فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

ركوع در روايات

ركوع كه از واجبات حتميه نماز است ، خواهی نخواهی به وسيله مكلف در نماز ادا می شود ، آنچه در روايات نسبت به آن پافشاری شده بجای آوردن شرايط آن است كه از جمله آن وقار و ادب و طمأنينه و ادای ذكر ركوع با توجه به حقيقت آن است .

و نيز در روايات سفارش زياد شده كه ركوع خود را طولانی كنيد كه طول ركوع محبوب خدا و به شدت مورد غضب و سخط شيطان است :

عَنِ الصّادِقِ عليه السلام : وَعَلَيْكُمْ بِطُولِ الرُّكُوعِ وَالسُّجُودِ فَإنَّ أحَدَكُمْ إذا طالَ الرُّكُوعَ وَالسُّجُودَ هَتَفَ إبْليسُ مِنْ خَلْفِهِ فَقالَ يا وَيْلَهُ أطاعَ وَعَصَيْتُ وَسَجَدَ وَأبَيْتُ[21] .

امام صادق عليه السلام فرمود : بر شما باد به طول ركوع و سجود كه هرگاه يكی از شما ركوع و سجودش طول بكشد شيطان به دنبال او فرياد می زند : وای بر من او اطاعت كرد و من معصيت كردم ، او سجده كرد و من سر باز زدم .

قالَ أبُو جَعْفَرُ عليه السلام : مَنْ أتَمَّ رُكُوعَهُ لَمْ تَدْخُلْهُ وَحْشَةٌ فیِ الْقَبْرِ[22] .

امام باقر عليه السلام فرمود : كسی كه ركوعش تمام و كامل باشد ، دچار وحشت قبر نمی شود .

از مسائلی كه عاشقان خدا در ركوع داشتند ، حالت پر قيمت خشوع بود ، خشوعی كه از نتايجش جاری شدن اشك از چشم است ، اشك در ركوع يا در سجده از قيمت والايی در پيشگاه خداوند مهربان برخوردار است :

قالَ اللّه لِعيسی عليه السلام : يا عيسی هَبْ لی مِنْ عَيْنَيْكَ الدُّمُوعَ وَمِنْ قَلْبِكَ الْخَشْيَةَ وَقُمْ عَلی قُبُورِ الْأمْواتِ فَنادِهِمْ بِالصَّوتِ الرَّفيعِ فَلَعَلَّكَ تَاْخُذُ مَوْعِظَتَكَ مِنْهُمْ وَقُلْ إنّی لاحِقٌ فی اللاّحِقينَ[23] .

خداوند به عيسی عليه السلام فرمود : برای من از دو ديده اشك بريز و قلب خود را برای من از خشيت پر كن ، بر كنار قبور مردگان بايست و آنان را با فرياد رسا صدا بزن ، باشد كه موعظه مؤثری از آنان برداری و بگو : من هم به آنان ملحق خواهم شد .

عَنْ أميرِالْمُؤمِنينَ عليه السلام لَمّا كَلَّمَ اللّهُ مُوسی عليه السلام قالَ : إلهی ما جَزاءُ مَنْ دَمَعَتْ عَيْناهُ مِنْ خَشْيَتِكَ ؟ قالَ : يا مُوسی أقی وَجْهَهُ مِنْ حَرِّ النّارِ وَآمَنُهُ يَوْمَ الْفَزَعِ الْأكْبَر[24] .

اميرالمؤمنين عليه السلام می فرمايد : زمانی كه موسی با پروردگار سخن گفت عرضه داشت : پروردگارا ! جزای كسی كه از دو چشم برای خشيت از تو اشك بريزد چيست ؟ خطاب رسيد ، چهره اش را از آتش جهنم نگاه دارم و از فزع روز بزرگ امانش دهم .

امام صادق عليه السلام می فرمايد :
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز