فارسی
پنجشنبه 04 بهمن 1397 - الخميس 18 جمادى الاول 1440
  2080
  0
  0

هشداری جدی به زیر آب زن های حرفه ای

هشداری جدی به زیر آب زن های حرفه ای

همه ما برای گذران زندگی، مجبوریم کار کنیم و از سنی خاص، وارد محیط کاری می شویم ، محیط هایی که افراد مختلف با روحیات مختلف، مجموعه همکاران ما را تشکیل می دهند.
در یک دسته بندی کلی، می توان افراد را با توجه به خصوصیات رفتاریشان به سه دسته تقسیم کرد :
1- عده ای که ، با صداقت کامل کار می کنند و برای همه خیر و خوبی می خواهند، معمولا در امور دیگران دخالتی ندارند و اگر کمکی از آنان خواسته شود، دریغ نمی کنند.
2- عده ای که ،کارشان را انجام می دهند، اما در امور دیگران هم کنجکاوی کرده و إعمال نظر و دخالت می کنند، گاهی ناخواسته باعث رنجش دیگران می شوند .
3- عده ای هستند که تعدادشان از بقیه خیلی کمتر است اما مخل آرامش و تمرکز دیگران می شوند ، این دسته ، افراد بد خواهی هستند که تحمل پیشرفت دیگران را ندارند ، اینان افرادی فرصت طلبند، که با به دست گرفتن لغزش ها و نقطه ضعف افراد ، با غلو و بزرگنمایی و همچینین آمیختن ادعاهای کذب، به وجهه کاری دیگران آسیب می زنند.
در عرف به این افراد "زیر آب زن" گفته می شود ، که در این مقاله راجع به آن ها صحبت می کنیم .
این آدم ها در ظاهر ، با همه خوب هستند، در صحبت کردن ، سعی می کنند مؤدبانه ترین کلمات را انتخاب کنند. یک لبخند مصنوعی، همیشه گوشه لب دارند، اما در موقعیت های مختلف که پای منفعتشان در میان باشد ، وجهه واقعی خود را نشان می دهند.
این آدم ها پیوند های عمیق عاطفی را با هر تلاشی از هم می پاشند . زحمات دیگران را کتمان می کنند ، برای دریافت یک پست بالاتر حاضرند، هر تهمت و شایعه ای را ،در مورد رقیبان اشاعه دهند.
اما در میان این سخن چینی ها و بد خواهی ها، یادمان باشد ، هر عمل ما یک عکس العمل به دنبال دارد .
خداوند متعال می فرماید: «مَنْ یَشْفَعْ شَفاعَةً حَسَنَةً یَکُنْ لَهُ نَصیبٌ مِنْها وَ مَنْ یَشْفَعْ شَفاعَةً سَیِّئَةً یَکُنْ لَهُ کِفْلٌ مِنْها وَ کانَ اللَّهُ عَلی کُلِّ شَیْ ءٍ مُقیت» (سوره نساء آیه 85 ) ؛ هر کس وساطت پسندیده ای ( در هر امر خیری در نزد خدا یا مخلوق ) انجام دهد او را بهره ای از آن ( پاداشی در دنیا یا آخرت ) خواهد بود ، و هر کس وساطت ناروایی ( در هر امر باطلی یا در حق شخص ناشایسته ای ) انجام دهد او را نیز نصیبی از ( گناه و وبال ) آن خواهد بود ، و خداوند همواره بر هر چیزی توانا و نگهبان است.
خداوند متعال ،در این آیه شریفه ،به ما هشدار می دهد که : متوجه باشیم ، خیر خواهی یا بد خواهی ما برای دیگران و هر اقدامی در این زمینه ، مستقیما در زندگی ما بازتاب خواهد داشت.

قابل توجه زیر آب زن های حرفه ای
متأسفانه عده ای، برای پیشرفت خود راهی بهتر از تخریب دیگران سراغ ندارند ، با حربه هایی چون پرونده سازی ها ، مستند سازی های کذب و تهمت و بدگویی از همکاران ، در صدد تثبیت موقعیت خود هستند.
مدیری از توانا تر بودن نیروی زیر دستش آنقدر احساس خطر می کند که با پرونده سازی ها و به قاضی رفتن های یک طرفه ، باعث بیکار یا تنزل مقام آن نیرو شود.
زیر آب زنی ها محدود به اداره ها نیست ، در خانواده ها هم صادق است. وقتی فرزندی ، عروس یا دامادی، به خاطر شایستگی هایش ، نزد دیگران عزیز می شود، این قبیل افراد با بدگویی ها ، غیبت و تهمت ، در اصطلاح "زیر آب آن ها را می زنند".
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود : هر که از برادر خود نزد سلطانى بدگویی کند، خداوند متعال همه اعمال او را بر باد دهد و اگر به شخصى که از او بدگویی کرده است ناراحتى یا گزندى رسیده باشد، خداى متعال بدگویی کننده را با (هامان) در یک درجه از آتش قرار دهد. (کنز العمّال : ٧٥٤٥)
سخن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هشداری به همه ماست که به خاطر این دنیای بی ارزش ، به خاطر داشتن توجه دیگران ، به خاطر پست و مقام ، بدخواه همدیگر نباشیم . این دل هایی که ما می شکنیم ، این ظلم ها همه و همه در نهایت به خود ما باز می گردد و علاوه بر دنیا در آخرت هم عواقب سوء آن گریبانگیرمان خواهد شد .
امام على علیه السلام فرمود: بدترین تلاش، جدایى انداختن میان دو یار همدم است. (غرر الحکم : ٤٤١٢)
امام صادق علیه السلام ـ به نقل از پدرانش : پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود : بدترین مردم، شخص «مثلِّث» است. عرض شد : اى رسول خدا! مثلّث یعنى چه؟ فرمود : کسى که از برادر خود نزد سلطان بدگویی کند و در نتیجه، هم خودش را به هلاکت افکند، هم برادرش را و هم آن سلطان را. (میزان الحکمه حدیث شماره 20729)
امام على علیه السلام فرمود: پیامبر خدا صلى الله علیه و آله به اصحابش فرمود : آیا شما را از بدترین افرادتان آگاه نکنم؟ عرض کردند : چرا اى رسول خدا، فرمود : کسانى که سخن چینى مى کنند، آنان که میان دوستان جدایى مى افکنند، کسانى که براى افراد پاک و بى گناه عیب مى تراشند.(میزان الحکمه حدیث شماره 20742)

نتیجه :
بد خواستن برای دیگران، به وسیله سخن چینی ، تهمت و عیب جویی، سلاح آدم های حقیر است، که نمی توانند پیشرفت و موفقیت دیگران را ببینند. همانطور که در روایات دیدیم، این اقدامات عواقب سوئی دارد که در دنیا و آخرت گریبانگیر اهلش می شود.

فاطمه محمدی


منبع : tebyan
مطالب مرتبط
      علی، برترین و والاترین انسان
      همراهى فكر و مشورت‏
      توسل به پیامبر (ص) و تبرک به آثار آن حضرت در حیات و ممات
      مهمترین دلایل برای بزرگداشت شب قدر
      بر ساحل قرآن
      روايتى مهم در عبادت ناخالص‏
 • پیامبر اکرم
 • پیامبراسلام
 • ظلم
 • کبر
 • امام علی علیه‌السلام، علی علیه‌السلام،
 • بخل
 • زیر آب زنی
 • حسد
 • بدترین افراد
 •   2080
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

        آداب ورود و خروج منزل
        تنها امیرالمؤمنین(ع) هم‌ کفو زهرا(س) است
        روز بخشیدن فدک به حضرت زهرا(س) به امر خدا
        فاطمه (س) از مصاديق واقعى آيات قرآن‏
        حجاب و پاكدامنى زن‏
        حضرت زهرا(س) زنی که بهشت مشتاق اوست
        فاطمه زهرا (س) دختر رسول گرامى اسلام (ص)
        درخواست حضرت فاطمه زهرا (س)
        تحيت در فرهنگ دين‏
        مقام حضرت زينب (س)

  بیشترین بازدید این مجموعه

        مقام حضرت زينب (س)
        فضائل آیة الکرسی از زبان رسول اللّه
        پنج دستور نورانی برای زندگی بهتر
        معرفی شيطان‏
        راز عدم ازدواج حضرت معصومه (س)
        اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
        یک آیه و این همه معجزه !!
        شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!
        حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!
        نحوه دعا کردن  

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز