فارسی
پنجشنبه 25 مهر 1398 - الخميس 18 صفر 1441
  1737
  0
  3
(10 نفر )

بیانات استاد انصاریان در خصوص همسران ناسازگار و تندخو

بیانات استاد انصاریان در خصوص همسران ناسازگار و تندخو

دارالعرفان/ استاد و مفسّر برجسته قرآن کریم گفت: چه بسا اتفاق افتد گاهى بخاطر ناآگاهى و غفلت زنی نسبت به شوهری دچار روح ناسازگاری داشته باشد در اين زمينه لازم است شوهر به جاى تندى و خشونت و اضافه كردن تلخى و كدورت به دقت عوامل ناسازگارى را بررسى كند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در جلد هشتم کتاب ارزشمند «تفسیر حکیم» از باب اهمیت موضوع خانواده و بکارگیری سبک زندگی اسلامی آورده اند: چه بسا اتفاق افتد كه گاهى بخاطر ناآگاهى و غفلت به سبب دور بودن از تربيت صحيح اسلامى يا علت ديگر زنى نسبت به شوهرش دچار روح ناسازگارى باشد و شوهر را در رنج و مضيقه قرار دهد، و صفا و صميمت خانه را به كدورت و تلخى تبديل نمايد.

 

ایشان افزود: در اين زمينه لازم است شوهر به جاى تندى و خشونت و اضافه كردن تلخى و كدورت به دقت عوامل ناسازگارى را بررسى كند، و چنانچه خود قدرت علاج نداشته باشد، به وسيله شخصى بيدار و عالمى متعهد، و بزرگى از خانواده به رفع مشكل اقدام نمايد، و براى خشكاندن ريشه هاى ناسازگارى همراه با تحمل و بردبارى بكوشد، با چنين برخوردى به يارى خداى توانا نارسائى ها و ناسازگارى ها از ميان خواهد رفت، و نظام خانواده استحكام خواهد يافت و طلاق روى زشت خود را نشان نخواهد داد.

 

استاد تربیت و تهذیب حوزه علمیه ادامه داد: همه مردان و زنان به ويژه مردان و زنان جوان بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه هيچ زنى براى هيچ شوهرى، و هيچ شوهرى براى هيچ زنى، عنصر كامل و ايده آل نيست، زن و شوهر بايد راه سازش، محبت، نوازش و مهر را بر راه ستيز، نزاع، تلخى، تندى و خصومت و اهانت مقدم بدارند.

ایشان بیان کرد: زنان ناسازگار را مى توان از راه نصيحت به هنگام لحظات عاطفى و بدور از چشم ديگران به سازگارى واداشت، و با بيان و تشريح زيان هاى ناسازگارى و اشكالات عدم تفاهم، وى را قانع ساخت، كه نتيجه اين گونه ناسازگارى ها سرانجام به خود او باز خواهد گشت، و وى را به انواع محروميت هاى عاطفى و غريزى، و بى يار و ياور شدن دچار خواهد کرد.

 

این مبلغ عرصه بین الملل اظهار کرد: از نكاتى كه بايد به ويژه شوهران جوان آن را همواره رعايت كنند، اجتناب از اهانت به همسر و احترام به او و خانواده وى و توسعه در زندگى و تأمين نيازهاى جنسى و روحى همسر است، كه هرگونه بهانه را از دست او مى گيرد.

استاد انصاریان تصریح کرد: ترغيب همسر به استقلال فكرى و كوتاه كردن دخالت هاى نابجاى ديگران نه خيرخواهى و هدايت دلسوزان، ترسيم آينده زندگى مشترک، و در ميان گذاردن مشكلات زندگى بدون ملاحظه و حجب و حيا و استمداد از خود وى براى پيروزى بر مشكلات مزبور يكى از راه هاى بسيار مناسب براى ادامه زندگى مشترک است.

 

این مترجم و مفسّر برجسته نهج البلاغه تأکید کرد: براى مردانى كه با همسرى ناسازگار سر و كار دارند توجه به زندگى انبيا و ائمه(ع) و سازگارى آنان با سلاح اخلاق حسنه و عفو و گذشت لازم است، تا از زندگى آن بزرگواران و صبر و تحملشان درس هاى آموزنده اى بگيرند.

ایشان با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) افزود: حضرت می فرمایند؛ «كانت امرءة عند ابى تؤذيه فيغفر لها:» پدرم زن ناسازگارى داشت كه همواره آن حضرت را رنج و آزار مى داد ولى پدرم با كمال بزرگوارى از او گذشت مى كرد. (وسائل ج 14 ص 121)

 

و یا اینکه نقل است، حضرت هود(ع) كه از پيامبران خداست و در بسيارى از آيات قرآن از وى سخن به ميان آمده، همسرى داشت كه وى را آزار مى داد، و گاهى دشمن را بر ضد حضرت هود(ع) مى شورانيد، ولى آن حضرت سلامتى و زنده بودن او را از خدا مى خواست و مى فرمود: مؤمن را كسى آزار و رنج مى دهد و چه بهتر كه اين آزار از جانب زنى باشد كه در اختيار شوهر است.

استاد انصاریان گفت: برخورد با زن ناسازگار با اخلاق حميده و رفتار پسنديده، و گذشت از او نهايتاً او را سر عقل خواهد آورد، و به پشيمانى وادار خواهد ساخت، و در آتش ناسازگارى او را خاموش خواهد نمود، و وى را به تواضع و فروتنى و عذرخواهى از شوهر خواهد كشاند، و چنانچه چنين زنى از راه خطا بازنگشت، و به تلخى و ناسازگارى ادامه داد، آخرين داروى درد را كه طلاق است بايد بكار گرفت.

 

ایشان تصریح کرد: ولى تا جایى كه ممكن و ميّسر است نبايد از حربه طلاق استفاده كرد، زيرا اسلام طلاق را مبغوض ترين حلال دانسته و از شوهران مى خواهد كه در برابر زنانى كه به طور كامل ايده آل آنان نيستند، صبر و استقامت و حوصله و بردبارى به خرج دهند تا از پاداش عظيم حق به خاطر صبرشان بهره مند گردند.

 

مطالب مرتبط
      استاد انصاریان: امیدوارم از «ترجمه اصول کافی» در حوزه های علمیه و مراکز علمی استفاده شود/ در تفسیر حکیم نزدیک به ۵۰۰۰ حدیث به کار گرفته شد
      خلقت آدم و حوا و نسل آنان‏
      مقاله خواندنی «فرشتگان در کلام امام صادق(ع)» در پایگاه عرفان منتشر شد
 • استاد انصاریان
 • سبک زندگی اسلامی
 • تفسیر حکیم
 • زنان بداخلاق و لجوج
 • سیره ائمه(ع)
 • طلاق مبغوض ترین حلال
 • نشردارالعرفان
 •   1737
    0
    3
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        با سخنرانی استاد انصاریان، مراسم عزاداری دهه آخر صفر ...
        تعریف عشق واقعی از نظر استاد انصاریان
        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        استاد انصاریان: عبادت خالصانه خداوند مانند معدنی از ...
        استاد انصاریان در خوی: ارزش مرد و زن از دیدگاه اسلام ...
        استاد انصاریان: عمل انسان حتی به اندازه دانه ارزن گُم ...
        سیره علمی و عملی امام مجتبی(ع) در بیان استاد انصاریان
        گزارش تصویری/مراسم روز شهادت امام حسن(ع) در مرکز فقهی ...
        حال و هوای انسان‌های رستگار از نگاه استاد انصاریان
        استاد انصاریان: صفتی از پیامبر(ص) که روحانیون باید به ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        عکس/ نمايي تازه از گنبد منور حضرت ابوالفضل العباس(ع)
        روضه شب دوازدهم محرم ؛ مصيبت امام زين العابدين(ع)
        انتشار مجموعه‌ای از زیباترین نام‌های دختر برگرفته از ...
        مجموعه پوستر های مرزبندی شیعه واقعی از شیعه بدلی
        استاد انصاریان: اربعین زمینه ساز ظهور ارزش های انسانی ...
        گزارش تصویری/ جدیدترین تصاویر از حرم امام حسین(ع) و حرم ...
        استاد انصاریان: احیای اربعین وظیفه همگان/ زیارت اربعین ...
        با سخنرانی استاد انصاریان، مراسم عزاداری دهه آخر صفر ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز