فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله فرمود : اين است ماه رمضان ، ماهی كه روزه آن بر شما واجب است ، هر كس از روی ايمان و حساب روزه بگيرد ، همانند روز ولادت از مادر از گناهان خارج می گردد .

و نيز آن حضرت فرمود :

ماه رمضان آمد ، ماه مبارك ، ماهی كه روزه آن بر شما واجب است ، درهای بهشت به روی شما باز است و شيطان ها در اين ماه در زنجيرند ، شبی كه از هزار ماه بهتر است در اين ماه است ، هر كس به اين ماه ارج بگذارد به ارج گذاشته می شود[274] .

قالَ أميرُالمؤمِنينَ عليه السلام : عَلَيكُمْ فی شَهْرِ رَمَضانَ بِكَثْرَةِ الاْءسْتِغْفارِ وَالدُّعاءِ فَأمَّا الدُّعاءُ فَيَدْفَعُ الْبَلاءَ عَنْكُمْ وَأمَّا الاْءسْتِغْفارُ فَتُحْمی بِهِ ذُنُوبُكُمْ[275] .

اميرالمؤمنين عليه السلام فرمود : بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعای زياد ، اما دعای شما دافع بلا از شماست ، اما استغفار شما از بين برنده گناهان است .

خطبه پيامبر اسلام صلی الله عليه و آله در شناخت ماه رمضان

حضرت رضا عليه السلام از پدرانش از امام علی عليه السلام نقل می كند كه يك روز پيامبر صلی الله عليه و آله اسلام برای ما سخنرانی كرد ، فرمود :

ای مردم ! ماه خدا با بركت و رحمت و مغفرت فرا رسيد ، ماهی كه نزد حضرت حق بهترين ماه است ، روزهايش برترين روزها و شب هايش از بهترين شب هاست ، ساعاتش در تمام ساعات همانند ندارد ، ماهی است كه همه شما به مهمانی خدا دعوت شده ايد و در اين ماه به همه شما كرامت و بزرگواری ارزانی شده .

در اين ماه نفس هايتان تسبيح ، خوابتان عبادت ، عملتان قبول و دعايتان مستجاب است .

خدا را با نيت صادقانه و قلب های پاك بخوانيد تا شما را به روزه اين ماه و تلاوت قرآنش موفق كند .

بدبخت و بيچاره آن انسانی است كه در اين ماه بزرگ از غفران حق محروم شود ، با گرسنگی و تشنگی در ماه رمضان به ياد گرسنگی و تشنگی قيامت باشيد .

به فقرا و مساكين صدقه دهيد و به بزرگان احترام كنيد و به كوچك ترها ترحم آريد . صله رحم نموده و زبان از گناهان مربوط به آن حفظ كنيد و چشم از حرام حق ببنديد و گوش از استماع حرام نگه داريد .

به يتيمان مردم رحم آريد تا به يتيمانتان رحم آرند ، از گناهان خود به درگاه حضرت او توبه كنيد و به وقت هر نماز دست ها را به دعا در پيشگاه او برداريد كه بهترين ساعت ، وقت نماز است ، وقتی است كه خداوند با ديده رحمت به عبادش نظر می كند و دعای آنان را پاسخ داده و ندای ايشان را جواب می دهد و عطايش را از سائل در اين وقت دريغ نمی نمايد و دعوت دعاكننده را اجابت می كند .

ای مردم ! شما در گرو اعمال بد خود هستيد ، با توبه واقعی خود را آزاد كنيد ، با طولانی كردن سجده ، پشت سنگين خود را از بار گناه سبك نماييد و بدانيد كه خداوند مهربان قسم ياد كرده مصلين و ساجدين را عذاب نكند و روز بيرون آمدن مردم از قبر ، نمازگزار و ساجد را به آتش نترساند .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز