فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

ای مردم ! اگر يكی از شما مؤمنی را در اين ماه افطار دهد ، ثوابش مانند بنده آزاد كردن در راه خداست و گناهان گذشته اش به خاطر اين عمل بخشيده می شود .

عرضه داشتند : همه ما قدرت بر افطار دادن نداريم . حضرت فرمود : خود را از عذاب فردا برهانيد گرچه به نصف خرما يا شربتی از آب باشد .

ای مردم ! هر كس در اين ماه خود را به حسنات اخلاقی بيارايد ، روز لغزش قدم ها به راحتی از صراط می گذرد و هر كس كار خدمتكارش را در اين ماه سبك كند ، حسابش را در قيامت سبك كنند و هر كس شر خود را از مردم حفظ كند ، روز جزا از غضب حق محفوظ خواهد ماند .

هر كس در ماه رمضان يتيمی را اكرام كند ، در روز لقا از جانب حق اكرام می شود و هر كس صله رحم به جای آرد ، در قيامت به رحمت حق متصل گردد و هر كس قطع رحم كند ، از رحمت حق در قيامت قطع گردد .

نماز مستحب در اين ماه برائت از عذاب فرداست و ادای واجب ثوابش هفتاد برابر بيش از معادل آن در ماه ديگر است .

صلوات بر من در اين ماه سنگينی شماست ، روزی كه ميزان ها سبك است و هر كس در اين ماه آيه ای از قرآن تلاوت كند ، مانند ختم يك قرآن در غير اين ماه است .

ای مردم ! درهای بهشت در اين ماه باز است ، از خدا بخواهيد بر شما نبندد و درهای جهنم به روی شما بسته است ، از او بخواهيد بر شما باز نكند ، شياطين در اين ماه گرفتارند ، از حق بخواهيد بر شما سلطه پيدا نكنند .

اميرالمؤمنين عليه السلام می فرمايد : من از جا برخاستم و عرضه داشتم : يا رسول اللّه !

بهترين عمل در اين ماه چيست ؟ فرمود : يا اباالحسن ! بهترين عمل در اين ماه اجتناب از محارم الهی است[276] .

دعای حضرت زين العابدين عليه السلام در ماه رمضان

امام سجاد حضرت زين العابدين عليه السلام در هر روز ماه رمضان دعايی داشتند كه نشانگر عظمت ماه رمضان و موقعيت آن ماه در پيشگاه خداست و از طرفی دارای بهترين تعاليم و درس ها برای تربيت انسان و مؤدب شدن او به آداب الهی است و به عبارت ديگر اين دعا می خواهد مردم را به اين حقيقت راهنمايی كند كه بر شما واجب است در ماه رمضان دارای يك حركت كامل روحی و عقلی و نفسی و عملی شويد ورنه از ماه رمضان هيچ بهره ای جز گرسنگی و تشنگی نصيب شما نخواهد شد ، ترجمه دعا بدين قرار است :

بارپروردگارا ! اين است ماه رمضان ، ماه روزه ، ماه انابه ، ماه توبه ، ماه مغفرت و رحمت ، ماه آزادی از عذاب و رسيدن به بهشت .

خداوندا ! مرا برای آن سلامت بدار و آن را از من سالم قرار داده ، به برترين كمكت مرا در اين ماه كمك ده ، بر طاعتم موفق كن ، برای عبادت و دعا و تلاوت قرآن فراغتم بخش .

بركتم را در اين ماه عظيم قرار بده و عافيتم را در اين ماه نيكو فرما و بدنم را از هر خطری به سلامت بدار ، روزيم را در اين ماه گشايشی ده و مرا در امورم كفايت فرما .

دعايم را مستجاب كن و به آرزويم كه رسيدن به لقای توست برسان .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز