فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

آثار روزه

آثار معنوی روزه كه در قلب و عقل و جان و نفس تجلی می كند و منافعش در دنيا و آخرت ظاهر می گردد ، قابل مقايسه با آثاری كه به جسم می بخشد نيست .

روزه برای جسم آثار نيكی دارد ، بسياری از آلام و رنج ها و ناراحتی ها را كه معلول خوردن و آشاميدن مداوم و معلول رسوبات غذايی در معده و ازدياد چربی و عوره و ناراحتی های ديگر و به خصوص چاقی بيش از اندازه است مداوا می كند ، ولی اين منافع عالی با منافع معنوی آن كه برای انسان در دنيا ايجاد نظم و تربيت و وقار و كرامت و در آخرت ايجاد سعادت ابدی و خشنودی حضرت سرمدی می كند قابل قياس نيست .

قرآن مجيد روزه را به خاطر منافع فوق العاده ای كه برای انسان دارد ، حكمی برای تمام ملل و امم و آيينی از آيين انبيای الهی می داند !

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَی الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ [262] .

روزه بر شما مقرّر و لازم شده ، همان گونه كه بر پيشينيان شما مقرّر و لازم شد ، تا پرهيزكار شويد .

انسان اگر چه شاخه وجودش به اين درخت پيوند بخورد ، از رحمت حق بهره مند شده و به اجرای حق موفق گشته و لايق ورود به بهشت الهی شده است .

گرچه تمام موجودات عالم مهمان حقند ، ولی ماه رمضان ماه مهمانی خصوصی است و اين خيمه مهمانی را برای خاصان و نيكان و مؤمنان سرپا می كنند ، بايد سعی كرد كه در اين مهمانی راه پيدا كرد و از منافع ابدی آن بهره مند شد .

شب قدر از هزار ماه برتر و بالاتر است و اين شب كه شب نزول قرآن و ظرف با عظمت وحی است در ماه رمضان قرار داده شده ، پس ماه رمضان ظرف قرآن ، ظرف هدايت و جای تربيت و فصل پرورش و دروازه ورود به فضای رحمت بی منتهای حضرت اوست .

برای اهل دل و اهل نظر و اهل عشق ، به سوی دلبر و به سوی معشوق ، راهی جانانه تر و عاشقانه تر از راه رمضان نيست ، هر كس اين راه را برابر با شرايطی كه برای رونده در آن قرار داده شده سير كند به لقای معشوق می رسد و جان از تمام آلودگی ها پاك می نمايد .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز