فارسی
سه شنبه 02 بهمن 1397 - الثلاثاء 16 جمادى الاول 1440
  171
  0
  0

استاد انصاریان: گران‌ترین عملِ از اعمال، ملاک پرداخت پاداش/ یاری و کمکِ پروردگار به بندگان در عالم تشریع، برخواسته از ایمان و عمل صالح است

استاد انصاریان: گران‌ترین عملِ از اعمال، ملاک پرداخت پاداش/ یاری و کمکِ پروردگار به بندگان در عالم تشریع، برخواسته از ایمان و عمل صالح است

دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: پروردگار مهربان عالم به ما هشدار داده که اگر تکالیفتان را نسبت به مال عمل نکنید، هم در دنیا هم در برزخ و هم در آخرت گرفتار می شوید، اما بیشترمان در عمل به این آیات سستیم، ضعیفیم، ناتوانیم، قدم ما جلو نمی رود، دست ما به زحمت در جیب می رود، وابستگی به مال در وجود ما بیش از باور قرآن است.


طبق آیاتِ قرآن باور و ایمان چهار منفعت عظیم دارد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی و فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در مهدیه اعظم سمنان، با بیان اینکه ایمان به خدا و باور داشتن صاحب عالم و حرکت بر اساس آن باور و ایمان طبق آیات قرآن مجید چهار منفعت عظیم دارد، اظهار کرد: منفعت عظیم آن در دنیا ظهور می کند، منفعت دیگر وقت مردن ظهور می کند، منفعت سوم در عالم برزخ ظهور می کند و منفعت چهارم در قیامت کبری و محشر ظهور می کند. این چهار منفعت از هیچ راه دیگری نصیب انسان نمی شود، طبع ایمان و عمل صالح این چهار منفعت را ظهور می دهد.
وی ادامه داد: منفعت اول در سورۀ مبارکۀ نحل بیان شده، شما مردان بزرگوار و زنان با کرامت در خانواده هایی تربیت شدید که باور به قرآن را به هر شکلی به شما انتقال دادند، قلب محترم همۀ شما مردان و زنان از این باور برخوردار است و یک بخش ارزش قلبتان مربوط به همین باور است.


در عمل به آیاتِ قرآن ضعیف و سست هستیم

استاد اخلاق حوزه های علمیه گفت: مسئله ای که به ما ضربه زده ولی به باور ما ضربه نخورده اوضاع روزمره و مادی ماست، کشش روحیۀ ما نسبت به مال و کشش روحیۀ ما نسبت به امور جاری زندگی، درگیری ها، برخوردها و آلوده شدن به نَفَس های ناپاک افراد باعث شده که درخت باور ما نسبت به قرآن محصول چندانی ندهد. از محصول این درخت نمازی، روزه ای و زیارت واجبی برای ما باقی مانده است. متأسفانه آیات قرآن دربارۀ مال کسب سود در زندگی ما یک مقدار برکنار است، قرآن را باور داریم و می دانیم پروردگار عالم فرموده «وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُون» (انفال، 3)؛ می دانیم پروردگار عالم فرموده «وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَه» (انفال، 41) با بقیۀ آیه که شش طایفه را بیان می کند؛ می دانیم که پروردگار فرموده «وَ فِي أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُوم» (ذاریات، 19)؛ می دانیم فرموده «إِنَّمَا الصَّدَقاتُ لِلْفُقَراءِ» (توبه، 60)؛ و نیز می دانیم فرموده «وَ آتَى الْمالَ عَلى حُبِّهِ ذَوِي الْقُرْبى وَ الْيَتامى وَ الْمَساكِينَ وَ ابْنَ السَّبِيلِ وَ السَّائِلِينَ وَ فِي الرِّقاب» (بقره، 177)؛ می دانیم پروردگار مهربان عالم ما را هشدار داده اگر تکالیفتان را نسبت به مال عمل نکنید گرفتار می شوید، هم در دنیا هم در برزخ و هم در آخرت، اما بیشترمان در عمل به این آیات سستیم، ضعیفیم، ناتوانیم، قدم ما جلو نمی رود، دست ما به زحمت در جیب می رود، وابستگی به مال در وجود ما بیش از باور قرآن است.


نماز این قدرت را دارد که ما را از گناهان ظاهر و پنهان حفظ کند

وی تصریح کرد: وجود مقدس حضرت حق در یک چشم بر هم زدن از همۀ گذشتۀ ما در یک لحظه، گذشت می کند. ما سعی کنیم که به باورمان نسبت به قرآن کریم عمل کنیم، به مسائل مربوط به عمل که در آیات قرآن مجید مطرح است احترام بگذاریم؛ ما باور داریم اما کم عمل، سست عمل و ضعیف عمل هستیم. ما نماز می خوانیم، روزه می گیریم اما جاندار نیست؛ یعنی یک نمازی نیست که «تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ» (عنکبوت، 45) باشد. نماز این قدرت را دارد که ما را از گناهان ظاهر و پنهان طبق آیۀ شریفه باز بدارد، ولی نماز ما زور ندارد. ما نماز می خوانیم، اما آلودۀ به دروغ و غیبت و تهمت و بعضی از اعمال زشت و شکستن حریم محرم و نامحرمی که در سورۀ نور و توبه مطرح است هستیم.


ایمان با عمل صالح گره خورده است

استاد انصاریان با بیان اینکه ایمان، شرط قبولی اعمال است، گفت: پروردگار می فرماید که طبع ایمان و عمل صالح این است که «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى وَ هُوَ مُؤْمِن» (نحل، 97) بدون فرق، هر مرد و زنی که می خواهد باشد، دارای عمل صالح است یعنی از عمرش برای عمل صالح هزینه می کند «وَ هُوَ مُؤْمِنٌ». ولی ایمان با این عمل صالح گره خورده، یعنی عمل صالحش محصول باور قلبش است، با بودن ایمان و عمل صالح خدا به کمک او می آید. اگر ایمان و عمل صالح نباشد، انسان از یاری خدا صددرصد محروم است؛ چون وقتی من پیوند با او نداشته باشم و عملی برای او انجام ندهم، به چه دلیل به یاری من بیاید؟ در عالم تکوین تمام موجودات عالم از یاری پروردگار برخوردارند، چون اگر خدا رشتۀ یاری را در عالم تکوین بردارد موجود هیچ و پوچ می شود و وجودش نمی ماند، آن یاری لازمۀ رحمت عام پروردگار مهربان عالم است؛ ولی یاری در عالم تشریع برخواسته از ایمان و عمل صالح است.


خداوند به یاری هر مرد و زنی می آید که دارای عمل صالح است

وی در مورد معنای حیات طیبه در قرآن بیان کرد: خداوند متعال می فرماید: هر مرد و زنی که مؤمن و دارای عمل صالح است، من به یاری او می آیم و برای آنها «فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَة» (نحل، 97) یک زندگی سراسر پاک ایجاد می کنم. میدان زندگی این افراد  از نفوذ شیاطین، نفس اماره، هوای نفس، غرایز و امیال بیرون از حد، سالم می ماند. شصت سال بین مردم زندگی می کند نه کسی از منفعت وجودی او محروم می شود و نه کسی از او ضرر می بیند.


از یک زندگی پاک دردسر برای دیگران ایجاد نمی شود

وی گفت: از یک زندگی پاک که دردسری برای دیگران ایجاد نمی شود، تا جایی که امکان دارد منفعت هم به دیگران می رسد. کار این «مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى وَ هُوَ مُؤْمِن فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَة»(نحل، 97) این است که منفعت وجودم را که خدا به من داده به دیگران نیز  انتقال بدهم. اگر منفعت وجودتان را انتقال دهید، یک سوم این شهر را می توانید از فقر و نداری روحی، از تهیدستی معنوی، از فراری بودن از خدا و پیغمبر نجات دهید.

 
معیار پاداش خداوند برای کسانی که دارای عمل صالح هستند

مبلغ عرصه بین الملل در ادامه آیه «وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُون» (نحل، 97) را معنی و بیان کرد: فکر نکنم تا به امروز معنی آیه را این طور شنیده باشید، حقیقت آیه این است، چه پاداشی به آنها می دهم؟ معیار پاداشم بهترین عمل دورۀ عمر آنهاست، یعنی یک کسی در سمنان هشت نوع زمین دارد، زمین های مختلف، یک زمین دارد متری پنج میلیون، یک زمین دارد متری سه میلیون، یک زمین دارد متری شش میلیون، زمینی که در جایِ دورِ شهر است و خیلی خریدار ندارد متری هزار تومان؛ یعنی قطعه های زمین با قیمت های مختلف دارد. یک کسی در سمنان می آید این آقا را می بیند و می گوید: من شنیدم شما مالک سی قطعه زمینی از متری پنج میلیون تا متری هزار تومان هستید، من کل زمین ها را می خواهم بخرم. می گوید: باشد، این سندهای زمین هاست. می گوید: من بر اساس قیمت منطقه ای نمی خواهم بخرم، گران ترین قیمتت چند است؟ پنج میلیون. ارزان ترین قیمتت چند است؟ هزار تومان. می گوید: کل زمین هایت چند متر است؟ می گوید: ده هزار متر. می گوید: من ده هزار متر را هر متر را به قیمت گران ترین زمینت که متری پنج میلیون است می خرم، آن متری هزار تومانی را هم پنج میلیون می دهم؛ معنی آیه «وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُون» است.


معاملات عجیب و غریب خداوند با بندگان

استاد انصاریان در پایان گفت: هفتاد سال نماز خواندی، روزه گرفتی، پول دادی، کار خیر کردی، گران ترین عملت را ملاک پرداخت پاداش قرار می دهم، مثلاً در دورۀ عمرت یک نماز داری صد میلیون، تمام هفتاد سال نمازت را می خرم هر نمازی صد میلیون، این معنی «وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما كانُوا يَعْمَلُون» است. ما با این کوچکی، پروردگار عالم با ما وارد چه معاملات عجیب و غریبی می شود!
انتهای پیام /

 

متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

 

 • ایمان
 • انفاق
 • پاداش نیکی
 • حیات طیبه
 • منفعت عظیم
 • معیار پاداش
 •   171
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در مؤسسه ...
        آیت الله مبلغی: در زمینه کُلینی شناسی کار جدی صورت ...
        استاد انصاریان: امیدوارم از «ترجمه اصول کافی» در حوزه ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه محبان ...
        گزارش تصویری / آیین معرفی و تجلیل از ترجمه 《اصول ...
        استاد انصاریان: قلب پیامبر(ص) افقِ طلوع همهٔ اسرار، ...
        استاد انصاریان: قرآن مجید به تعبیر پیغمبر عظیم‌الشأن ...
        استاد انصاریان: مؤمنِ ضعیف و ناتوان خلأ بندگی خدا را حس ...
        گزارش تصویری / سخنرانی استاد انصاریان در مسجد رسول ...
        فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی استاد ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        60 عنوان مقاله با محوریت حضرت زینب(س) در سایت عرفان قرار ...
        همزمان با آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی؛ ...
        نگاهی به کتاب ارزشمند طهارت باطنی به قلم استاد ...
        نشانه ‏هاى اهل دنيا و اهل آخرت‏
        استاد انصاریان: مقدرات الهیه و قضای پروردگار؛ جلوهٔ ...
        نگاهی به کتاب «جایگاه انسان در نظام آفرینش»
        استاد حسین انصاریان؛ بعد از 1400 سال هنوز قرآن مهجور است/ ...
        فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی استاد ...

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  یک آیه و این همه معجزه !!

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  چرا باید حجاب داشته باشیم؟

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  فضائل آیة الکرسی از زبان رسول اللّه

  قاتل حضرت زهرا کیست؟

  سخنراني مهم استاد انصاريان در روز شهادت حضرت ...

  چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه ...

  نحوه دعا کردن  

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  عاملی برای جذب رحمت خداوند!

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  گردنبند با برکت حضرت زهرا (س)

  حکایتی از تقوای یک عالم

  پر بازدید ترین مطالب روز

  سفری پرسود و استخاره بد!

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  حضرت زهرا(س) زنی که بهشت مشتاق اوست

  فاطمیه اول و دوم؛ تهرانی ها میزبان سخنرانی ...

  چرا به حضرت فاطمه (س) ام ابیها می گویند؟

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  چرا حضرت فاطمه (س) وصیت کردند که مخفیانه دفن ...

  فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟

  داستان شگفت انگيز سعد بن معاذ

  اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت