فارسی
دوشنبه 30 مهر 1397 - الاثنين 12 صفر 1440

استاد انصاریان: انسانی که حق الناس به گردن دارد منتظر گذشت نباشد

استاد انصاریان: انسانی که حق الناس به گردن دارد منتظر گذشت نباشد

دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: یقین بدانید پروردگار عالم در قیامت از پرونده ای که قابل گذشت هست، گذشت خواهد کرد. برخی از پرونده ها قابل گذشت نیستند، این افراد خودشان در دنیا خود را رسوا کردند؛ اینان حق الناس گردنشان است و قابل گذشت نیست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیهٔ بیت الزهرا، اظهار داشت: کتاب هایی که در زمان ائمۀ طاهرین(ع) به وسیلۀ اصحابِ عالمِ ائمه تدوین شد، از زمان امیرالمؤمنین(ع) تا امام عسکری(ع)، حدود چهارصد کتاب شد. کتاب ها به تدریج به وسیلۀ علمای بزرگ شیعه، در چهار کتاب مشروح و مفصل نظام داده شد؛ کتاب شریف «کافی»، «من لا یحضر»، «تهذیب» و «استبصار». البته بعد از این چهار کتاب، بزرگان دین به شرح معارف این کتاب ها پرداختند و کتاب های عظیم دیگری را به وجود آوردند.

 

عمل به نیکی های اخلاق امکان دارد و غیرقابل تحمل نیست

وی ادامه داد: گستردگی معارف سبب شد تا برای هر موضوعی کتاب مستقلی نوشته شود؛ از جمله در موضوع اخلاق، آیات و روایات را نظام دقیقی دادند و کتاب های متعدد و پر ارزشی تحت عنوان کتاب های اخلاقی نوشتند که یک بخش اسلام است. در این کتب هم آیات را شرح دادند و هم روایات را و هم یک سلسله داستان های اتفاق افتاده را که ظهور اخلاق حسنۀ عباد خدا و اولیای خدا بود، در این کتاب ها آوردند که به همه ثابت کنند عمل به نیکی های اخلاق امکان دارد و غیرقابل تحمل نیست. انسان نمی تواند بگوید آنهایی که به من بدی کردند، گذشت از آنها خیلی سخت است. انسان اگر خدا باور، قیامت باور و قرآن باور باشد، حالت گذشت برایش آسان می شود.

 

اگر دوست دارید خداوند لغزش های شما را ببخشد شما هم از بدی های دیگران نسبت به خودتان گذشت کنید

استاد اخلاق حوزه های علمیه به معامله اخلاقی خداوند با بندگان اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند در آیه 22 سوره نور می فرماید: «أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُم» شما دوست ندارید خدا از شما گذشت کند؟ هر مؤمنی، هر مسلمانی، هر خدا باوری دوست دارد خدا از اشتباهات او، از لغزش های او و از گناهان او گذشت کند. بالاخره هر کسی در پروندۀ خود یک سلسله لغزش ها دارد؛ جوان بودید یا نادان بودید یا عصبانی شدید یک کاری کردید، درست نبوده، قطعاً دلتان نمی خواهد این موارد در پرونده بماند و فردای قیامت عامل عذاب و عقاب و جریمۀ شما شود؛ اگر دوست دارید من لغزش های شما را ببخشم و بیامرزم «وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا» (نور، 22) شما هم از بدی های دیگران نسبت به خودتان گذشت کنید و به رخ آنان هم نکشید. گذشت کردن و به رخ نکشیدن بدی ها، یک عمل بسیار عالی انسانی، ارزشی، اخلاقی و یک عمل الهی مسلک است، گذشت و به رخ نکشیدن کار پروردگار است.

 

خداوند در پرونده برخی از انسان ها گذشت نمی کند

وی در مورد گذشت خداوند گفت: یقین بدانید پروردگار عالم در قیامت پرونده ای که قابل گذشت است، گذشت خواهد کرد. یک وقت یک پرونده ای قابل گذشت نیست مثل فرعون، نمرود، شداد، معاویه، یزید، شمر، عمرسعد، ترامپ، اوباما، صدام، اینها خودشان در دنیا خودشان را رسوا کردند، این قدر هم جرم کردند که قابل گذشت نیست. اینان حق الناس گردنشان است و قابل گذشت نیست. به طور نمونه صدام در چهارده پانزده سال حکومتش نزدیک دو میلیون نفر را در عراق و ایران کشت، هیتلر در ده سال حکومتش یازده میلیون نفر را کشت، استالین بدون جنگ دوم جهانی در شوروی در کتابی که رئیس دفترش بعد از مرگش نوشته و من خواندم بیست میلیون نفر را به عنوان اینکه مخالفش هستند کشت؛ اینها قابل گذشت نیست.

 

گناهان و اشتباهات ما قابل گذشت هستند

استاد انصاریان ادامه داد: اما من و شما یک گناه هایی با چشم، با دست، با گوش، با زبان، با شکم، با غریزۀ جنسی، با قدم و به قول علمای اخلاق با هفت عضو رئیسۀ خودمان گناهانی مرتکب شدیم که قابل گذشت هست. بیشتر این گناهان حق الله است، قیامت هم از ما گذشت می کنند، بعد از گذشت هم پروردگار عالم به رخ ما نمی کشد که ما حسابی خجالت زده شویم، خدا اخلاقِ به رخ کشیدن ندارد.

 

گذشت تان از گنهکار باید جدی و قلبی باشد

وی با اشاره به اینکه جذب مردم از طریق اخلاقِ خوب قطعاً ممکن است، اظهار کرد: مردم معصوم نیستند، زن و بچۀ ما که معصوم نیستند، یک اشتباهی گاهی عمدی هم نیست مرتکب می شوند و بعد هم از قیافۀ خودشان پیداست خجالت زده اند، پشیمان هستند و دلشان می خواهد گذشت شود، باید گذشت کرد و بعد هم باید به رخ شان نکشید. این گذشت به شوخی نباید باشد، اگر می خواهی من تو را ببخشم گذشتت از گنهکار باید جدی و قلبی باشد، نه اینکه زبانی بگویی برو آقا گذشت کردم، واقعاً گذشت باید بکنی که چیزی از او در پروندۀ تو نماند.

 استاد انصاریان گفت: هفت عضو بدن که علمای اخلاق اسمش را گذاشتند اعضای رئیسه به ترتیب چشم، گوش، زبان، دست، شکم، غریزه و پا هستند. برای نوک زبان که هنر حرف زدن دارد قرآن مجید عددی نزدیک به سیصد آیه آورده است. برای شش عضو دیگر مجموعاً دویست آیه در قرآن پیدا نمی کنید. برای زبان تنها دانشمندان ما مثل مرحوم فیض کاشانی(ره) پانصد سال پیش، یک کتاب مستقل دارد به نام «کتاب لسان»، شعرای ما هم در مسئلۀ زبان معرکه هستند، در شعر گفتن راجع به کارهای زبان، زشتی های زبان، حسنات زبان، خوبی های زبان. شما ببینید مسئلۀ زبان، سخن و گفتار از چه ارزش والایی برخوردار است که خداوند اسم قرآن خودش را «لسان» گذاشته است «بِلِسانٍ عَرَبِيٍّ مُبِين» (شعرا، 195).

 

ثواب زبان درستگو را نمی توان ارزیابی کرد

مبلغ عرصه بین الملل افزود: قرآن مجید گفتار زبان وحی است. با این زبان هزار و پانصد سال است پروردگار عالم چند میلیارد نفر را از تاریکی و گمراهی جهنم با همین زبان وحی و زبان آسمانی و زبان ملکوتی نجات داده است. صد و بیست و چهار هزار نفر پیامبر با مردم حرف زدند و با این حرف زدن بسیاری از افراد را از ظلمات و هوای نفس و شرک و بت پرستی نجات دادند. ثواب زبان درستگو را نمی توان ارزیابی کرد.

نویسنده کتاب ارزشمند «بایسته های تبلیغ» در بخش دیگری از سخنان خود به احترام پیامبر به مبلغ دین اشاره و خاطرنشان کرد: مردم یمن یک نامه به پیغمبر نوشتند که یا رسول الله یک مبلغ برای ما بفرست، یک دین شناس که بیاید مردم این منطقه را با دین آشنا کند. پیغمبر عظیم الشأن اسلام علی(ع) را انتخاب کرد که آن وقت بیست و سه چهار سالش بود و فرمود: علی جان شما برو یمن و دین خدا را برای مردم یمن تبلیغ کن. امیرالمؤمنین(ع) یک شتر کتاب بار نکرد، یک کتابخانه با خودش نبرد، امیرالمؤمنین(ع) یک عقل با خودش برد و آیاتی که در قلب و زبانش بود. پیغمبر اکرم با پای پیاده تا بیرون مدینه امیرالمؤمنین(ع) را بدرقه کرد. در آن رمل ها، در آن خاک ها، در آن بیابان ها، در آن گرما که به امت بگوید آن قدر مبلغ واقعی دین احترام دارد که منِ پیغمبر خود را موظف دانستم پیاده از وسط شهر مدینه تا بیرون شهر روی خاک و رمل در این گرما مبلغ دین را بدرقه کنم. و سپس به حضرت علی(ع) فرمود:  «یا علی لإن یهدی الله بکَ رَجُلاً خیرٌ لکَ مما طلعت علیه الشمس او غربت» علی جان در این سفر یمن اگر به دست تو به توفیق خدا یک نفر فقط هدایت شود، یک نفر با اسلام آشتی کند؛ در پروندۀ تو پاداشش از آنچه آفتاب بر او طلوع می کند و غروب می کند بهتر است.

 

مبلغ دین باید ادب را بداند وگرنه مورد خشم پروردگار قرار می گیرد

استاد انصاریان به ضرورت رعایت اخلاق و ادب از سوی مبلغ دین تأکید و تصریح کرد: مبلغ دین باید ادب را بداند وگرنه مورد خشم پروردگار قرار می گیرد. مبلغ دین در امر به معروف هم باید ادب کند، ما در امر به معروف نباید تلخ حرف بزنیم. در امر به معروف سخن ما نرم و روی موج محبت قرار بگیرد؛ در امر به معروف اگر کسی که امر به معروف شده گوش داد ثواب می برد، شما هم که امر به معروف کردید ثواب می برید؛ اگر کسی به امر به معروف گوش نداد، فقط شما ثواب می برید.

وی با اشاره به اینکه هیچ عضو دیگری مانند زبان نمی تواند تجارت کند، گفت: در مدرسه، در دانشگاه، در خیابان، در تاکسی، در هواپیما، در قطار با زبانت با حرف های زیبا و با حال، با زبان نرم، با محبت با دوتا که متوجه می شوی یک مقدار با دین خدا چهرۀ مخالفت دارند، حرف بزن و او هم از مخالفت دست بردارد، در این صورت می دانی در پیشگاه پروردگار مهربان عالم چه تجارتی می کنی؟

 

روحانیون بسیار راحت می توانند مشکلات مردم را حل کنند

وی ادامه داد: آخوندها خیلی راحت می توانند مشکلات مردم را حل کنند. اگر مردم کل اختلافات خودشان را به جای بردن به این دادگستری ها نزد روحانیون بیاورند، به جای هفت یا هشت سال، یک ساعته مشکل آنها حل خواهد شد؛ چون ما از ایمان و فطرت مردم نیرو می گیریم، جهنم را به رخ مردم می کشیم، اگر بخواهند حق را پایمال کنند، عذاب ها را می گوییم و مردم از ترس خدا زود از ظلم دست برمی دارند.

استاد انصاریان با اشاره به اینکه زبان دین، زبان خدا، زبان انبیا، زبان ائمۀ طاهرین(ع) درست ترین و تأثیرگذارترین کلام و زبان است، گفت: مردی به حضرت زین العابدین(ع) گفت: «اخبرنی بجمیع شرایع دین» امام هم سه جمله در جوابش فرمود: «اول قول الحق» این دو لبت را باز می کنی حرف راست بگو، حرف درست بگو، حرف حق بگو، حرف استوار بگو، حرف اثرگذار بگو، حرف تغییردهنده بگو، یک حرفی بزن که عارف هم بنشیند به مردم درس محبت و دینداری دهد. «قول الحق و الحُکم بالعدل و الوفاء بالعهد».

  انتهای پیام /

 

 برای مشاهده مطالب بیشتر اینحا کلیک نمایید.


منبع : پایگاه عرفان
 • توبه
 • زبان
 • قول حق
 • ادب
 • کتب اخلاق
 • مبلغ دین
 • گذشت کردن
 • آخرین مطالب

        استاد انصاریان: شگفتی‌های قرآن قابل شمردن نیست/ ...
        استاد انصاریان: تکذیب آیات الهیه، اثر تداوم بر گناه/ ...
        نگاهی به کتاب ارزشمند «سیدالشهدا(ع) و یارانش»
        استاد انصاریان مطرح کرد: راه حل های برون رفت از سختی ها/ ...
        استاد انصاریان: راه جبران گناه میان بنده و پروردگار/ ...
        دهه دوم صفر/ سخنرانی استاد انصاریان در شهر یزد آغاز ...
        استاد انصاریان با نماینده ولی‌ فقیه در سمنان دیدار ...
        استاد انصاریان: رنجیدگی و آزردگی از دیگران را تا آخر ...
        مراسم سالروز شهادت حضرت رقیه(س) در مؤسسه دارالعرفان ...
        استاد انصاریان: اهل توحید برای اینکه تسلیم معبود باطل ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        اگر نمی‌توانید به زیارت امام حسین(عليه السلام) بروید ...
        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        راز شش گوشه بودن ضریح امام حسین(ع)
        روضه شب دوازدهم محرم ؛ مصيبت امام زين العابدين(ع)
        انتشار مجموعه‌ای از زیباترین نام‌های دختر برگرفته از ...
        عکس/ پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع)
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        دهه سوم محرم و سخنرانی استاد انصاریان در تهران
        دهه اول ماه صفر؛ مهدیه اعظم سمنان میزبان استاد حسین ...
        کمپین بزرگ منم اربعین کربلام

  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

  یک آیه و این همه معجزه !!

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  کمپین بزرگ منم اربعین کربلام

  فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  حكايت سعدى درباره حرص مال دنيا

  چرا باید حجاب داشته باشیم؟

  اگر نمی‌توانید به زیارت امام حسین(عليه ...

  مرگ و عالم آخرت

  راز شش گوشه بودن ضریح امام حسین(ع)

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  پر بازدید ترین مطالب روز

  روضه امام حسین(ع) شیعه‌‏ام کرد

  نعمت‌ هایی که جایگزینی براي آن‌ ها نیست.

  احوالپرسى امام حسن(ع)

  استاد انصاریان: رنجیدگی و آزردگی از دیگران را ...

  امام مهدی(علیه السلام)، منتقم خون امام حسین ...

  امام حسین علیه‏السلام در کلام خداوند متعال

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  سلمان فارسي و پيدايش تشيع در ايران

  نفس با روح چه فرقي دارد؟

  سوگواری پیامبران(علیهم السلام) بر امام حسین ...