فارسی
جمعه 03 خرداد 1398 - الجمعة 18 رمضان 1440
  2956
  0
  0

عوامل مؤثر در پيشرفت‏

 

اكنون هم براى شروع اين حركت دير نيست، بلكه اول كار است. البته، به شرط اين‏كه بخواهيم و در اين راه تلاش كنيم. امروز، جوان كشور ما ديپلم مى‏گيرد و آن را كنار مى‏گذارد و مى‏گويد حوصله درس خواندن ندارم! دانشگاه مى‏رود، اما در كلاس زبان انگليسى شركت نمى‏كند! اين در حالى است كه شخصى آلمانى كه در آلمان متولد شده و پدر و مادر آلمانى هم دارد، استاد زبان و ادبيات فارسى است؛ ژيلبرت لازار زبان شناسى فرانسوى است كه دستور زبان فارسى را نوشته و در ايران هم چاپ شده است؛ رينولد نيكلسن مولوى شناس انگليسى است كه در چهار جلد قَطور، مشكلات ادبى، عرفانى، اخلاقى، قرآنى و ... اين كتاب را تجزيه و تحليل كرده و هم اكنون جزو يكى از مدارك مهمّ شرح مثنوى در دنياست!؟

اين‏ها نمونه‏هايى اندك از بسيارند كه بايد براى همه ما سرمشق باشند. رسيدن به چرخه علم نيازمند خواستن و حركت جدى است وگرنه پس‏رفت ادامه خواهد داشت.

نمى‏دانم تا به حال چند نفر از خوانندگان اين سطور به انگلستان سفر كرده و از كتابخانه لندن كه كنار موزه آن واقع است ديدن كرده‏اند. كتابخانه‏اى كه به قدرى بزرگ است كه اگر قفسه‏هاى آن را كنار هم بچينند، هزار كيلومتر قفسه پر از كتاب خواهد شد.

در اين كتابخانه كتابى درباره ايران هست كه در آن از آداب و رسوم ايرانيان سخن به ميان آمده است. نويسنده كتاب كسى است كه از انگلستان به ايران آمده و نقطه به نقطه ايران را زير پا گذاشته تا اين كتاب را نوشته است. اين كتاب درباره فال‏گيرى است. درباره فال‏هايى كه زنان و مردان ايرانى مى‏گيرند. او نهصد صفحه كتاب نوشته و با خود به آن‏جا برده تا سياستمداران آن را تحليل كنند و ببينند چگونه مى‏توان از راه فال گرفتن سر مردم كلاه گذاشت.

اين نويسنده به تمام زبان‏هاى ايرانى مسلط بوده است. از زبان بختيارى و قشقايى گرفته تا كردى و گيلكى و تهرانى. سى سال هم در شيراز زندگى مى‏كرده و با اين‏كه دانشمندى انگليسى بوده مردم خيال مى‏كردند اهل شيراز است.

موسيو نوزمال كه اهل اتريش بوده، بيست سال در محله پامنار تهران زندگى مى‏كرده. او عبا و عمامه داشته و به زبان عربى كاملًا مسلّط بوده و براى مردم مسأله مى‏گفته است.

كتاب ديگرى در كتابخانه انگلستان است كه تمام صفحاتش عكس دارد. نويسنده به هر نقطه ايران كه قالى‏بافى در آن رواج داشته سفر كرده و عكس آن‏ها را هم گرفته است. حتى يك نمونه از آن قالى را خريده و به انگلستان برده است. در انگلستان، قالىِ بافتِ جرقويه اصفهان را آزمايش كردند و ديدند مى‏تواند تا 931 سال سالم بماند. براى اين‏كه خاك جرقويه املاحى دارد كه وقتى گوسفندى از علف آن بخورد، پشمش در برابر آفتاب و هوا تا 931 سال مى‏تواند سالم بماند.

هم‏چنين، در انگلستان كتابى است كه نقشه تمام مناطق ايران همراه با عكس در آن آورده شده است. اين‏كه كجا خوب و كجا بد است؛ كجا مى‏توان جنگ به پا كرد و كجا مى‏توان مردم را به جان هم انداخت و ...؛ آن گاه ما در دانشگاه يا دبيرستان از هر پانصد نفر 499 نفرمان درس نمى‏خوانند! بياييد علم پيدا كنيم، زيرا ما به همه انواع علوم نيازمنديم. اين مساله مهمى است كه بايد درباره آن عميقاً فكر كنيم.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
  2956
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      حقيقت ماه رمضان‏
      همنشينى بهشتيان با چهار گروه‏
      معيار شناخت خير
      مكتب‏هاى مدّعى عرفان
      مرگى تأسف ‏بار به واسطه گناه‏
      اسلام آيينى جهان شمول‏
      اثرگذارى و اثرپذيرى‏ در معاشرت
      معاشرت در جهت هدايت‏
      معاشرت در اسلام‏
      اثرگذارى محبوب در محب‏

بیشترین بازدید این مجموعه

      نفس و هفت مرحله آن
      فرق خوف و خشيت
      صفات حق در ادعيه
      آثار خطرناك مال حرام
      عظمت نماز شب
      شهوت شكم يا تنور جهنم
      عقوبت ترك نماز
      ثنا و ستايش الهى قبل از دعا
      حقيقت ماه رمضان‏
      مفهوم و چگونگى برزخ‏

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز