فارسی
جمعه 29 شهريور 1398 - الجمعة 20 محرم 1441

  458
  0
  5
(1 نفر )

استاد حوزه علمیه قم؛ باید امروز امام صادق(ع) را به جهانیان معرفی کنیم/ ابوحنیفه؛ همه ما جیره خوار و عائله جعفر بن محمد هستیم

استاد حوزه علمیه قم؛ باید امروز امام صادق(ع) را به جهانیان معرفی کنیم/ ابوحنیفه؛ همه ما جیره خوار و عائله جعفر بن محمد هستیم

دارالعرفان/ عضو شورای پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان گفت: امروز جامعه بشری نیازمند معرفی امام صادق(ع) به عنوان شیخ الائمه(ع) و آثار و برکات علمی و دینی ایشان است.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی غضنفری در مراسم عزاداری شهادت امام صادق(ع) که درمؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از حرکت های خوبی که توسط مراجع معظم تقلید صورت گرفته است برپایی مراسم عزاداری با پای پیاده است که موج گسترده ای را به تأسی از این بزرگان در کشور و امت اسلامی به راه انداخته بطوریکه مردم نسبت به برپایی آیین های سوگواری و عزداری اهتمام ویژه تری پیدا می کنند و همانند روز عاشورای حسینی دست به احیای شعائر اسلامی می زنند.

 

اظهار نظر ابوحنیفه در خصوص امام صادق(ع)

وی افزود: شناخت امام صادق(ع) وظیفه ای است که اگر به آن عمل کنیم به حقایق نابی در مکتب حقه جعفری خواهیم رسید. امام صادق(ع) کسی است که نه تنها شیعه و جامعه اسلامی مرهون زحمات و تلاش های ایشان است بلکه عالم بشریّت از اقدامات حضرت بهره مند شده اند.

حجت الاسلام غضنفری ادامه داد: از نظر فقهی روایات حضرت دارای جایگاه رفیعی است که ابوحنیفه به عنوان یکی از بزرگان اهل سنت درباره حضرت می گوید؛ «همه ما، جیره خوار و عائله جعفر بن محمد هستیم».

 

امام صادق(ع) و 400 فرع فقهی از یک روایت

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به کلامی از آیت الله العظمی وحید خراسانی افزود: در کتاب صحیح مسلم یک حدیث در رابطه با حج و فروع آن و ابعاد مختلفش از امام صادق(ع) نقل شده است که 400 فرع فقهی در باب حج از این روایت قابل استفاده است و اهل سنت در بسیاری از موارد، فقه حج خود را از همین روایت و فروع فقهی آن بهره می برند، این نشان از اهمیت جایگاه امام جعفرصادق(ع) نزد امت اسلامی دارد.

وی همچنین با اشاره به سخن پروردگار درباره امام صادق(ع) گفت: حضرت حق می فرمایند: (لأکرمنّ مثوی جعفر) جایگاه جعفر بن محمد(ع) را جایگاه ویژه ای خواهم کرد. امروز ما به سمت و سویی در حرکت هستیم که باید جهانیان را با امام صادق(ع) آشنا کنیم.

 

کرسی های درس و شاگردان امام صادق(ع) فراتر از مرزهای جغرافیایی بود

عضو شورای پژوهشی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان در خصوص 4هزار شاگرد حضرت گفت: این تعداد، شاگردان و راویان حدیث از آن حضرتند که نام و مشخصات آنها در منابع مختلف -از جمله اعیان الشیعه سید محسن امین- موجود است. حسن بن علی وشّاء می گوید: در مسجد کوفه 900 نفر را دیدم که می گفتنند؛ «سمعتُ جعفر بن محمد» یا «قال جعفر بن محمد».

حجت الاسلام غضنفری با اشاره به وسعت و گستردگی شاگردان حضرت از حیث تعداد، تنوع فرقه ای، تنوع جغرافیایی افزود: شاگردان حضرت متعدد بودند و همچنین از گروه های مختلف فکری، مربوط به مرز خاصی نبودند و از مدینه آغاز و آسیا، آفریقا و شامات را دربر می گرفت و این باعث گسترش علوم حضرت در سرتاسر جهان شد.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: تنوع علوم که امام صادق(ع) ارائه می کردند بسیار زیاد بود به طوریکه دانشمندان متعددی در علوم مختلف پای کرسی درس حضرت در رشته های علوم، فقه، حدیث، تفسیر، نجوم، شیمی (کیمیا)، طب و دهها عرصه دیگر رشد و نموّ داشتند و ریشه یافته های علمی بسیاری که امروز در اختیار بشر قرار دارد در زمان امام صادق(ع) شکل گرفته و به دست بشر امروز رسیده است.

 

مهدویت مظلوم و مهجور است

وی در پایان سخنان خود با اشاره به عصر غیبت امام زمان(عج) و مظلومیت موضوع مهدویت گفت: شیعیان باید نسبت به وظایف خود در زمان غیبت اهتمام و توجه جدی داشته باشند، دفاع از امام عصر(ع) در بیان و عمل، چنانکه در دعای پر معنا و ارزشمند «اللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلايَ صَاحِبَ الزَّمَانِ..» آمده است : «واجعَلنی مِنَ ... الذّابّینَ عَنهُ» یعنی ما را از دفاع کنندگان از امام زمان (ع) قرار بده! و برای این دفاع باید کار کرد و این کارها را باید از خانواده خود آغاز کنیم و معرفی کنیم امام عصر(عج) را برای آنان که بدون تردید بسیار مؤثر خواهد بود.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم معنوی، ذاکر اهل بیت(ع) کربلایی هادی صالحی به ذکر مصیبت شهادت امام صادق(ع) پرداخت.

 

 

 • ابوحنیفه
 • مراسم عزداری
 • برپایی آیین سوگواری
 • صادق آل محمد(ص)
 • شاگردان حضرت
 • کلام آیت الله وحید خراسانی
 • صحیح مسلم
 •   458
    0
    5
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        گزارش تصویری/سخنرانی استاد انصاریان در خوی بقعه شیخ ...
        گزارش تصویری/سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه حضرت ...
        گزارش تصویری/سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه آیت ...
        استاد انصاریان: چشمهٔ خاک شیعیان گریهٔ بر حسین(ع) است/ ...
        استاد انصاریان: شیعیان از اهل بیت(ع) جدایی ناپذیرند/ ...
        340 مقاله خواندنی با موضوع امام حسین(ع) در پایگاه عرفان ...
        مقام شکر از منظر سیدالشهدا(ع) به قلم استاد انصاریان/ ...
        استاد انصاریان: برای رسیدن به مقام عبودیت و بندگی راه ...
        اینستاگرام استاد انصاریان هک شد
        گزارش تصویری/سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه هدایت ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        روضه شب دوازدهم محرم ؛ مصيبت امام زين العابدين(ع)
        عکس/ پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع)
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        پیام حضرت استاد انصاریان در پی هتک حرمت سرزمین مقدس ...
        بیانات استاد انصاریان در خصوص همسران ناسازگار و تندخو
        با هدف روشنگری پیرامون فرقه ضاله بهائیت؛ بیش از یکصد ...
        برنامه سخنرانی استاد انصاریان در ماه محرم 1441ق اعلام شد
        گزارش تصویری/سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه هدایت ...
        اینستاگرام استاد انصاریان هک شد

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز