فارسی
چهارشنبه 21 آذر 1397 - الاربعاء 4 ربيع الثاني 1440
  795
  1
  0

لعن در زيارت عاشورا

لعن در زيارت عاشورا

آيا در ميان خاندان بني اميه، هيچ مسلماني وجود نداشته است كه همگي مستحق لعن و نفرين شده اند؟

 جواب اجمالي:

اولاً: لعن بني اميه تنها در زيارت عاشورا نيست بلكه در قرآن و و احاديث شيعه و سني آمده است.

ثانياً: مراد از بني اميه كساني هستند كه با پيامبر (صلي الله عليه و آله) و اهل بيت پيامبر (عليهم السلام) به مخالفت  پرداخته اند و اغلب بني اميه اينگونه بودند. ولي تعدادي از آنها مثل خالد بن سعيد بن العاص و محمد بن ابي حذيفه از بني اميه محسوب نمي شوند بلكه از پيروان امام علي و محبيّن آن حضرت بودند.

 

  جواب تفصيلي:

در فقرات زيارت عاشورا اين گونه آمده است «لعن الله بني اميه» يعني خدا تمام بني اميه را لعنت كند.

 اولاً لعن بني اميه منحصر به ريارت عاشورا نمي باشد تا خدشه اي به اصل اين زيارت شريفه وارد شود بلكه احاديث، تاريخ و سيره فريقين مكتب امامت و خلافت نيز آمده است.

 ثانياً: علاوه بر اين، لعن و مذمت آنها در قرآن كريم نيز آمده است:

 

 1ـ سوره اسراء: « و ما جعلنا الرؤيا التي اريناك الا فتنةً للناس و الشجرة الملعونه في القرآن و نخوفهم فما يزيد الا طغياناً كبيراً»[1].

  ابتدا نظرات مفسرين اهل سنت را مي آوريم آنگاه به نظر مفسرين مكتب امامت مي پردازيم:

 از مفسران و دانشمندان اهل سنت؛ فخر رازي، آلوسي، سمعاني و قنوجي و بخاري در تفسير اين آيه نقل كرده اند كه پيامبر اكرم در خواب ديد، بني اميه مانند بوزينگاه از منبر او بالا مي روند و از اين مطلب خيلي ناراحت شد و فرمود: «بني اميه شجره ملعونه هستند».[2]

 از جمله مفسران شيعه كه گفته اند: منظور از شجره ملعونه در قرآن بني اميه مي باشند عبارتند از: شيخ طوسي، طبرسي، صاحب منهج الصادقين، شبّر و علامه طباطبايي و... .

 

 2ـ سوره ابراهيم : «الم تر الي الذين بدّلوا نعمة الله كفراً و احلّوا قومهم دارالبوار»[3] تفسير مجمع البيان در تفسير اين آيه شريفه حديثي را نقل مي كند كه در ضمن آن، مصداق اين آيه بيان شده است: مردي از حضرت اميرالمؤمنين درباره اين آيه سؤال كرد، حضرت فرمود: «هم الافجران من قريش، بنواميه و بنوالمغيرة»[4]. يعني مراد آيه قرآن دو قبيله اند كه فاجرترين قبايل قريش هستند آنها بني اميه و بني مغيره مي باشند.

 همچنين روايتي را محدثان اهل سنت از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) نقل كرده اند به اين مضمون كه: هلاك و نابودي امت من به دست جواناني از قريش خواهد بود كه بخاري و مسلم آن را به بني اميه تطبيق كرده اند.[5]

 

 اما لعن در زيارت عاشورا: لعن به معني طرد و دور نمودن از رحمت است. و لعن خدا به معني دور ساختن از مقام قرب و تبعيد از جوار رحمت الهي است، واژه لعن در قرآن كريم به صورتهاي مختلف آمده مثل «لعنهم الله بكفرهم» يعني«طردهم و ابعدهم من الرحمة»[6] و در زيارت عاشورا هم به همين معني مي باشد«لعن الله بني امية قاطبةً» يعني خدا لعنت كند و از رحمت خود بني اميه را تماماً دور سازد. ظاهر عبارت حتي با قطع نظر از تأكيد و تعميم به لفظ قاطبه، عام است و شامل تمام بني اميه مي شود و كلمه قاطبه تعميم آن راتأكيد مي كند.پس به مقتضاي آيه شريفه گذشته و اين كلمه اززيارت عاشورا هيچيك از بني اميه مؤمن نبوده اند.

 

  طرفي يقين داريم كه تعدادي از بني اميه از خوبان و مومنان واقعي و پيروان ولايت اهل بيت (عليهم السلام) بوده اند مثل: خالد بن سعيد بن العاص[7] و ابوالعاص بن ربيع كه از بيعت با ابي بكر سرباز زدند و با اميرالمؤمنين (عليه السلام) ثابت قدم ماندند.[8]

 امامه دختر همين ابوالعاص بعد از رحلت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) به وصيت او به همسري حضرت علي  درآمد و يكي ديگر از بني اميه كه از ياران حضرت امير است، محمد بن ابي حذيفه مي باشد كه مادر او دختر ابوسفيان بود ولي او از خواص ياران اميرالمؤمنين مي باشد و در راه محبت آن جناب رنجها كشد و سالها در زندان معاويه كه دايي او بود به سربرد و در نهايت، او با معاويه همراهي نكرد.

 

 پس اكنون در تعاريض بين آيات و متن زيارت عاشورا و روايات با خصوص اين افراد چه بايد كرد؟

 در اين مورد بايد گفت: مراد از بني اميه آن گروهي هستند كه در جهت غصب خلافت و خاموش كردن نور خدا و انكار ولايت ائمه اطهار (عليهم السلام) هم پيمان شده و با شمشير و زبان، در بعضي و دشمني اهلبيت همراهي نمودند و از آن جهت كه اغلب قريب به اتفاق بني اميه در اين مسير بودند و بسيار كم بودند كساني كه در جهت مخالفت با پيامبر اسلام   نباشد و به حكم «النادر كالمعدوم» آن تعداد ناچيز ناديده گرفته مي شئند.

در جهت عكس هم اين گونه است در بني هاشم اكثر به اتفاق موافق با راه پيامبر اكرم بودند و كساني همچون ابولهب وجود داشتند كه در روش از بني هاشم جدا محسوب شده و مخالف پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) بودند.

 

 نكته قابل توجه اين است كه؛ از آنجا كه اغلب بني اميه در تضاد با حق بودند مورد نص قرار گرفته اند، نه از آن جهت كه از اولاد و فرزندان اميه بودند و اين يقيني است كه حتي اگر شخصي از بني هاشم باشد ولي در مسير مخالفت با ذات ربوبي قدم بردارد، مورد نص الهي قرار مي گيرد همانند ابولهب كه سوره مسد در شأن او نازل شده است و اين قانون اختصاص به زمان گذشته ندارد و در تمام زمانها ساري و جاري است،

 

 بدين معني كه حتي در اين زمان هم اگر كسي بر عقيده بني اميه باشد و عمل نمايد، مشمول لعن الهي واقع خواهد شد و يا اگر از لحاظ عقيده و عمل، با اهلبيت (عليهم السلام) همراه باشد از پيروان آنان شمرده خواهد شد. و اين مطلب از فرمايش مولي الموحدين علي u  به خوبي برمي آيد كه فرمودند: راضي بودن و ناراضي بودن، مردم را در سلك يك امت و گروه جمع مي كند، همان گونه كه در قبيلة ثمود در جريان كشتن ناقه صالح  u قاتل يك نفر بود كه آن اشتر را كرد ولي عذاب الهي بر همة آنان نازل شد، چون همه آنان به فعل او راضي بودند.[9]

 

پس ملائك خوب و بد بودن اطاعت و عصيان است نه نژاد و از فلان قوم و قبيله بودن چنان كه خداوند متعال، خطاب به حضرت نوح (عليهم السلام) كه تقاضاي نجات پسر معصيت كارش را نمود با عتاب مي فرمايد: «انه ليس من اهلك انه عمل غير صالح …» وحضرت رضا  u به حسن بن جهم فرمودند: «او واقعاً پسر نوح بود ولكن چون از اطاعت الهي سرباز زد خداوند او را از فرزندي نوح خارج ساخت و همين گونه است كه اگر كسي از ما بني هاشم باشد اطاعت خداوند نكند از ما نيست و توچون اطاعت الهي نمودي از ما اهلبيت خواهي بود، همان گونه كه  در مورد سلمان فارسي خطاب سلمان منّا اهل البيت صادر شد».

 مؤيد ديگر از قرآن كريم است كه مي فرمايد: «انما المؤمنون اخوة».[10] يعني ايمان موجب اخوت مي شود و عدم آن موجب قطع اخوت مي شود، هر چند برادر امام و فرزند امام باشد.

 

 قضيه برخورد حضرت علي  با برادرشان زيد بن موسي بن جعفر معروف است كه او خدمت آن حضرت رسيد و سلام كرد، حضرت جواب سلام او را ندادند، عرض كرد: من پس پدرتان هستم چرا جواب سلام مرا نمي دهيد؟ حضرت پاسخ دادند تا زماني برادر من هستي كه اطاعت الهي داشته باشي و چون  عصيان الهي كردي ديگر بين من و تو برادري نخواهد بود.[11]

 

 مؤيد ديگر، فردي است از بني اميه به نام سعد بن عبد الملك كه از اولاد مروان است و امام باقر  u به او لقب سعدالخير دادند. روزي سعد بر آنحضرت وارد شد در حالي كه همچون مادر فرزند از دست داده گريه مي كرد، حضرت از او علي گريه را جويا شدند پاسخ داد: چگونه گريه نكنم و حال  اين كه من از شجره ملعونه هستم، حضرت به او فرمودند: تو از بني اميه نيستي تو از ما هستي تو مگر قرآن نخواندي و اين آيه شريفه را نشنيدي كه از قول حضرت ابراهيم حكايت مي كند كه فرمود «فمن تبعني فانه مني»[12] آن كه از من پيروي كند از من است.[13]

 

 در نتيجه اين كه؛ اگر مراد از بني اميه؛ آن گروهي باشد كه در جهت غصب خلافت اهلبيت (عليهم السلام) حركت كرده اند، خروج امثال خالد بن العاص، محمد بن ابي حذيفه و … خروج تخصصي خواهد بود، يعني داخل بني اميه نبوده اند تا گفته شود به چه دليل استثنا شده اند و اگر خروج تخصصي را هم نپذيريم، آيه شريفه و فقره زيارت عاشورا به اين روايات مذكور، تخصيص خورده است و از اين قبيل در قرآن زياد است.

-------------------------------------------------------------------

پی نوشت:

[1]- آية 60، سورة اسراء.

[2]ـ فخر رازي التفسير، دار احياء التراث العربي، بيروت، ج 7، ص 360، 361، و آلوسي بغدادي، تفسير روح المعاني، دار احياء التراث العربي بيروت، ط 4، 1405 هـ، ج 15، ص 107، سمعاني، تفسير القرآن الكريم، تحقيق ابي تميم و ابي بلال، دارالوطن رياض، 1418 هـ، ج 3، ص 254، قنوجي بخاري، فتح البيان، مكتبه العصريه، بيروت، ط دوم، 1415 هـ، ج 7، ص 415.

[3] ـ سوره ابراهيم، آيه 28.

[4]- شيخ طبرسي، مجمع البيان، دارالمعرفه، بيروت، ج 6، 5، ص 483.

[5]ـ صحيح بخاري، بيت الافكار الدوليه، رياض، 1419، ص 1350، كتاب الفتن باب 3 حديث 7058، 3604، 3605، و صحيح مسلم، دارالكتب العلميه، بيروت، ط اول، 1411 هـ، كتاب الفتن باب 18، حديث 2917.

[6]ـ شفاء الصدور، همان، ص 355.

[7]ـ او از جمله دوازده نفري است كه بر ابوبكر اعتراض نمودند، هنگامي كه ابوبكر بر منبر پيامبر   r قرار گرفت خالد بن سعيد بن العاص  اولين نفر از معترضين بود.

[8]- طبرسي، احتجاج، مؤسسه اعلمي بيروت، تحقيق سيد محمد باقر موسوي خراساني، 1401 هـ، ص 76، 79.

[9]ـ آيت الله مشكيني، قصار الجمل، ج 1، ص 253، باب الرضا بالظلم.

[10]ـ سوره حجرات، آيه 10.

[11]ـ علامه مجلسي، بحار الانوار، طبع بيروت، ج 49، ص 221.

[12]ـ سوره ابراهيم، آيه 36.

[13]ـ شيخ مفيد، اختصاص، مؤسسه الاعلمي، بيروت، تحقيق علي اكبر غفاري، 1402، ص 85.

  795
تعداد بازدید
  1
تعداد نظرات
  0
امتیاز کاربران
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      مصلحتی بنام دفاع از عایشه
      اجماع بر خلافت ابوبکر؛ دروغ یا واقعیت؟!
      بازکاوی تاریخ و آموزه‌های آیین زرتشت
      اخلاق عرفانی در مسیحیت
      نذر براي صلحا و مؤمنان
      اعترافات علمای اهل تسنن به ولادت حضرت مهدی- علیه ...
      نماز و دعا کنار قبور صلحا
      مهدويت امامت خردسال
      شرط سيره خلفا و صلح امام حسن (ع)
      علت صلح امام حسن(ع)

بیشترین بازدید این مجموعه

      زرتشت
      يحيي نوري، صبح ازل
      نشانه ها و نمادهای مسیحیت
      آيين زرتشت از ديدگاه آرتور کریستینسن
      نقد دین زرتشت
      معاد و قیامت و بهشت و دوزخ در بهائیت  
      پیشگوئی غلط عبدالبهاء
      خديجه مادر امّت 
      مهدويت امامت خردسال
      نماز و دعا کنار قبور صلحا

نظرات کاربر
مرتضی کلانتری
سلام علیکم ممنون از مطلب مفیدتان ، ولی حیف که ویرایش نشده و اشتباهات تایپی بسیار دارد. مثل : " قضيه برخورد حضرت علي با برادرشان زيد بن موسي بن جعفر" بجای حضرت علی بن موسی الرضا(ع). و یا :"در بعضي و دشمني اهلبيت همراهي نمودند" که احتمالا" منظور بغض و دشمنی ... می باشد .با دقت بخوانید اشتباهات و از قلم افتادگی بیشتری خواهید یافت. با سپاس
پاسخ
0     0
4 مهر 1397 ساعت 08:05 صبح

پر بازدید ترین مطالب سال

حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

حکایت خدمت به پدر و مادر

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

یک آیه و این همه معجزه !!

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

پر بازدید ترین مطالب ماه

راه‌هاى ايمنى از شيطان‏

اهمیت طلب حاجات در نماز شب

عفو و گذشت پيامبر از دختر حاتم‏

همسر بهشتی پیامبر(ص) کیست؟

صفتی که پیش خدا عزیزمان می کند!

شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

درمان غم و اندوه

مرگ و عالم آخرت

پر بازدید ترین مطالب روز

عملی که علم کثیر می‌آورد!

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

اهمیت و آثار نماز شب

اطاعت درست و غلط!

محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم ...

مفهوم الله، رحمان، رحيم‏

براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

پنجشنبه 22 آذرماه؛ آیین رونمایی از کتاب ...

عدل خدا و تفاوت بین انسان‌ها