فارسی
يكشنبه 01 مهر 1397 - الاحد 13 محرم 1440

استاد انصاریان: چه مقدار از اخلاقِ رفتاری پیامبر(ص) در کشور ما جریان دارد؟

استاد انصاریان: چه مقدار از اخلاقِ رفتاری پیامبر(ص) در کشور ما جریان دارد؟

دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی گفت: پوست، مو، گوشت، استخوان، رگ، وجود، عقل، اعضا و جوارح پیامبر(ص) با رفتارهایی که با خود، مردم، همسر، فرزند و بدان داشت، تمام در اوج عبادت پروردگار بود. پیامبر(ص) تمام وجودش اخلاقِ رفتاری ملکوتی بود؛ به راستی امروز چه مقدار از اخلاق رفتاری پیامبر(ص) در کشور ما جریان دارد؟ 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در مسجد امیر(ع)، اظهار کرد: از جلوه‌های رحمت پروردگار، اخلاق رفتاری پیغمبر(ص) بزرگوار اسلام با مردم بود. این مطلبی است که صریحاً در قرآن مجید در سوره مبارکه آل‌عمران مطرح است، این اخلاق رفتاری مثبت جزء عبادات است؛ چون در اسلام عبادت منحصر به چند عمل معلوم و معین نیست، انسان سه ناحیه در وجودش مقرر شده است که یک ناحیه عقل است.


عرصه‌گاه عقل در دریافت محدود است

وی در مورد جایگاه عقل در آیات و روایات گفت: عقل نورافکن لوکوموتیو وجود انسان است و پشت پیشانی او قرار دارد که در علوم به مغز تعبیر می‌کنند، همین تعبیر را خداوند هم در قرآن مجید آورده است، در زیارت‌ها و روایاتمان هم هست: «وَ ما يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُوا الْأَلْباب» در روایات فراوان لغت عقل ذکر شده است؛ یک پایه ارزش انسان عقلش است البته در صورتی که به کار بگیرد یعنی کردارش، رفتارش و گفتارش عاقلانه و ضد رفتار و گفتار جاهلانه باشد. یقین بدانید عرصه‌گاه عقل در دریافت محدود است و به همین دلیل وجود مبارک حضرت موسی بن جعفر(ع) فرمودند: یکی عقل است که حجت خدا بر شماست و یکی هم صد و بیست و چهار هزار پیغمبر و دوازده امام است که حجت بر شماست.


استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: اگر واقعاً عقل قدرت نبوت و امامت را داشت پروردگار نیازی نبود چراغ نبوت و امامت را در راه زندگی روشن کند چون نیاز داشتید چراغ نبوت و امامت روشن شده است. با عقل در یک محدوده‌ای آدم درک می‌کند به وسیله این شجره طیبه است که درس می‌خواند، عالم و دانشمند می‌شود.


انتقال علم به وجود ما و به واسطه عقل ماست

استاد انصاریان اظهار کرد: در روایات ما آمده که «العلم علمان» خدا سفره دو علم برای شما گسترده است؛ یکی علم دین است «علم الادیان» که با این علم تکالیفتان را می‌فهمید، یکی هم علم بدن است «علم الابدان» که می‌بینید از قدیم تاکنون برای بدن، سلامت بدن، بقای بدن، رفع امراض بدن، انتقال بدن از این محل به آن محل انسان خیلی زحمت کشیده و چند صد رشته دانش را به وجود آورده است. انتقال علم چه ادیانش و چه ابدانش، به وجود ما و به واسطه عقل ماست.


عقل درست نعمت و چراغ است

وی به حجت ظاهری و حجت باطنی اشاره و خاطرنشان کرد: ما از یک جهت عقل، از یک جهت روح و از یک جهت بدن داریم، هر سه را هم پروردگار عالم به ما لطف کرده ما هم بدون قَسم هیچ هزینه‌ای برای خلقت‌مان به خدا نپرداختیم؛ نه خلقت بدن، نه خلقت عقل و نه خلقت جان. موسی بن جعفر(ع) می‌فرماید: عقل درست نعمت و چراغ است، ولی این نور تا آن اعماق اهداف را نشان نمی‌دهد. یک نور کمکی می‌خواست یعنی نیاز طبیعی‌تان بوده، پروردگار هم این نیروی کمکی را برای انبیاء و ائمه گذاشته است. «إِنَّ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حُجَّتَيْنِ حُجَّةً ظَاهِرَةً وَ حُجَّةً بَاطِنَةً».


شخصی که عقل ندارد در قیامت هم مسئولیتی ندارد

مبلغ عرصه بین الملل ادامه داد: حضرت درمورد حجت ظاهری می‌فرماید: «فأمّا الظّاهِرَةُ فَالرُّسُلُ و الأنبِياءُ و الأئمَّةُ و أمّا الباطِنَةُ فَالعُقولُ» همه از عقل خوششان می‌آید، انبیا و ائمه را هم که چراغ راه قرار داده عقل کاملند که کنار این عقل ناکامل گذاشته شده که شما به وسیله انبیا و به وسیله عقل خودتان حقایق را درک کنید. شخصی که عقل ندارد در قیامت هم مسئولیتی ندارد. در حال حاضر بسیاری بچه، مرد، زن، در آسایشگاه‌ها داریم که صددرصد عقب‌افتاده هستند، اینها تکلیف ندارند چرا که از شرایط تکلیف، عقل است اما کسی که عقل ندارد تکلیف ندارد، نمی‌فهمد، نمی‌تواند درک کند، قابلیت انتقال توحید و نبوت و حرام و حلال به خودش را ندارد، آن انتقال‌دهنده در او خاموش است. این شخص قیامت هم اهل بهشت است چون مکلف نبوده و اهل نجات است.


در همه امور زندگی در یک حد محدودی صدای الهی عقل را می‌شنویم

استاد انصاریان گفت: خداوند چراغ راه من را (عقل) حفظ کرده، حالا دینم به من نگوید به این مقدار ندای عقل بلند است که در گوش مظلوم نزن، جنس خریدی پول مردم را بده، دختر از مردم برای پسرت گرفتی عین بچه خودت با او معامله کن، خرید می‌کنی پول مردم را بده. ما اگر بنشینیم گوش بدهیم در همه امور زندگی در یک حد محدودی صدای الهی عقل را می‌شنویم، فقط می‌ماند به این‌که گوش بدهیم.


محقق و پژوهشگر نهج البلاغه در پاسخ به اینکه چطور باید خدا رفتار باشیم؟ گفت: ما یک ناحیه وجودمان عقل است، یک ناحیه وجودمان روح است، یک ناحیه وجودمان بدن است، ما باید با این سه ناحیه خدارفتاری با همه و با خودمان داشته باشیم و برای این امر باید موانع را کنار بزنیم، اگر یکی آمد خدمتتان گفت دعا کنید اخلاق من خوب شود، باید به او بگویید اخلاق با همت و کنار زدن موانع خوب می‌شود.


صندلی لذت دارد یا زجر دارد؟

وی تصریح کرد: صندلی لذت دارد یا زجر دارد؟ از همه صندلی‌نشین‌ها بپرسید همه می‌گویند لذت دارد؛ چون می‌نشینی شش تا تلفن روی میز است، دفتردار، معاون، سرایدار، خادم، راننده، خیلی لذت دارد، به نظر شما در این صندلی‌های کره زمین چه صندلی ارزشی است؟ شخصی که روی آن صندلی می‌نشیند ارواح و قلوب و افکار را به خودش جذب می‌کند، روی صندلی نشسته افکار جذبش هستند، قلوب و ارواح جذبش هستند و این جذب شده‌ها سالی یک‌بار می‌آیند کنار این آقایی که روی صندلی است می‌گویند: ما گوسفند اضافه داشتیم، گاو اضافه داشتیم، شتر اضافه داشتیم، مویز اضافه داشتیم، طلا و نقره اضافه داشتیم، گندم و جو اضافه داشتیم حساب کردیم آمدیم زکاتش را بپردازیم و این رئیس بزرگ روی صندلی هم می‌گوید خداوند بهتان خیر بدهد، توفیق بدهد بپردازید.


علاوه بر اخلاق رفتاری، حرکات مثبت بدن عبادت است

محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی با بیان اینکه اخلاق رفتاری الهی عبادت است، گفت: علاوه بر اخلاق رفتاری، حرکات مثبت بدن عبادت است، یکی همین نماز و روزه است. یکی از حرکت بدنی این است که شما در مسجد نشستی یک غریبه یا یک آشنا می‌آید، بدنت هم سالم است، بلند می‌شوی، سلام گرمی می‌کنی و با نگاه با محبتی به او نگاه می‌کنی، همین برخورد مقداری هم چربش می‌کنی، هم بلندشدی، هم نرم برخورد کردی، هم سلام و علیک کردی، هم زیبا نگاهش کردی و هم بغلش کردی ـ معانقه ـ که پیغمبر(ص) می‌فرماید: از هم جدا نشدید تمام گناهان‌تان می‌ریزد. این‌گونه اخلاق رفتاری عبادت است.


انرژی‌هایی که انسان از عقل و بدن مصرف می‌کند عبادت است

وی تصریح کرد: انرژی‌هایی که انسان از عقل و بدن مصرف می‌کند عبادت است، پیامبر(ص) پوستش، مویش، گوشتش، استخوانش، رگش، پی‌اش، وجودش، عقلش، اعضا و جوارحش، اعصابش با رفتارهایی که با خود، مردم، همسر، فرزند و بدان داشت، تمام در اوج عبادت پروردگار بود.


استاد انصاریان در پایان گفت: به راستی امروز چه مقدار از اخلاق رفتاری پیامبر در کشور ما جریان دارد؟ پیامبر تمام وجودش اخلاق رفتاری ملکوتی بود و عجیب این است که پروردگار در قرآن می‌گوید: کل این اخلاق جلوه رحمت خود من بود. اگر بخواهید مصادیق رحمت را ببینید، باید پیغمبر، اهل‌بیت، علمای ربانی، عابدان درگاه و زاهدان پیشگاه را ببینید چرا که آنان جلوه‌های رحمت حضرت حق بودند.

انتهای پیام /


منبع : پایگاه عرفان
 • تهران مسجد امیر
 • سخنرانی بیست و یکم
 • رمضان 97
 • اخلاقِ رفتاری پیامبر(ص)
 • کشور
 • آخرین مطالب

        پیام تسلیت استاد انصاریان پیرامون واقعه اهواز
        استاد انصاریان: توحید تنها راه نجات/ انبیا الهی برای ...
        استاد انصاریان: خداوند امام حسین(ع) را معیار سعادت و ...
        استاد انصاریان: راه امام حسین(ع)، راه مغفرت، شفاعت، ...
        استاد انصاریان: شبهه‌افکنی معبودان ساختگی دربارهٔ ...
        نگاهی به کتاب «آیین اشک و عزا در سوگ سیدالشهدا(ع)» اثر ...
        استاد انصاریان: پذیرش ولایت امیرمؤمنان ضامن نجات ...
        استاد انصاریان؛ دولت شرایط سفر اربعین زائران حسینی را ...
        استاد انصاریان: ملت با حضور پرشور در مراسم عزای حسینی ...
        استاد انصاریان؛ «منیّت و تکبّر» عامل اصلی سقوط انسان ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
        متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
        روضه شب دوازدهم محرم ؛ مصيبت امام زين العابدين(ع)
        عکس/ پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین(ع)
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        با توجه به قطع موقت تلگرام؛ آخرین نکات و مطالب استاد ...
        برنامه سخنرانی استاد حسین انصاریان در شهر اقلید فارس  
        همزمان با حلول ماه محرم الحرام 1440؛ برنامه سخنرانی‌های ...
        استاد انصاریان؛ دولت شرایط سفر اربعین زائران حسینی را ...

  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال

  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

  داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

  یک آیه و این همه معجزه !!

  نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

  سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

  شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

  حکایت خدمت به پدر و مادر

  طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

  چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

  رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

  پر بازدید ترین مطالب ماه

  روضه شب دوازدهم محرم ؛ مصيبت امام زين ...

  عاقبت گریه‌کنان بر حسین(ع)

  ندای «هل من ناصر ینصرنی» را چه کسی و چگونه پاسخ ...

  زنده شدن مرده توسط امام حسین(ع)

  آیا از همسر و بچه های حضرت عباس علیه السلام خبر ...

    چرا شمر( این جانباز جنگ صفین در رکاب امام ...

  رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

  استاد انصاریان؛ دولت شرایط سفر اربعین زائران ...

  فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

  آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

  پر بازدید ترین مطالب روز

  توبه ی این گناه خیلی سخت است

  عشق امام سجاد (ع) به عبادت

  درخواست از امام حسین(ع) که مبادا از گناه شمر ...

  مقام حضرت زينب (سلام الله عليها)

  خطبه امام سجاد «علیه السلام»، قیام بر علیه ...

  سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

  مرگ و عالم آخرت

  ارزش و جایگاه سیدالشهدا(ع) در بارگاه الهی

  قدردانی استادانصاریان از خادمین سیدالشهدا ...

  حوادث بعد از واقعه عاشورا