فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

قسمتی از حكمت های لقمان دستورها و پندهايی بود كه به فرزندش داد ، آن مرد حكيم به فرزندش فرمود :

فرزند عزيزم ! هرگز به خداوند شرك مياور كه شرك ستم بزرگی است ، از سفارش های حضرت حق به انسان است كه در حق پدر و مادر نيكی كن ، خصوصاً مادر كه چون بار حمل فرزند برداشته تا مدت دو سال كه طفل را از شير باز گيرد ، هر روز بر رنج و ناتوانيش افزوده شده است به همين خاطر به مادر بسيار نيكی كن ، نخست شكر مرا كه خالق تو و پدر و مادر و جهان هستی هستم به جای آر ، آنگه از پدر و مادر تشكر كن كه بازگشت همه به سوی من است .

و اگر پدر و مادر ، تو را به شرك به خدا وادار كنند ، در اين زمينه از آنان اطاعت مكن ، اما در زندگی دنيا با آنان با حسن خلق مصاحبت نما و از راه آن كس كه به درگاه ما رجوع و انابه اش بسيار است پيروی كن كه پس از مرگ رجوع شما به سوی من است و من شما را به تمام اعمالتان آگاه خواهم كرد .

ای فرزند عزيزم ! بدان كه خداوند اعمال بد و نيك خلق را اگر چه به مقدار خردلی باشد در ميان سنگی يا در طبقات آسمان ها يا زمين پنهان باشد ، همه را در روز محاسبه می آورد كه خدا بر همه چيز دانا و آگاه است .

فرزند عزيزم ! نماز را به پای دار و امر به معروف و نهی از منكر كن و در اين زمينه از مردم نادان هر آزاری بينی صبر پيشه كن و استقامت نما كه اين حوصله و استقامت و صبر و پايداری در راه تربيت مردم و هدايت آنان نشانه ای از عزم ثابت مردم بلند همت در امور لازم عالم است . هرگز با تكبر و ناز از مردم رخ متاب و در زمين با غرور و تبختر قدم برمدار كه خداوند مردم متكبر خودستا را دوست ندارد .

در كليه شؤون حيات ميانه روی اختيار كن و سخن آرام بگو نه با فرياد بلند كه منكر و زشت ترين صداها صدای الاغ است « شايد مراد از صدای الاغ در اين حكمت هياهو و جنجال و ياوه گويی های مردم نادان و مغالطه كار باشد » .

حكمت در روايات

از انبيای خدا و ائمه طاهرين عليهم السلام دريايی از حكمت نقل شده كه از باب نمونه به گوشه ای از آن درياهای بی پايان اشاره می رود :

قالَ عَلِیٌّ عليه السلام : أيُّهَا النّاسُ اتَّقُوا اللّهَ الَّذی إنْ قُلْتُمْ سَمِعَ وَإنْ أضْمَرْتُمْ عَلِمَ وَبادِروُا الْمَوْتَ الَّذی إنْ هَرَبْتُمْ مِنْهُ أدْرَكَكُمْ وَإنْ أقَمْتُمْ أخَذَكُمْ وَإنْ نَسيتُمُوهُ ذَكَرَكُمْ[344] .

امام علی عليه السلام فرمود : ای مردم ! تقوا پيشه كنيد خدايی را كه اگر بگوييد می شنود و اگر پنهان نماييد می داند و بر مرگ پيشی گيريد كه اگر بگريزيد شما را دريابد و اگر بايستيد شما را می گيرد و اگر فراموشش كنيد او شما را ياد می آورد .

وَقالَ عليه السلام : إتَّقُوا اللّهَ تَقِيَّةً مَنْ شَمَّرَ تَجْريداً وَجَدَ تَشميراً وَأكْمَشَ فی مُهَلٍ وَبادَرَ عَنْ وَجَلٍ وَنظَرَ فی كَرَّةِ الْمَوْئِلِ وَعاقِبَةِ الْمَصْدَرِ وَمَغَبَّةِ الْمَرْجَعِ[345] .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز