فارسی
سه شنبه 02 بهمن 1397 - الثلاثاء 16 جمادى الاول 1440
  147
  0
  0

استاد انصاریان: فرهنگ انبیا فرهنگ توحید، اخلاق و برادری/ تبعات عاق والدین، عذاب الهی، عدم آمرزش گناه و بازماندن از رحمت پروردگار است

استاد انصاریان: فرهنگ انبیا فرهنگ توحید، اخلاق و برادری/ تبعات عاق والدین، عذاب الهی، عدم آمرزش گناه و بازماندن از رحمت پروردگار است

دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: کسی که یک ریال حق دیگران را در معاملاتش به ناحق ببرد، خداوند به او نظر رحمت نخواهد کرد. حال میلیاردها تومان اختلاس و دزدی می شود، اگر این افراد مقداری دین و اعتقاد به قیامت داشتند که میلیارد، میلیارد حق ملت مظلوم را نمی دزدیدند، مانع نداشتند که دزدیدند چون آنچه جلودار انسان هست ایمان به خدا و باور داشتن  قیامت است.

 

تعبیرات مختلف از امت ها و انبیای الهی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در مهدیه اعظم سمنان، با بیان اینکه بخش مهمی از آیات کتاب خدا بیان برخورد انبیای الهی با مردم است، اظهار داشت: پروردگار تعبیرات جالبی از انبیا دارند. این تعبیرات برای خاطر این بود که امت ها با شناختی که از انبیای الهی قبل از نبوت داشتند و پروندۀ پاکی که از آنها سراغ داشتند، به آنان اعتماد کنند. یک تعبیر پروردگار این است که؛ «ما این پیغمبر هود، شعیب و صالح که ارتباط برادری با امت دارد را به سوی این امت فرستادیم» «أَخاهُمْ هُودا» (اعراف، 65)، «أَخاهُمْ صالِحا» (اعراف، 73)، «أَخاهُمْ شُعَيْبا» (اعراف، 85).


کنار هیچ کسی به اندازۀ انبیا نسبت به جان، آبرو و مالتان امنیت نخواهید داشت

وی ادامه داد: رابطه قلبی انبیای الهی بسیار با مردم نزدیک بود، اهل محبت به مردم بودند. نسبت به مردم با بهترین زمینه های اخلاقی رفتار می کردند و مردم را امانت و مخلوق خدا می دانستند. یک برادری که در دلسوزی، در محبت، در دغدغۀ برای دنیا و آخرت مردم حرف اول را می زند. تعبیر دیگری که قرآن از انبیا دارد کلمۀ امین است؛ یعنی ای مردم! این پیغمبری که به سوی شما فرستادم، نسبت به جان، مال و آبروی شما امین است؛ یعنی کنار هیچ کسی به اندازۀ انبیا نسبت به جان و آبرو و مالتان امنیت نخواهید داشت. لازم هم نیست پیغمبران به صورت فیزیکی بین مردم باشند، فرهنگ انبیا فرهنگ توحید، اخلاق و فرهنگ برادرانه بود، اگر مردم به این فرهنگ عمل کنند همه در جان، مال و آبرو یک امنیت کاملی خواهند داشت.


قیمت و ارزش آبروی مؤمن مساوی با خونش است

استاد اخلاق حوزه های علمیه به اهمیت و ضرورت حفظ آبروی مؤمن در اسلام اشاره و خاطرنشان کرد: از رسول خدا(ص) نقل شده است «عرض المؤمن کالدمه». این خطاب به همۀ امت تا روز قیامت هست، قیمت و ارزش آبروی مؤمن مساوی با خونش است. یعنی شما آبروی یک زن یا مرد یا خانواده را ببرید، مساوی است با اینکه سرش را ببرّید و خونش را بریزید. در قرآن مجید ارزیابی خدا را از کشتن یک بی گناه ببینیم تا عظمت این روایت معلوم شود «مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِي الْأَرْضِ» کسی که یک بی گناهی را بی علت، بی سبب و بی دلیل بکشد «فَكَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعا» (مائده، 32) مثل این است که کل انسان های آفریده شده را کشته است. اگر مردم در اخلاق و عملکردشان متکی به فرهنگ انبیای الهی باشند، در امنیت جانی، مالی و آبرویی قرار می گیرند. نبوت برای آبرو بسیار ارزش قائل است، «عرض المؤمن کدمه».

 

خداوند و پیامبر(ص) هر دو در جنگ با ربا خوار هستند  

وی افزود: طبق آیات قرآن مجید تقریباً بیست و شش گناه کبیره داریم، بسیاری از این گناهان را قرآن ارزیابی کرده است. خداوند می فرماید: هر کسی ربا بدهد -حال بانک یا افراد آزاد باشند- «فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا» اگر کسی به حرمت این ربا توجه نکند، ارزش به حرمت ندهد و به مردم ربا بدهد «فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَ رَسُولِه» (بقره، 279) یعنی به رباخور بگویید و اعلام کنید که خدا با قدرت بی نهایتش و پیغمبر با آن عظمت شخصیتش، هر دو در جنگ با تو هستند. در این جنگ خدا و پیغمبر پیروز است یا جناب رباخور و بانک رباخور!؟


یکی از تبعات عاق والدین، عذاب الهی است

استاد انصاریان در ادامه سخنان خود به عاق والدین نیز اشاره و تصریح کرد: خداوند دربارۀ کسانی که آزار به پدر و مادر می دهند و آنها را رنج می دهند و دلشان را می شکنند نیز سخن گفته است. زمانی پدر و مادرم به ناحق دلش از من می شکند و به من می گوید: راضی نیستم نماز بخوانی، راضی نیستم روزه بگیری، به دختر می گوید راضی نیستم باحجاب باشی، راضی نیستم در مجالس ابی عبدالله(ع) شرکت کنی؛ این به ناحق ناراضی است، ناراضی باشد این عاق والدین نیست. عاق والدین در این است که می خواهند من را تربیت اصولی کنند و از گناه باز بدارند، به من امر به معروف و نهی از منکر می کنند، به من محبت می کنند، به من می گویند این ازدواج به این پنج دلیل برای تو نامناسب است و من هیچ چیزش را گوش نمی دهم، دلشان می شکند و رنج می برند و ناراضی می شوند.
 وی درباره تبعات عاق والدین در دنیا و آخرت، گفت: یکی از تبعات عاق والدین، عذاب الهی است، دیگر اینکه جلوی آمدن آمرزش خدا را به سوی من می گیرد، سوم اینکه من را از رحمت پروردگار محروم می کند.


لزوم توجه به روایات در کنار آیات قرآن

وی در کنار آیات قرآن توجه به روایات را ضروری دانست و اظهار کرد: ما ناچاریم روایات را با قرآن تلفیقاً به مردم بگوییم، اگر بخواهیم کل روایات را کنار بگذاریم قرآن مجید باید بسته بماند. قرآن مجید صد و چند بار بحث نماز را مطرح کرده «یقیمون الصلاة»، «اقیموا الصلاة»، «اقم الصلاة»، «اقام الصلاة» کجای این صد و چند آیه است که نماز صبح دو رکعت، نماز ظهر و عصر چهار رکعت و نماز مغرب و عشا هفت رکعت است؟ کجای قرآن است که نماز تکبیر، فاتحة الکتاب، سوره، رکوع و سجده، تشهد و سلام دارد؟ همۀ اینها را روایات برای ما بیان کردند. روایات و قرآن با هم هستند، هیچ کدام را نمی توان از یکدیگر جدا مورد توجه قرار داد.


اهل بیت(ع) و قرآن تا قیامت از هم جدایی ندارند

مبلغ عرصه بین الملل به حدیث ثقلین در کتب اهل سنت اشاره و خاطرنشان کرد: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی» اهل بیت(ع) و قرآن تا قیامت از هم جدایی ندارند «ما ان تمسکتم بهما» اگر سراغ هر دو در زندگی بروید «لن تظلوا من بعدی ابداً» بعد از من تا قیامت یکی از شما گمراه نمی شوید. اگر فقط سراغ قرآن بروید، گمراه هستید، اگر فقط سراغ روایت بروید باز هم گمراه هستید.


گسترش شیعه در زمان امام رضا(ع)

وی گفت: شیعه پس از زمان پیامبر(ص) تنها 12 نفر بودند، امام هشتم(ع) می فرماید: بعد از مرگ پیغمبر(ص) این دوازده نفر ماندند و بقیه سراغ جهنم رفتند. آن دوازده نفر بعداً بیست و چهار و سپس چهل و هشت نفر شدند، اوج جمعیت واقعی شیعه کربلا بود، یعنی هفتاد و دو نفر. بعد زمان حضرت رضا(ع) شیعه گسترده تر شد و بزرگان دین ما در عصر غیبت جان کندند تا فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) را پخش کردند، شیعه اکنون حدود پانصد میلیون نفر شده است. تشیع در قاره ها خیزش مهمی برمی دارد، یعنی به سرعت زیاد می شود، چراغ الهی پرنورتر بودنش را آشکار می کند، چراغ کفر رو به خاموشی می رود. نهایتاً ارزیابی خدا از آینده این است «أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُون» (انبیا، 105) تمام زمین را بندگان واقعی من به ارث می برند یعنی دیگر فاسق، فاجر، کافر، بدکار، مجرم، قاتل، ظالم، رباخور و غارتگر در آیندۀ زمین نخواهد ماند.

 

شیعیان امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت(ع) اهل نجات هستند

وی تأکید کرد: شیعیان امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت(ع) اهل نجات هستند. همۀ مردان، زنان و جوانان شیعه در دایرۀ کشور خودشان اگر به فرهنگ نبوت و اهل بیت(ع) عمل کنند، امنیت مالی، جانی و آبرویی یقینی است و کشور بهشت می شود. حرف همۀ انبیا و ائمه ایمان و عمل صالح بود.


کسی که حق الناس را ضایع کند، خداوند به او نظر رحمت نخواهد کرد

محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی در مورد عاقبت مال حرام در روایتی از پیامبر(ص)، اظهار کرد: پیغمبر اکرم می فرماید: کسی که یک درهم حق دیگران را در معاملاتش به ناحق ببرد، خداوند به او نظر رحمت نخواهد کرد. حال میلیاردها تومان اختلاس و دزدی در روز روشن می شود، اگر اینها یک جو دین و اعتقاد به قیامت داشتند که میلیارد، میلیارد حق ملت مظلوم را روز روشن نمی دزدیدند، مانع نداشتند که دزدیدند. زناکار مانع زنا ندارد، آن کسی که پدر و مادرش را ناراضی می کند، مانع نارضا کردن پدر و مادر ندارد، آن چیزی که جلودار انسان است ایمان به خدا و باور داشتن قیامت است.


نمونه هایی از ضرورت رعایت حق الناس

 وی گفت: حضرت مسیح(ع) از یک قبرستان تک و تنها عبور می کرد، نگاهش به یک قبر افتاد، به فکرش رسید با صاحب قبر صحبت کند، مرده بعد از بیست سال خاک می شود، اما پروردگار عالم با ارادۀ ازلیۀ بی نهایتش خاک را در جا به همان آدم زنده برگرداند. مسیح بالای سر قبر ایستاد و گفت: اگر به تو اجازه می دهند چند دقیقه از داخل قبر بلند شو تا من دو کلمه با تو صحبت کنم. قبر شکافته شد و پیرمردی حدود بین هفتاد هشتاد سال از قبر بیرون آمد. مسیح(ع) پرسید: چند سال است مُردی؟ هفتصد سال است. مسیح پرسید: برزخ راحتی؟ گفت: برزخ که راحت هستم، عذاب دوزخی ندارم؛ ولی یک چیزی ای مسیح گلوگیر من است که جلوی راحتی من را گرفته، امنیت ندارم. مسیح گفت: چیست؟ گفت: مسیح! یک دانق ـ فکر می کنم به تعبیر آن زمان همین یک درهم زمان پیغمبر باشد و یکی دو تومان پول ایران ـ از مال یک یتیم پیش من ماند و من برنگرداندم، از وقتی که مردم در این عالم برزخ دائم به من نهیب می زنند به چه حقی مال یتیم را نگه داشتی و برنگرداندی؟ این نهیب من را می کشد.


استاد انصاریان ادامه داد: جنگ خیبر تمام شد رسول خدا(ص) فرمود: آنچه از قلعه ها غنیمت جمع کردید بیاورید روی هم بریزید تا من بین رزمندگان اسلام به عدالت تقسیم کنم، همه آوردند و یک تپه غنیمت شد. یکی از مسلمان ها آمد پیش پیغمبر و گفت: آقا من یک جفت بند پوتین از غنایم قلعه برداشتم، این را هم بیاورم بریزم روی این کپۀ مال؟ فرمود: اگر توجه نمی کردی و نمی آوردی و روی کل غنیمت نمی گذاشتی و بعد از دنیا می رفتی، قیامت دوتا بند از آتش به پایت می بستند تا حساب خلایق را برسند و بعد سراغ تو بیایند. امنیت مال، جان و خون مردم در جنب نبوت و امامت این است.


اگر منبر خیالی نباشد، زندان ها خالی می مانند!

استاد انصاریان در پایان گفت: قانون مملکتی می تواند مردم را تربیت کند؟ آموزش و پرورش می تواند دین دار تحویل دهد؟ نیروی نظامی می تواند دین دار به وجود بیاورد؟ اسلحه و تازیانه و زندان مانع مردم از گناه و معصیت است؟ پس چرا تا حالا مانع نبوده؟ اگر مردم برخورد به منبر اهل بیتی و قرآنی کنند یعنی منبر بافتنی، خیالی، روزنامه خواندن و اخبار رادیو تلویزیون نباشد و در حقیقت کاری که انبیا کردند، منبر کند؛ زندان ها خالی می ماند، دیگر نیازی به بلند کردن مُشت و یا تازیانه و اسلحه نیست.
انتهای پیام /

 

متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

 

 • اهل نجات
 • ربا
 • احترام به والدین
 • عاق والدین
 • رباخورى
 • حق‌الناس
 • آبروی مؤمن
 • فرهنگ انبیا
 •   147
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در مؤسسه ...
        آیت الله مبلغی: در زمینه کُلینی شناسی کار جدی صورت ...
        استاد انصاریان: امیدوارم از «ترجمه اصول کافی» در حوزه ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه محبان ...
        گزارش تصویری / آیین معرفی و تجلیل از ترجمه 《اصول ...
        استاد انصاریان: قلب پیامبر(ص) افقِ طلوع همهٔ اسرار، ...
        استاد انصاریان: قرآن مجید به تعبیر پیغمبر عظیم‌الشأن ...
        استاد انصاریان: مؤمنِ ضعیف و ناتوان خلأ بندگی خدا را حس ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در مسجد رسول ...
        فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی استاد ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        60 عنوان مقاله با محوریت حضرت زینب(س) در سایت عرفان قرار ...
        همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...
        نگاهی به کتاب ارزشمند طهارت باطنی به قلم استاد ...
        نشانه ‏هاى اهل دنيا و اهل آخرت‏
        استاد انصاریان: مقدرات الهیه و قضای پروردگار؛ جلوهٔ ...
        نگاهی به کتاب «جایگاه انسان در نظام آفرینش»
        استاد حسین انصاریان؛ بعد از 1400 سال هنوز قرآن مهجور است/ ...
        فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی استاد ...

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  یک آیه و این همه معجزه !!

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  چرا باید حجاب داشته باشیم؟

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  فضائل آیة الکرسی از زبان رسول اللّه

  قاتل حضرت زهرا کیست؟

  سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...

  چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه ...

  نحوه دعا کردن  

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  عاملی برای جذب رحمت خداوند!

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  گردنبند با برکت حضرت زهرا (س)

  حکایتی از تقوای یک عالم

  پر بازدید ترین مطالب روز

  سفری پرسود و استخاره بد!

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  حضرت زهرا(س) زنی که بهشت مشتاق اوست

  فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی ...

  چرا به حضرت فاطمه (س) ام ابیها می گویند؟

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  چرا حضرت فاطمه (س) وصیت کردند که مخفیانه دفن ...

  فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟

  داستان شگفت انگيز سعد بن معاذ

  اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت