فارسی
چهارشنبه 28 آذر 1397 - الاربعاء 11 ربيع الثاني 1440
  186
  0
  0

استاد انصاریان: آنچه به مؤمن ارزش می‌دهد، ایمان، ارتباط و اتصال به خداست/ بدون اهل‌بیت(ع) انسان کافر و بی‌دین می‌ماند

استاد انصاریان: آنچه به مؤمن ارزش می‌دهد، ایمان، ارتباط و اتصال به خداست/ بدون اهل‌بیت(ع) انسان کافر و بی‌دین می‌ماند

 دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: اگر کسی بگوید که نیازی به روایات نداریم و تنها به آیات قرآن عمل کنیم، حرف باطلی است. کسی که پایۀ «حسبنا کتاب الله» را گذاشت، هیچ نظری جز نابودی دین نداشت. بدون اهل بیت(ع) انسان کافر و بی دین می ماند، چون اصلاً نمی تواند به قرآن مجید عمل کند. در آیات متشابه قرآن نیز اگر سراغ اهل بیت(ع) نرویم گمراهی قطعی است.

 

پیامبر(ص) روحیۀ نصیحت خواهی را در میان مردم زنده کردند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیه آیت الله علوی بروجردی(ره)، اظهار داشت: رسول خدا(ص) یک کار بسیار مهمی که انجام دادند روحیۀ نصیحت خواهی را در مردم زنده کردند، آن هم مردمی که در اوج کبر و غرور و آلوده به انواع رذائل اخلاقی بودند. با زنده شدن روحیۀ نصیحت پذیری کراراً مرد و زن به خود حضرت مراجعه کردند و از وجود مقدس ایشان درخواست موعظه و نصیحت کردند. نصیحت های پیغمبر به افراد، اگر یک جا جمع آوری شود و توضیح داده شود یک فرهنگ جامع و یک مدرسۀ تربیتی کامل است.

 

در همه شرایط به یاد خدا باشید

وی گفت: یکی از نصیحت های پیامبر(ص) به مؤمنان این است که همه جا و در هر موردی «فانکِ لا تأتین الله بشیءٍ غداً احب إلی الله من کثرة ذکره» به یاد خدا باشید. در آیات قرآن و در روایات مسئلۀ ذکر خیلی مطرح است و مصادیق متعددی هم دارد که همه را می شود بر همین نصیحت پیغمبر اکرم تطبیق کرد.

 

همۀ زندگی خود را با کتاب خدا هماهنگ کنید

استاد اخلاق حوزه های علمیه، قرآن مجید را یکی از ذکرها دانست و تصریح کرد: قرآن مجید حدود پنجاه و دو اسم دارد، در قرن هفتم ابوالفتوح رازی که کنار حضرت عبدالعظیم دفن است، این پنجاه و دو نام قرآن را یک جا ثبت کرد و نوشت. یک نام قرآن ذکر، دیگری شفا، رحمت، فرقان، کتاب و هدایت است «هُدىً لِلْمُتَّقِين» (بقره، 2)؛ هر کدام از این نام ها معانی گسترده ای دارد. «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ» (حجر، 9) دائم با ذکر خدا باشید، یعنی همۀ زندگی خود را با کتاب خدا هماهنگ کنید، غفلت از این اقیانوس عظیم حکمت و رحمت الهی نداشته باشید چون هر یک آیه ای که عملاً در زندگی ترک شود و در این دنیا جبران نکنید، قیامت یقیناً جبران نخواهد داشت.

 

ارتباط با اهل بیت(ع) به طور یقین انسان را به تمام رشته های خیر وصل می کند

 وی اهل بیت را مصداق ذکر عنوان کرد و گفت: مرحوم کلینی(ره) در جلد اول «اصول کافی» در باب حجت از امام باقر(ع) و امام صادق(ع)، با سند نقل می کند که می فرمایند: «نحن الذکر» ذکر ماییم. اهل بیت(ع) معدن علم الله و رحمت الله هستند، اهل بیت ذکر الهی هستند یعنی ارتباط با آنان به طور یقین انسان را به تمام رشته های خیر وصل می کند. از وجود مقدس پروردگار که نمی توان به طور مستقیم حقایق را دریافت کرد، یک راه ارتباط تربیتی پروردگار با ما، قرآن مجید و دیگری اهل بیت(ع) هستند.

وی افزود: کافی نقل می کند که یک بزرگوار و مؤمنی به حضرت باقر(ع) عرض کرد: یک روایت سنددار برای من بگویید. امام باقر(ع) فرمودند: من از پدرم حضرت زین العابدین، پدرم از ابی عبدالله، ابی عبدالله از امیرالمؤمنین، امیرالمؤمنین از پیغمبر و پیغمبر از خدا نقل می کند که یک زبان خدا قرآن و دیگری اهل بیت(ع) هستند؛ یعنی کسی که عاشق اهل بیت هست و اقتدای به اهل بیت می کند در حقیقت اهل ذکر است.

 

حذف و انتخاب دو مسأله کلیدی در زندگی

مبلغ عرصه بین الملل دعا را مصداق ذکر دانست و تصریح کرد: برخی از ذکرها در کتاب های مهم دعا مثل باب دعای «اصول کافی» بیان شده که یکی از این ذکرها «لا اله الا الله» است. صدوق(ره) در کتاب «توحید» با سند نقل می کند که پیغمبر(ص) می فرماید: «لا اله الا الله ثمن الجنة» قیمت این ذکر بهشت است. دو مسئله حذف و انتخاب در «لا اله الا الله» هست؛ این حذف و انتخاب در همۀ زندگی من باید جریان داشته باشد.

وی گفت: برای اینکه «لا اله الا الله» در زندگی جریان داشته باشد همۀ انبیای الهی تأکید می کنند که باید حرام ها و اخلاق های سبوعی، بهیمی و شیطانی از زندگی حذف شوند در غیر این صورت میان انسان و پروردگار حجاب هست.

 

انسان بخیل توحید ندارد و موحد نیست

وی نمونه هایی بیان کرد که عظمت جریان داشتن «لا اله الا الله» در زندگی را نشان می دهد و خاطرنشان کرد: مرحوم ملا مهدی نراقی(ره) نقل می کند: رسول خدا(ص) در حال طواف بودند که به روبه روی دَر کعبه رسیدند و دیدند آقایی حلقۀ دَر کعبه را گرفته و با یک حال دعا می گوید: خدایا به حرمت این کعبه مشکل من را حل کن. پیغمبر اکرم فرمودند: به قسم مهم تری خدا را قسم بده. گفت: من بلد نیستم، قسم مهم تر چیست؟ فرمود: اگر مؤمنی خدا را به خودت قسم بده «فان المؤمن اعظم حرمة من الکعبه» این مرد آرام به پیغمبر گفت من یک عیب دارم، نمی توانم خدا را به خودم قسم بدهم. فرمود: عیبت چیست؟ گفت: وضع مالی من خوب است، اما بخیلم. پیغمبر اکرم(ص) یک لحظه هم نایستاد، چون این مرد بُخل را حذف نکرده بود و هنوز در «لا اله» گیر است، هنوز دچار بت است، توحید ندارد و موحد نیست. پیغمبر راه افتادند و با صدای بلند فرمودند: «البخل فی النار» بخل هر کجا هست آتش جهنم است.

استاد انصاریان افزود: در سورۀ آل عمران و توبه، علناً پروردگار می فرماید: بخیل در جهنم است و پول هایی هم که در دنیا جمع کرد و برای هیچ کار مثبتی خرج نکرد، در قیامت تبدیل به فلز می کنم، با آتش جهنم حرارت می دهم و به پیشانی و پهلو و پشتش می چسبانم، «هذا ما كَنَزْتُمْ لِأَنْفُسِكُم» (توبه، 35). برخی بخیل، حریص، ریاکار و حرام خور هستند و در واقع همه اینها از جمله رذیلت های اخلاقی هستند که انسان را به دام می اندازند.

 

آنچه به مؤمن ارزش می دهد، ایمان، ارتباط و اتصالش است

وی در ادامه سخنان خود با ذکر روایاتی به اهمیت حذف عمل و رفتار حرام از زندگی مؤمن واقعی اشاره و خاطرنشان کرد: در روایتی آمده که پیغمبر(ص) می فرماید: «مؤمن افضل من ملک المقرب» مؤمن ملک مقرب جبرئیل و میکائیل است، شکم و غریزۀ جنسی ندارد؛ حال کسی که در معرض این تحریک شهوات و شکم است، ولی مؤمن مانده، افضل از جبرئیل و میکائیل است. امام عسکری(ع) نیز می فرماید: روز قیامت اگر صد و بیست و چهار هزار پیغمبر و ما چهارده نفر در یک صف طولی نشسته باشیم، حضرت آدم تا امام زمان(عج) در یک صف، یک مؤمن بیاید از جلوی ما رد شود تمام انبیا و ما به احترامش تمام قد بلند می شویم. در حقیقت آنچه به مؤمن ارزش می دهد، ایمان، ارتباط و اتصالش است.

وی گفت: آنجایی که آیات قرآن شامل حالتان می شود، عمل کنید. قرآن مجید مثل یک داروخانه است، شش هزار و ششصد و شصت و چندتا دارو دارد، ما برای اصلاح عمل و اخلاق و زندگی خود که لازم نیست هر شش هزار و ششصد و چندتا دوا را به کار بگیریم. امروز در تهران زندگی می کنیم هیچ کدام هم در این شهر حیوان نگهداری نمی کنیم لذا آیات زکات قرآن شامل حالمان نمی شود، به همین دلیل مسئولیتی در پیشگاه پروردگار نداریم. اما خیلی از آیات هم در این شهر و شهرهای دیگر شامل حال اهلش می شود.

 

اگر کسی بگوید که نیازی به روایات نداریم حرف باطلی می گوید

استاد انصاریان اظهار کرد: این سؤال مطرح است که با وجود آیات قرآن ما نیازی به روایات داریم؟ اگر کسی بگوید که نیازی به روایات نداریم و تنها به آیات قرآن عمل کنیم، حرف باطلی می گوید. کسی که پایۀ «حسبنا کتاب الله» را گذاشت، هیچ نظری جز نابودی دین نداشت. مفطرات روزه کجای قرآن است؟ شما در حج واجب هفت بار باید در عمرۀ تمتع طواف کنید، هفت بار در حج تمتع، هفت بار طواف نسا کجای قرآن است؟ حد مطاف کجای قرآن است؟ چند ریگ به نیت رجم شیطان پرتاب کنم، کجای قرآن است؟ مسجد جحفه و شجره میقات کجای قرآن است؟ بدون اهل بیت(ع) انسان کافر و بی دین می ماند، چون اصلاً نمی تواند به قرآن مجید عمل کند. در آیات متشابه قرآن اگر سراغ اهل بیت(ع) نرویم گمراهی قطعی است.

 انتهای پیام /

 

متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

مطالب مرتبط
      استفاده امامان(علیهم السلام) از تسبیح برای ذکر
      آیا قرآن فقط یک کتاب اخلاقی است؟
      سیمای زکات در اسلام (1)
      اهل ذکر در قرآن
      نقد و بررسی دیدگاه فریقین درباره «اهل ذکر»
      مصداق‌های ذکر
 • ذکر
 • بخل
 • رذایل اخلاقی
 • حدیث ثقلین
 • لا اله الا الله
 • اهل‌بیت(ع)
 •   186
  تعداد بازدید
    0
  تعداد نظرات
    0
  امتیاز کاربران
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        معرفی ترجمه اصول کافی استاد حسین انصاریان
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوانسار ...
        استاد انصاریان: حرام خوری، رعایت نکردن حق والدین و قطع ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در گلپایگان مسجد ...
        حضور مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان در نمایشگاه پژوهش ...
        نسخه الکترونیکی ترجمه کتاب «اصول کافی» به قلم استاد ...
        در مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی به قلم استاد ...
        حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد؛ بهره مندی مؤلف ...
        گزارش تصویری مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی به قلم ...
        رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: ترجمه های استاد ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        مراسم تجلیل از استاد انصاریان توسط حضرت آیت الله ...
        استاد انصاریان: با گفتار سدید تمام گناهان گذشته بین ما ...
        استاد انصاریان: دعای کمیل، دعایی از افق ِ دانش نبوت تا ...
        پنجشنبه 22 آذرماه؛ آیین رونمایی از کتاب ارزشمند «ترجمه ...
        مقدمه استاد انصاریان بر ترجمه کتاب شریف اصول کافی
        همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...
        درخواست آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از مدیران و ...
        در مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی به قلم استاد ...

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  یک آیه و این همه معجزه !!

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  چرا باید حجاب داشته باشیم؟

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏

  راز عدم ازدواج حضرت معصومه (س)

  دامادی که شب عروسی غذایش را بخشید!

  محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم ...

  سفارش امام حسن عسکری (ع) به شیعیان

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  پر بازدید ترین مطالب روز

  در مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی به قلم ...

  براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

  از فاطمه ای که معصومه بود

  درمان غم و اندوه

  ویژگی‌‏های حضرت معصومه (س)

  آدرس نمایندگی های مرکز نشر دارالعرفان اعلام شد

  خاطره استاد انصاریان با قطب گنابادی هنگام ...

  مرگ و عالم آخرت

  عظمت حضرت فاطمه معصومه (س)

  فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟