فارسی
پنجشنبه 14 فروردين 1399 - الخميس 8 شعبان 1441

برای يافتن حكمت های روايی به كتاب های « الشافی » ، « محجة البيضاء » ، جلد دوم « اصول كافی » ، باب عشرت « بحار الأنوار » ، جلد يازدهم « وسائل الشيعة » ، « مكارم الاخلاق » طبرسی ، « حكمت الهی » قمشه ای ، مكارم و راغب اصفهانی مراجعه كنيد .

خداوندا ! ما را برای فهم حكمت و آراسته شدن به حكمت عملی توفيق رفيق راه كن كه اگر فيض و عنايتت در اين راه دستگير بندگان نباشد ، ذره ای از حكمت را نخواهند چشيد و در آن صورت بدبخت دنيا و آخرت خواهند شد .

حكمت در كلام پيامبر صلی الله عليه و آله

در حكمت های قدسی از قول پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله آمده است :

ما مِنْ يَوْمٍ يَمُرُّ إلاّ وَالْباری عَزَّوَجَلَّ يُنادی : عَبْدی ما أنْصَفْتَنی أذْكُرُكَ و َتَنْسی ذِكْری وَأدْعُوكَ إلی عِبادَتی وَتَذْهَبُ إلی غَيْری وَارْزُقُكَ مِنْ خَزانتی وَآمُرُكَ لِتَتَصَدَّقَ لِوَجْهی فَلا تُطيعُنی وَأفْتَحُ عَلَيكَ أبْوأبَ الرِّزْقِ وَأسْتَقْرِضُكَ مِنْ مالی فَتَجْبَهُنی وَأذْهَبُ عَلَيْكَ الْبَلاءَ وَأنْتَ مُعْتَكِفٌ عَلی فِعْلِ الْخَطايا يَابْنَ آدَمَ ما يَكُونُ جُوابُكَ لی غَداً إذا أجَبْتَنی[350] .

روزی نمی گذرد مگر اين كه خداوند عزوجل ندا می كند ، بنده من با من از در انصاف نيامدی ، يادت كردم ولی تو مرا از ياد بردی ، به بندگيم دعوتت كردم به سوی غير من رفتی ، از خزائنم روزيت دادم و تو را امر كردم از آنچه در اختيار نهاده ام در راه من صدقه بده گوش نكردی ، درهای روزی را به رويت باز كردم و از مال خودم از تو قرض خواستم « در جهت رفع حوائج مؤمنان » كراهت نشان دادی ، بلا را از تو دفع كردم ، تو مقيم خانه گناه شدی ، ای فرزند آدم !

روزی كه بخواهی در دادگاه عدالت جوابم را بدهی چه می گويی ؟ !

حكمت در كلام داود عليه السلام

به حضرت داود خطاب فرمود :

پنج چيز را در پنج چيز قرار داده ام مردم آن را در پنج چيز ديگر می جويند اما نمی يابند .

علم را در گرسنگی و سختی قرار داده ام اينان در سيری و راحت می طلبند ولی نمی يابند ، عزت را در طاعتم قرار داده ام اينان در خدمت به شاه می جويند اما نمی يابند ، بی نيازی را در قناعت قرار داده ام اينان در كثرت مال می خواهند ، نمی يابند ، رضا و خشنوديم را در غضب مردم قرار داده ام اينان در رضای نفس می طلبند نمی جويند ، راحت را در بهشت قرار داده ام اينان در دنيا می جويند پيدا نمی كنند[351] .

آری ، آنچه هست پيش خدا است و نزد غير او چيزی نيست ، جسم و جان و فكر و قلب و روح و دل را صرف غير او نكنيد كه چيزی تحصيل نخواهند كرد ، وجود خود را خرج معرفت و كسب عشق حق كنيد تا سعادت دنيا و آخرت نصيب شما شود كه جز عشق و معرفت و رياضت و عمل ، آن هم بر حول محور حضرت او هيچ عمل و فكری سود ندهد و هيچ موجودی به محصول شيرين نرسد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز