فارسی
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 - الاثنين 14 رمضان 1440
  183
  0
  0

مراسم عزاداری امام هادی(ع) در مؤسسه دارالعرفان برگزارشد

مراسم عزاداری امام هادی(ع) در مؤسسه دارالعرفان برگزارشد

مراسم عزاداری و سوگواری شهادت دهمین اخترتابناک امامت و ولایت حضرت امام علی النقی(ع) با حضور کارکنان مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی غضنفری در این مراسم با بیان اینکه «زیارت جامعه کبیره» و «زیارت غدیریه» دو یادگار ارزشمند از امام هادی(ع) می باشد اظهارداشت: زیارت جامعه کبیره، از جمله افتخارات شیعه و از معجزات علمی بزرگ امام دهم محسوب می‌شود؛ چرا که تمام اسرار الهی از نظر فلسفه، عرفان و قرآن و روایات در این زیارت نهفته است.


استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: یکی از رسالت‌های بسیار مهم هر امامی این بوده که معرفت امت خودش را بالا ببرد و در ارتقا و تعالی معرفت امت تلاش کند.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات بسیار مهم امام هادی(ع) تألیف و تعلیم زیارت جامعه کبیره است که باعث شد تا مردم جایگاه واقعی امامان را بشناسند و در واقع صحیفه امام شناسی شیعه و یکی از بهترین سندهایی است که یک انسان توسط آن امام خودش را می‌شناسد.
این استاد حوزه با بیان اینکه امام هادی(ع) با توجه به شرایط سخت زمانه تمام سعی‌شان را کردند که فرهنگ شیعه را به‌گونه‌ای ترویج کنند که مکتب شیعه حفظ شود، افزود: یکی از اقدامات امام(ع) این بود که شیوه رفتاری صحیح نسبت به خانواده و جامعه را به مردم آموزش دهند و در این راه تلاش زیادی کردند.


حجت الاسلام غضنفری در بخش دیگری از سخنان خود به تببین زیارت غدیریه امام هادی(ع) پرداخت و گفت: اهمیت و فضیلت بی ‌نظیر زیارت معصومان بر کسی پوشیده نیست. اصولاً زیارت اهل بیت(ع) از افضل اعمال است. برای هر امامی در گردن موالیانشان حقّی است که از جمله وفای به حقّ، زیارت قبر آن امام(ع) می ‌باشد.
وی افزود: احادیث فراوان در فضیلت زیارت و ثواب ‌های بسیار آن وارد شده است؛ همانند احادیثی که در کتاب شریف کامل الزّیارات آمده است. پیشوایان دین، ما را با این حقیقت آشنا کرده ‌اند که برخی زیارت‌ های شریف از ده‌ ها، بلکه صدها حج بالاترست؛ برای نمونه می ‌توانید به کتاب کامل الزیارات و کتاب مزار بحارالانوار مراجعه فرمایید.
عضو شورای علمی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان ادامه داد: اگر زمانی توانایی زیارت حضوری را نداریم، به زیارت از راه دور سفارش شده ‌ایم، تا از همان ثواب برخوردار گردیم. یکی از بهترین این زیارت ‌ها، زیارت غدیریه حضرت امام هادی(ع) است.


وی خاطرنشان کرد: زمانی که معتصم ملعون، حضرت امام هادی(ع) را به تبعید می ‌برد؛ حضرت در عید غدیر به نجف اشرف رسیدند و با این زیارت، جدّ بزرگوارشان حضرت امیرالمؤمنین(ع) را زیارت فرمودند.
حجت الاسلام غضنفری بیان داشت: در میان اعمال روز غدیر، نماز عید غدیر و زیارت غدیریه سفارش خاصّی دارد؛ البته این دو عمل، اختصاصی به این روز ندارند و در روایت آمده که در روزهای دیگر هم انجام می‌ گیرد.


وی خاطرنشان کرد: علمای مکتب اهل بیت(ع) هم بر این زیارت تأکید دارند به طوری که مرحوم شیخ عباس قمی(ره) می فرمایند: «شیخ عبّاس قمی در مفاتیح الجنان در مورد این زیارت نوشته ‌اند: روایت شده به خواندن آن زیارت، در هر وقت و هر کجا که شخص باشد…؛ ما در کتاب هدیه الزائرین به سند این زیارت اشاره کردیم و این که زیارت را هر روز از نزدیک و دور می ‌شود خواند و این فایده جلیله ‌ای است که البته راغبان در عبادت و شآئقان زیارت حضرت شاه ولایت آن را غنیمت خواهند شمرد».


استاد حوزه علمیه قم گفت: مرحوم شیخ عباس قمی(ره)، کتاب دیگری به نام «هدیه الزائرین » دارد. وی در این کتاب در زمینه اتقان سند و استحکام صدور این زیارت می ‌نویسد: شیخ جلیل محمد بن المشهدى یکى از بزرگان علما است. وی در مزار کبیر براى این زیارت شریف، سند بسیار معتبرى ذکر نموده که کمتر خبرى به قوت سند او می‌رسد… .
در انتهای این مراسم، کربلایی محمدهادی صالحی به ذکر مصیبت شهادت امام هادی(ع) پرداخت.

 • زیارت جامعه کبیره
 • سوگواری شهادت امام هادی
 • مکتب شیعه
 • معرفت امت
 • زیارت اهل بیت
 • زیارت غدیریه
 •   183
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        شرایط پذیرش اعمال در ماه رمضان از نگاه استاد انصاریان/ ...
        استاد حسین انصاریان: بهره‌های اجابت دعوت حق از منظر ...
        استاد انصاریان: نماز سبب آمرزش گناهان/ با کلام اخلاقی و ...
        استاد انصاریان تشریح کرد: سه بهره عظیم که از سرمشق ...
        استاد انصاریان: بهترین عمل در ماه رمضان حفظ خود از ...
        با همکاری رسانه ملی؛ پوشش سخنرانی‌های حضرت استاد ...
        میزبانی پنجمین شب محفل قرآنی حسینیه هدایت از «احمد ...
        هم زمان با آغاز27امین نمایشگاه قرآن کریم؛ برای اولین ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در مسجد حضرت ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        استاد انصاریان: دعا عامِل رفع گرفتاری‌ها، سختی‌ها و ...
        با افتتاح سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب؛ نشر ...
        توصیه های استاد انصاریان به دانش آموختگان جامعه ...
        در ماه مبارک رمضان؛ شهروندان تهرانی میزبان استاد ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ...
        شرایط پذیرش اعمال در ماه رمضان از نگاه استاد انصاریان/ ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز