فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

ای انسان ! يقيناً تو با كوشش و تلاشی سخت به سوی پروردگارت در حركتی ، پس او را [ در حالی كه مقام فرمانروايی مطلق و حكومت بر همه چيز ويژه اوست و هيچ حكومتی در برابرش وجود ندارد ، ] ديدار می كنی .

وَاسْتَعِينُوْا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَی الْخَاشِعِينَ * الَّذِينَ يَظُنُّونَ أَنَّهُم مُلاَقُوا رَبِّهِمْ [377] .

از صبر و نماز [ برای حل مشكلات خود و پاك ماندن از آلودگی ها و رسيدن به رحمت حق ] كمك بخواهيد و بی ترديد اين كار جز بر كسانی كه در برابر حق قلبی فروتن دارند دشوار و گران است . * [ دارندگان قلب فروتن ]كسانی هستند كه يقين دارند ديدار كننده [ قيامت و پاداش ]پروردگارشان می باشد .

راههای سلوك لقاء اللّه

در اين سه آيه كريمه برای طالبان و سالكان مقام لقای رب تعالی ، چند مقدمه ذكر فرموده است :

1 ـ عمل صالح : كه شامل تمام آداب و فرائض و سنن عقلی و شرعی می شود .

2 ـ اخلاص در عمل : و آن روح عمل است و ارزش هر عملی با بودن و داشتن روح آن عمل می باشد و تحقق اين صفت در همين قسمت تحليه و صفات روحانی اجمالاً معلوم گرديد .

و حقيقت اخلاص ، خالص كردن عمل است از هر غرض و نظر و فكر و آلودگی به امری غير از اطاعت امر پروردگار متعال و انجام وظيفه عبوديت و بندگی او و آلوده بودن نيت ، خواه به غرض های دنيوی باشد ، مانند خودنمايی و كسب اعتبار و عنوان و بدست آوردن فوائد مادی يا بر غرض های روحانی باشد مانند در نظر گرفتن بهشت و نعمت های بهشتی و آثار طبيعی عبادت از نورانيت و مكاشفه و غير آن ها .

و تا عبادت فقط برای خدای متعال و خالصاً لوجهه ، صورت نگرفته است به حساب خود خداوند عزيز نمی شود آورد و در اين صورت انتظار توقع لقای او را نمی توان داشت .

أَلاَ لِلّهِ الدِّينُ الْخَالِصُ [378] .

آگاه باشيد ! كه دين خالص ويژه خداست .

3 ـ مجاهده و كوشش كردن : اين كدح و مجاهده به هر صورت ، اختياری يا قهری در مسير لقا بايستنی است و تا انسان زنجيرهای تعلقات مادی را پاره نكرده و از محدوديت ها و قيود جهان طبيعت آزاد نشود به سر منزل لقای مقصود كه در ماورای عالم دنيا است نخواهد رسيد ، پس بدون مجاهده و تحمل زحمت و رنج كسی نتواند قدم فراتر نهد .

4 ـ صبر : در اين مسير صبر و تحمل و بردباری از اهم لوازم است و سالك در همه حال می بايد صابر و حليم و متحمل باشد و در مقابل حوادث گوناگون و تحول حالات و اختلاف مردم و سخنان و نظرهای متفاوت و ابتلائات زمان و رنگ های متلوّن دوران ، چون جبل راسخ ، هيچ گونه متأثر و متلون نبوده و تغيير شكل و رنگ و حال و عمل نداده و از سلوك مستقيم خود هرگز توقف و تسامح و غفلتی بخود راه ندهد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز