فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441


  • آتش عشق تو در جان خوشترست هر كه خورد از جام عشقت قطره ای تا تو پيدا آمدی پنهان شدم درد عشق تو كه جان می سوزدم درد بر من ريز و درمانم مكن می نسازی تا نمی سوزی مرا سوختن در عشق تو زان خوشترست[295]

  • دل زعشقت آتش افشان خوشترست تا قيامت مست و حيران خوشترست زانكه با معشوق پنهان خوشترست گر همه زهر است از جان خوشترست زان كه درد تو زدرمان خوشترست سوختن در عشق تو زان خوشترست[295] سوختن در عشق تو زان خوشترست[295]

مراحل روزه خصوص

اما روزه خصوص كه روزه شايستگان و صالحان از عباد خداست و آن عبارت از حفظ جوارح از آثام است ، با شش مرحله قابل تحقق است :

اول : نگاهداری چشم از وسعت نظر نسبت به آنچه مذموم و مكروه است و نسبت به هر چيزی كه دل را از توجه به حضرت دوست باز دارد .

قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله عليه و آله : ألنَّظْرَةُ سَهْمٌ مَسْمُومٌ مِنْ سِهامِ إبْليسَ فَمَنْ تَرَكَها خَوْفاً مِنَ اللّهِ اتاهُ اللّهُ ايماناً يَجِدُ حَلاوَتَهُ فی قَلْبِهِ[296] .

پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله فرمود : نگاه تير مسمومی از تيرهای شيطان است ، هر كس آن را ترك كند ، خداوند ايمانی به او مرحمت كند كه لذت آن ايمان را در قلب خود بيابد .

و از آن حضرت است كه :

خَمْسٌ يُفْطِرْنَ الصّائِمَ : ألْكِذْبُ وَالْغيبَةُ وَالنَّميمَةُ وَالْيَمينُ الْكاذِبَةُ وَالنَّظَرُ بِشَهْوَةٍ[297] .

پنج چيز روزه را باطل می كند : دروغ ، غيبت ، سخن چينی ، قسم دروغ ، نظر به شهوت .

دوم : حفظ زبان است از هذيان ، دروغ ، غيبت ، نمامی ، فحش ، جفا ، خصومت ، مراء كه در اين زمينه ها بايد زبان را وادار به سكوت كرد ، يا مشغول ذكر حق يا تلاوت قرآن كه ذكر و تلاوت و يا سكوت از آن همه گناه سنگين ، روزه زبان است .

در خبر است كه :

دو زن روزه دار در عهد رسول خدا صلی الله عليه و آله ، بر اثر گرسنگی و تشنگی موجب تلف اجازه افطار خواستند حضرت قدحی نزد آنان فرستاد و دستور استفراغ داد ، يكی از آنان خون و گوشت تازه استفراغ كرد در حدی كه نصف قدح را گرفت و آن ديگر هم همان طور در حدی كه قدح پر شد ، مردم تعجب كردند حضرت فرمودند : اينان از آنچه خدا حلال كرده بود « خوردن ، آشاميدن ، سر زير آب بردن و . . . » روزه بودند و به آنچه حضرت حق حرام فرموده بود افطار كردند ، يكی از آن كه پيش ديگری نشست و از مردم غيبت كرد ، يعنی از گوشت مردم خورد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز