فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

اين بود قسمت بسيار كمی از حكمت ها كه هم چون دريای خروشان بی پايانی در برابر ديدگان دل موج می زند ، به فرموده حضرت صادق عليه السلامدر متن روايت ، از جمله مراحل زكات گوش استماع حكمت و عمل به آن است ، تا بدينوسيله خير كثير نصيب انسان گردد .

در دنباله روايت امام صادق عليه السلام می فرمايد :

مرحله ديگر زكات گوش استماع قرآن و فوائد دين از موعظه و نصيحت و اعراض از كذب و غيبت و اشباه آن است .

توضيح و تشريح استماع قرآن و موعظه و نصيحت را بخواست خدا در باب هفتاد و دوم و هفتاد و سوم كتاب و كذب را در باب چهل و ششم و غيبت را در باب چهل و نهم خواهيد خواند .

در اين قسمت برای خالی نبودن عريضه ، كلماتی را در باب نصيحت از كتاب « انسان كامل » برای شما نقل می كنيم كه دقت در همين نصيحت مختصر برای بيداری و بينايی بس است .

كمال انسان

بدان كه آدميان چون بی اختيار خود به اين عالم آمدند ، از صدهزار كس كه بيامدند و برفتند ، يكی چنان بود كه خود را به حقيقت دانست و اين عالم را چنان كه اين عالم است بشناخت و بدانست كه از كجا می آيد و به كجا می رود ، يعنی مبدأ و معاد خود را به علم اليقين و عين اليقين بشناخت و بديد .

باقی ، جمله نابينا آمدند و نابينا رفتند .

وَمَن كَانَ فِی هذِهِ أَعْمَی فَهُوَ فِی الاْخِرَةِ أَعْمَی وَأَضَلُّ سَبِيلاً [405] .

و كسی كه در اين دنيا كوردل باشد ، در آخرت هم كوردل و گمراه تر است .

هر يك در مرتبه ای از مراتب حيوانی فرو رفتند و به مرتبه انسانی نرسيدند ، از جهت آن كه در اين عالم به شهوت بطن و فرج و دوستی فرزند مشغول بودند و از اول عمر تا آخر عمر سعی و كوشش ايشان و جنگ و صلح ايشان از بهر اين بود و به غير از اين سه چيز ، چيزی ندانستند و نديدند .

وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيراً مِنَ الْجِنِّ وَالاْءِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَيَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لاَ يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَيَسْمَعُونَ بِهَا أُولئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ [406] .

و مسلماً بسياری از جنّيان و آدميان را برای دوزخ آفريده ايم [ زيرا ] آنان را دل هايی است كه به وسيله آن [ معارف الهی را ] در نمی يابند و چشمانی است كه توسط آن [حقايق و نشانه های حق را ] نمی بينند و گوش هايی است كه به وسيله آن [ سخن خدا و پيامبران را ]نمی شنوند ، آنان مانند چهارپايانند بلكه گمراه ترند ؛ اينانند كه بی خبر و غافل [ ازمعارف و آيات خدای ] اند .

و بعضی كسان از اين سه بت خلاص يافتند و به سه بت ديگر ، عظيم تر از اين گرفتار شدند و از اين سه حجاب بگذشتند و به سه حجاب ديگر ، قوی تر از اين فرو ماندند و آن :

1 ـ دوستی آرايش ظاهر .

2 ـ و دوستی مال .

3 ـ و دوستی جاه هستند .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز