فارسی
يكشنبه 30 تير 1398 - الاحد 18 ذي القعدة 1440

  3542
  0
  0

رحمت‏

 

«.. فَقَدْ جاءَكُمْ بَيِّنَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَّبَ بِآياتِ اللَّهِ وَ صَدَفَ عَنْها سَنَجْزِي الَّذِينَ يَصْدِفُونَ عَنْ آياتِنا سُوءَ الْعَذابِ بِما كانُوا يَصْدِفُونَ».

«اينك برهانى آشكار و هدايت و رحمتى از سوى پروردگارتان براى شما آمد، پس ستمكارتر از كسى كه آيات خدا را تكذيب كند و از آن‏ها روى بگرداند كيست؟ به زودى كسانى [را] كه از آيات ما روى مى‏گردانند، به خاطرِ روى گرداندنشان به عذابى سخت مجازات خواهيم كرد».

«وَ لَقَدْ جِئْناهُمْ بِكِتابٍ فَصَّلْناهُ عَلى‏ عِلْمٍ هُدىً وَ رَحْمَةً لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ».

«و براى آنان كتابى [عظيم و با ارزش‏] آورديم كه آن را از روى دانشى [گسترده و دقيق‏] بيان كرديم، در حالى كه براى گروهى كه ايمان آوردند، سراسر هدايت و رحمت است».

«وَ إِذا لَمْ تَأْتِهِمْ بِآيَةٍ قالُوا لَوْ لا اجْتَبَيْتَها قُلْ إِنَّما أَتَّبِعُ ما يُوحى‏ إِلَيَّ مِنْ رَبِّي هذا بَصائِرُ مِنْ رَبِّكُمْ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ» .

«و هرگاه براى مخالفان [به سبب تأخير وحى‏] آيه‏اى نياورى [بر پايه گمان پوچ و باطلشان كه قرآن را از پيش خود مى‏آورى‏] مى‏گويند: چرا آيه‏اى از نزد خود انتخاب نكردى [تا براى ما بياورى‏]؟ بگو: من فقط از آنچه كه از سوى پروردگارم به من وحى مى‏شود، پيروى مى‏كنم. اين قرآن دلايلى روشن از سوى‏ پروردگار شماست و براى گروهى كه ايمان مى‏آورند، سراسر هدايت و رحمت است».

«وَ إِنَّهُ لَهُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ» .

«و يقيناً قرآن براى مؤمنان، سراسر هدايت و رحمت است».

رحمت در انسان صفت نفسانى است، و ريشه آن عبارت است از: تأثير خاطر به علت نقصى كه در غير مشاهده مى‏كند؛ و اين تأثير، باعث مى‏گردد حس نوع دوستى و عاطفه تحريك شده و انسان براى كمك به انسان ديگر از هيچ فعاليتى دريغ نكند.

ولى نسبت به پروردگار كه منزّه از هر نقصى است عبارت است از: افاضه وجود به موجودات، و قرار دادن آنها در چهارچوب نظامات و مقررّاتى كه متناسب با آنهاست. از اين گونه عنايت حضرت او به موجودات تعبير به رحمت عامه شده است.

 


منبع : پایگاه عرفان
  3542
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      مهربانی خدا
      بدترین فقر
      عقب گرد ممنوع
      نصیحت خدا
      مشکلات زندگی
      نشانه کامل بودن عقل در نگاه حضرت رضا(ع)
      دغدغه امام رضا
      نشانه شیعه بودن
      مخالفت با خدا
      اصلاح مملکت

بیشترین بازدید این مجموعه

      داستانى عجيب از برزخ مردگان
      تقوا در روايات‏
      ماوراى هفت آسمان‏
      انواع صدقه‏
      كيد عظيم‏
      قابل توجه زنان آزاردهنده به همسر
      حسادت
      دعا برای دختر دار شدن
      دعا براى دختردار شدن
      نشانه شیعه بودن

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز