فارسی
جمعه 22 فروردين 1399 - الجمعة 16 شعبان 1441

  1872
  0
  0

استاد انصاریان در شب نوزدهم رمضان بیان داشتند: قلب فرمانده تمام جوارح انسان است / موعظه اولیای الهی، قلب را حیات می‌بخشد + تصاویر

استاد انصاریان در شب نوزدهم رمضان بیان داشتند: قلب فرمانده تمام جوارح انسان است / موعظه اولیای الهی، قلب را حیات می‌بخشد + تصاویر

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم شب گذشته در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: رسول خدا(ص) می‌فرماید که در وجود انسان، پاره گوشتی وجود دارد که اگر سالم و صحیح باشد، همه اعضا و جوارح به دنبال آن، سالم خواهند بود؛ اما چنانچه این پاره گوشت فاسد شود، همه اعضا و جوارح را فاسد می‌کند.

ایشان فرمودند: امام صادق(ع) می‌فرمایند که قلب فرمانده تمامی اعضا و جوارح است که اگر طلب کننده خوبی‌ها باشد،‌ تمامی اعضا و جوارح را مجری خوبی‌ می‌کند؛ در حالی که قلب فاسد، جوارح انسان را به اجرای زشتی‌ها وا می‌دارد.

استاد انصاریان با اشاره به آیات، ادعیه و روایات بسیاری که به اهمیت پاکی و سلامت قلب پرداخته‌اند، ابراز کردند: اموال و فرزندان هیچ انسانی در روز قیامت به فریاد او نخواهند رسید؛ قلب سالم و عاری از نفاق، ‌کفر، ‌حسد، بخل و ریا که آراسته به ایمان باشد، تنها چیزی است که روز قیامت به مؤمن سود و منفعت می‌رساند.

ایشان با بیان این‌که قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) در صحبت از قلب به مسأله حیات و ممات آن پرداخته‌اند، خاطرنشان کردند: بر اساس آیات و روایات، اصرار بر گناه، سبب دل مرده شدن انسان و ممات قلب او می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم افزودند: بر اساس روایتی از امیرالمؤمنین(ع)، کسی که هر دفعه گناه و باز توبه می‌کند، دل مرده و جهنمی نمی‌شود اما با هر مرتبه گناه، کار زشتی انجام داده و با هر مرتبه توبه، از گناهان پاک می‌شود؛ خداوند تنها قلب کسی را که بی ابا و ترس از گناه و نیز بدون هیچ توبه‌ای، بر گناهی اصرار کند، می‌میراند.

ایشان با اشاره به داستان‌هایی از زنده شدن قلب‌های مرده، یادآور شدند: بر اساس روایات، قلب‌های زیادی در زمان انبیاء الهی و اهل‌بیت معصومین(ع) با نظر پروردگار متعال و اولیای الهی، از ممات نجات یافته و زنده شده‌ است.

استاد انصاریان با اشاره به یکی از مهم‌ترین راه‌های زنده شدن قلب، ادامه دادند: حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در وصایای خود به حضرت امام حسن مجتبی(ع) می‌فرمایند، قلب خود را به وسیله موعظه اولیای خدا پاک گردان.

ایشان با بیان این‌که مؤمن باید با خدا رفاقت کرده و حرف دلش را به او بزند، تأکید کردند: خدای متعال بهترین گوش دهنده، عمل کننده و محبت کننده است؛ حضرت حق، جاده‌ای جز صراط مستقیم ندارد که این جاده از دین آغاز و به بهشت ختم می‌شود؛ جاده‌ای از سوی خدای متعال به وجود نیامده که به جهنم ختم شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به حدیثی قدسی تصریح کردند: خدای متعال می‌فرماید ای فرزند آدم، کسی که وقت، دین، فکر و عمر خودش را برای کسب مال هزینه می‌کند، هیچ اثری برای او جز دور کردنش از من ندارد. قلب انسان حریص به دنیا را شدیدا غصه دار می‌کنم،‌ در آخرتش گره و مشکل پیچیده‌ای به وجود می‌آورم، روز به روز نیازمند و فقیرترش می‌کنم، دچار آرزوهای دور و درازت می‌کنم؛ ای فرزند آدم هر روزی که آفتاب غروب می‌کند، رشته‌ای از عمرت کم می‌شود و خود نمی‌فهمی که چه بلایی به سرت می‌آید؛ ای فرزند آدم هیچ روز جدیدی به تو نمی‌رسد مگر این‌که روزی جدید من به تو عطا می‌کنم اما ملائکه من، هر شب پرونده‌ای گناه‌آلود و کثیف از تو برای من می‌آورند. ای فرزند آدم همواره از سوی من خیر به تو می‌رسد و تو در مقابل به من شر می‌رسانی. من سرپرست خوبی هستم و تو بنده بدی هستی. من همواره در مشکلاتت تو را یاری می‌رسانم و همواره گناهانت را می‌پوشانم تا آبرویت نرود؛ کارت به جایی رسیده که من به سبب پیری از تو حیا می‌کنم اما تو از من حیا نمی‌کنی. سخن از همه به زبان می‌آوری اما هیچ زمان حرفی از من نمی‌زنی.

ایشان عنوان کردند: کسی که از گناه برگشته و توبه واقعی کند، با انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) همراه می‌شود؛ همان‌طور که یک غلام سیاه از گناهان توبه کرد و به معیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رسید و در نهایت، پس از شهادت عطر بسیار خوبی از جسدش به مشام می‌رسید.


منبع : پایگاه عرفان
 • مومن
 • مومنان
 • حسینیه همدانی ها
 • شب قدر
 • شب زنده داری
 • سخنرانی استاد انصاریان
 • سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه همدانی ها
 • حسینیه همدانیها
 • سخنان رسول اکرم
 • مراسم احیاء شب نوزدهم
 • استاد انصاریان در شب نوزدهم رمضان
 • حدیثی قدسی
 •   1872
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      استاد انصاریان: نتیجه عشق واقعی به اهل‌بیت(ع)/ انسان در ...
       استاد انصاریان: امروز هم، عقل و روح زن را خاک ...
       استاد انصاریان: بشارت خداوند به مؤمنین/ مؤمنین واقعی ...
      مجموع آثار استاد انصاریان به زبان فارسی و زبان‌های ...
      تخفیف 50 درصدی آثار استاد انصاریان و منشورات انتشارات ...
      قدردانی استاد انصاریان از مدافعان سلامت
      گزارش تصویری از حرم حضرت باب الحوائج موسی بن جعفر(ع)
      حمایت موسسه دارالعرفان از توصیه در خانه بمانیم با ...
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      استاد انصاریان پاسخ می‌دهد؛ چرا خداوند انسان‌ها را ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

        بچه‌‌دار شدن يک پیر زن و پیر مرد به برکت ماه محرم
        پاسخ دفتر حضرت استاد انصاریان به شبکه کلمه
        گزارش تصویری سخنرانی استاد حسین انصاریان در حسینیه ...
        مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
        سخنرانی استاد انصاریان در حسینیه نیاوران آغاز خواهد شد
        استاد انصاریان: ذات بی عیب و نقص، منبع کل کمالات/ به ...
        استاد انصاریان: دنیا تجارت خانه مؤمنین/ معرفت انسان به ...
         استاد انصاریان: اهل‌بیت(ع) دعاگوی همه شیعیان/ ...
        مجموع آثار استاد انصاریان به زبان فارسی و زبان‌های ...
        استاد انصاریان: نتیجه عشق واقعی به اهل‌بیت(ع)/ انسان در ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز