فارسی
يكشنبه 01 بهمن 1396 - الاحد 4 جمادى الاول 1439
کد: 89143

تغییرات تازه در مسجدالحرام و بازسازی چاه زمزم

تغییرات تازه در مسجدالحرام و بازسازی چاه زمزم

 پروژه نوسازی و توسعه پيرامون چاه زمزم ، دو بخش دارد. بخش اول شامل ساخت پنج پل دسترسی به زمزم از سمت شرقی آن است که محوطه‌ای به پهنای هشت متر و طول ۱۲۰ متر را در بر می‌گیرد. بخش دوم آن اتمام فاز نهایی پاکسازی محوطه اطراف چشمه با خارج کردن تیرآهن‌ها و بتون‌های باقی‌مانده از بخش قدیمی مسجدالحرام است.


به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ مدیریت مسجدالحرام در شهر مکه می‌گوید که پروژه بزرگی را برای پاکسازی و نوسازی چاه زمزم در محوطه مسجد آغاز کرده است.

به گفته مسئولان مسجدالحرام، ملک سلمان، پادشاه عربستان با آغاز این پروژه چند ماهه موافقت کرده است. قرار است کار نوسازی چاه زمزم تا پیش از ماه رمضان پایان یابد. زائرانی که به حج می‌روند آب زمزم را به عنوان آبی مقدس می‌نوشند و برای تبرک همراه خود به کشورهایشان می‌برند. چشمه زمزم که در ۲۰ متری خانه کعبه واقع شده است، هزاران سال پیش در اثر معجزه حضرت اسماعيل ع به وجود آمده وآشكار شده است و تاكنون ، همچنان ادامه دارد. در تاريخ ، چاه زمزم را قدیمی‌ترین چاه زمین می‌دانندکه در پنج هزار سال گذشته همواره آب داشته است.

پروژه نوسازی و توسعه پيرامون چاه زمزم ، دو بخش دارد. بخش اول شامل ساخت پنج پل دسترسی به زمزم از سمت شرقی آن است که محوطه‌ای به پهنای هشت متر و طول ۱۲۰ متر را در بر می‌گیرد. بخش دوم آن اتمام فاز نهایی پاکسازی محوطه اطراف چشمه با خارج کردن تیرآهن‌ها و بتون‌های باقی‌مانده از بخش قدیمی مسجدالحرام است. به گفته مسئولان، زمانی که برای انجام این پروژه در نظر گرفته شده است ، هفت ماه مى باشد.

طرح بازسازی زمزم و بخشی از صحن مسجدالحرام که سالها قبل ، از راه پله های زیر زمین و مدخل زمزم بود و بعدها روی آن را پوشاندند، که دقیقا ضلع مقابل حجر الاسود قرار دارد. این بازسازی که تقریبا یک پنجم صحن حرم و تا حدود ۱۰ متری مقام ابراهیم را در بر گرفته، موجب گردیده است ‌که فضای مطاف بسیار محدود شود، از این رو دایره مطاف را با گذاشتن دیواره های پلاستیکی ، که تا حدود ۱۰ متری از مقام ابراهیم، کاملا محصور گردیده و در این شرایط، تنها کسانیکه مُحرم هستند ، می توانند به فضای مطاف وارد شوند. البته افراد محرم، تنها می‌توانند از درب مسجدالحرام، وارد مطاف شوند.

بدین ترتیب، هیچ فرد غیر مُحرمی امکان طواف ندارد. با این مقررات موقت ، دست اندرکاران مسجد الحرام، نظم نسبی ایجاد نموده اند. گرچه گفته می شود این بازسازی تا ماه رمضان، به پایان برده می شود. گفتنی است که شرایط مسجد الحرام به گونه ای در ماه مبارک رمضان، بسیار شلوغ تر از ایام حجً بشمار آمده، زیرا که تعداد فراوانی از معتمرین ، در این ایان دست به اعتکاف در مسجد الحرام زده وشبها و اقامه نماز تراویح ، برای آنان بسیار مهم تلقی می گردد.

 

 


منبع : خبر آنلاین
 • تغییرات تازه در مسجدالحرام و بازسازی چاه زمزم
 • تغییرات تازه
 • مسجدالحرام
 • بازسازی چاه زمزم
 • چاه زمزم
 • نظرات کاربر
   

  آخرین مطالب

    ضریح مطهر امام حسین(ع) غبارروبی شد
    اعلام برنامه سخنرانی استاد انصاریان در دهه اول فاطمیه
    با حضور اساتید و صاحبنظران حوزوی؛ نشست علمی نقد کتاب ...
    عکس خبری؛ شست و شوی رواق حرم مطهر امام علی(ع)
    استاد انصاریان: عبادت یعنی حرکات بدنی و عبودیت یعنی روح ...
    تغییرات تازه در مسجدالحرام و بازسازی چاه زمزم
    گزارش تصویری؛ دروس خارج فقه مراجع عظام تقلید در جوار مضجع ...
    انتشارات دارالعرفان در نمایشگاه استانی کرمان حضور یافت
    انتشارات دارالعرفان در نمایشگاه استانی کرمان حضور یافت
    استاد انصاریان: بخل مانع حرکت، و تقوا موتور همهٔ حرکت‌هاست ...

  بیشترین بازدید

    کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را حیرت‌زده ...
    متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
    صورت جدیدی از شیعه‌ ستیزی در مالزی
    استاد انصاریان: شکم پروری و شهوت گرایی دو مانع رسیدن به ...
    در کانال تلگرام مطالب ناب استاد انصاریان عضو شوید
    با ما باشید در اپلیکیشن تخصصی اندروید پایگاه اطلاع رسانی ...
    گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه حضرت قاسم (ع) ...
    با توجه به قطع موقت تلگرام؛ آخرین نکات و مطالب استاد ...
    استاد انصاریان: بخل مانع حرکت، و تقوا موتور همهٔ حرکت‌هاست ...
    اعلام برنامه سخنرانی استاد انصاریان در دهه اول فاطمیه