رقی می گويد : به حضرت صادق عليه السلام وارد شدم ، فرمود :

ای داود ! روزهای پنج شنبه اعمال شما بر ما عرضه می شود ، در پرونده ات چيزی ديدم كه مرا خوشحال كرد و آن صله تو درباره پسر عمويت بود ، اين صله مرگ او را نزديك می كند و از رزق تو چيزی كم نمی نمايد ، داود می گويد : پسر عمويی داشتم ناصبی كه دارای فرزندان زياد بود و احتياج به مال داشت ، چون خواستم به مكه روم سفارش كردم به او از مال من كمك كنند ، وقتی خدمت حضرت رسيدم مرا از اين عملم خبر داد[437] .

منصور دوانيقی به حضرت صادق عليه السلام عرضه داشت :

حديثی در صله رحم بگو تا مهدی پسرم را از آن خبر دهم ، فرمود : پدرانم از جدم علی عليه السلام از رسول خدا صلی الله عليه و آلهنقل كردند : مردی سه سال بيشتر از عمرش باقی نيست صله رحم بجا می آورد ، خداوند آن را سی سال قرار می دهد و مردی سی سال از عمرش باقی است قطع رحم می كند خداوند آن را سه سال قرار می دهد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز