فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

چيزی نيست مگر آن كه دارای كيل يا وزنی است ، مگر اشك های چشم ، به حق يك قطره آن دريايی از آتش را خاموش می كند و چون سرازير بر صورت گردد ، آن صورت دچار پستی و ذلّت نمی شود و وقتی زياد شد به آتش جهنم حرام می گردد و اگر در امتی گريه كنی باشد ، آن امت مورد رحمت قرار خواهند گرفت[25] .

چون عبد اين چنين به ركوع رود ، منور بنور بهای حق می شود و خداوند او را به كسوت اصفيا می پوشاند ، كسوت اصفيا در اين روايت عبارت از روحيات و اخلاقيات آن برگزيدگان خداست و ما برای شناخت اصفيا راهی جز مراجعه به قرآن و روايات نداريم .

اصفيای الهی در قرآن مجيد

كتاب حق ، از چهره هايی به عنوان برگزيدگان خدا ياد می كند ، تا تمام مردم عالم از كرامت و اخلاق و سنت و روش آن بزرگواران درس بگيرند .

علت برگزيده شدن آنان به توسط حضرت حق ، ايمان و عمل صالح و پاكی نفس و سلامت قلب و علم و دانش و عبادت و بندگی خالص آنان بود و بدون شك هر كسی راه آنان را طی كند در حد ظرفيت خودش از برگزيدگان خدا خواهد شد .

إِنَّ اللّهَ اصْطَفَی آدَمَ وَنُوحاً وَآلَ إِبْرَاهِيمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَی الْعَالَمِينَ [26] .

بی ترديد خدا آدم و نوح و خاندان ابراهيم و خاندان عمران را [ به خاطر شايستگی های ويژه ای كه در آنان بود ] بر جهانيان برگزيد .

ايمان ، عمل صالح ، خضوع ، خشوع ، حيا ، صدق ، صبر ، امر به معروف ، نهی از منكر ، نماز ، روزه ، حج ، انابه ، علم ، هشياری ، بصيرت ، روشن دلی ، شجاعت ، جهاد ، خدمت به خلق خدا ، بيزاری از دشمنان حق ، خوف از مقام حق ، درستی ، پاكی ، تزكيه نفس ، ترك گناه ، اقامه عدل ، شهادت ، امامت ، توكل ، توجه عميق به قيامت ، ذكر خدا ، ياد مرگ .

با اين صفات چگونه در مدار اصطفا و انتخاب قرار نگيرند و چرا محبوب حق و همه عالم نباشند ؟

خداوند بزرگ در قرآن مجيد به برگزيدگان از عبادش كه از شر دنيا و آخرت ، به خاطر صفات پاكشان در امان اند ، از قول رسول گراميش سلام داده آنجا كه می فرمايد :

قُلِ الْحَمْدُ لِلّهِ وَسَلاَمٌ عَلَی عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَی ءَاللّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ [27] .

بگو : همه ستايش ها ويژه خداست و درود بر آن بندگانش كه آنان را برگزيده است . آيا خدا بهتر است يا آنچه شريك او قرار می دهند ؟

آری ، سلامت همه جوانب وجود برگزيدگان الهی اقتضا كرده كه خداوند بزرگ از قول پيامبرش به آن عزيزان سلام برساند ، راستی انسان تا كجا قدرت پرواز و همسانی و هماهنگی با عالم ملكوت را دارد و تا چه اندازه می تواند از ارزش های والای الهی بهره مند گردد ، تا جاييكه بر اثر شدت اتصال به آن جناب اسم و رسمی و نام و نشانی جز عين عبوديت از انسان باقی نماند !
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز