فارسی
پنجشنبه 21 فروردين 1399 - الخميس 15 شعبان 1441

و از جمله اوقات دعا اول وقت زوال جمعه است و آخر روز جمعه در هنگام غروب كه نصف قرص غايب و نصف ظاهر باشد .

مكان استجابت دعا

و نيز از جمله اسباب اجابت دعا خصوصيت مكان است مثل عرفه ، چنان كه حديث است كه حضرت باری تعالی در آن روز ندا می كند به ملائكه آسمان كه ببينيد بندگان مرا كه از اطراف عالم سر برهنه و خاك آلود از برای محض بندگی و اطاعت فرمان من به اين مكان آمده اند ، آيا می دانيد كه مطلب ايشان چيست و چه می خواهند ؟ ملائكه می گويند : مطلب ايشان نيست مگر مغفرت و آمرزش تو ، حق عز اسمه گويد كه : شما شاهد باشيد كه من آمرزيدم ايشان را و از تقصير ايشان گذشتم .

كربلا و اجابت دعا

و از جمله مكان های اجابت دعا مرقد شريف حضرت امام حسين عليه السلاماست .

حديث است كه جناب عزت به عوض شهادت آن حضرت چهار خصلت به او كرامت فرمود :

1 ـ استشفا از آن تربت مباركه .

2 ـ اجابت دعا در زير قبه او .

3 ـ بودن ائمه عليهم السلام از ذريه او .

4 ـ حساب نشدن مدت زيارت از عمر زوار .

وقتی شرايط انسانی و زمانی و مكانی در دعا جمع باشد ، اجابت دعا حتمی است و دعاگو می تواند همراه با شرايط لازم ، خود را به ميدان اجابت برساند .

مردم در زمان كم آبی و قلت باران به شيخ عارفی تكليف نماز استسقا كردند ، شيخ فرمود كه : شما منتظر بارانيد و متوقع رحمتيد و من نظر به افعال و اعمال خود مستحق سنگ بارانم ، مقارن اين حال ابر پيدا شد و باريدن گرفت !

[ وَاعْلَمْ أنَّهُ لَوْ لَمْ يَكُنْ أمَرَنَا اللّهُ بِالدُّعاءِ لَكُنّا إذا أخْلَصْنَا الدُّعاءَ تَفَضَّلَ عَلَيْنا بِالاْءجابَةِ فَكَيْفَ وَقَدْ ضَمِنٌ ذلِكَ لِمَنْ أتی بِشَرايِطِ الدُّعاءِ ]

اگر حضرت او امر نفرموده بود و ما را تشويق و ترغيب به دعا ننموده بود و ما از روی خلوص نيت دعا می كرديم ، به مقتضای كرم و لطف اجابت می شد ، چه رسد به اين كه دستورش را به دعا عمل كنيم و تمام شرايط دعا را در دعا جمع كنيم كه اين گونه دعا بدون شك و ترديد ضمانت اجابت در ذاتش متجلی است .

[ سُئِلَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله عليه و آله عَنْ إسْمِ اللّهِ الْأعْظَمِ قالَ : كُلُّ اسْمٍ مِنْ أسْماءِ اللّهِ ، فَفَرِّغْ قَلْبَكَ عَنْ كُلِّ ما سِواهُ وَادْعُهُ بِأَیِّ اسْمٍ شِئْتَ فَلَيْسَ فی الْحَقيقَةِ لِلّهِ اسْمٌ دُونَ اسْمٍ بَلْ هُوَ الْواحِدُ الْقَهّارُ ]

از رسول اكرم صلی الله عليه و آله پرسيدند : اسم اعظم كدام است ؟ فرمود :

نام های حضرت او همه عظيم و بزرگ است ، تو خاطرت را از ما سوی اللّه خالی كن ، سپس به هر اسمی كه خواستی او را بخوان كه برای او نامی عظيم تر از نام ديگر نيست ، تفاوت در نام ها به اعتبار زيادتی و كمی توجه توست و تأثير و عدم تأثير دعا بستگی به توجه و عدم توجه تو دارد ، او واحد قهار است .
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز