فارسی
دوشنبه 02 ارديبهشت 1398 - الاثنين 16 شعبان 1440
  3818
  0
  0

عملیات بازسازی و تذهیب گنبد حرم امام علی(ع) + تصاویر

 


فاز اول عملیات بازسازی و تذهیب مجدد گنبد بارگاه حرم مطهر امام اول شیعیان به اتمام رسیده و فاز دوم آن آغاز شده است.

 

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ پرسنل فنی و مهندسی حرم مطهر حضرت عباس(ع) تحت نظارت قسمت پروژه‌های مهندسی حرم مطهر امام علی(ع)، عملیات بازسازی و تذهیب مجدد گنبد بارگاه حرم مطهر امام اول شیعیان را در دستور کار دارند.

در همین راستا فاز اول این عملیات به اتمام رسیده و مراحل اجرائی فاز دوم در دست اجرا می‌باشد. گنبد حرم مطهر امام علی(ع) با محیط ۵. ۵۱ متری، دارای ارتفاع ۵. ۴ متری می‌باشد.

مهندس «ضیاء مجید الصائغ» رئیس قسمت پروژه‌های مهندسی حرم حضرت عباس(ع) در گفتگو با شبکه جهانی الکفیل و در تشریح فعالیت‌های صورت گرفته برای بازسازی و تجدید تذهیب گنبد مطهر علوی گفت: در فاز اول بازسازی گنبد مطهر، تمامی ورق‌های طلا از روی گنبد جمع آوری شده و پس از زدودن مواد استفاده شده برای چسباندن ورق‌های طلا روی گنبد، سطح اصلی گنبد نمایان گردید.

وی در ادامه به استفاده از چسب اپوکسی و الیاف کربنی برای مقاوم سازی گنبد خبر داد و گفت: این فرآیند دقیقا مشابه فرآیند بکار رفته در بازسازی گنبد حرم حضرت قمر بنی هاشم(ع) است که موفقیت خود را به طور ۱۰۰ درصدی اثبات نموده است.

مهندس الصائغ این مرحله را پیش نیاز آغاز عملیات ترمیم و بازسازی گنبد دانست و افزود: در تجدید تذهیب این گنبد تعداد ۳۴۲۶ قطعه ورق طلا به ابعاد ۲۴*۲۴ سانتی‌متر مجدداً تذهیب گردیدند.

رئیس قسمت پروژه‌های مهندسی حرم حضرت عباس(ع) عملیات ساخت روکش‌های نازک طلا را به روش کوبش بواسطه پوست آهو و در کارگاه زرگری حرم مطهر عباسی اعلام نمود و گفت: در این فرآیند از ۸ مثقال طلای ۲۴ عیار استفاده شده و ضخامت هر یک از این ورقهای روکش دهی ۲ میلی متر می‌باشد.

وی مرحله دوم را جدا نمودن بلوکهای طلای بالای گلوئی گنبد اعلام نمود و گفت: تعداد ۹۲۱۷ بلوک طلا از بالای گلوئی گنبد جدا شده و شماره گذاری گردیده تا نصب مجدد آن به سهولت انجام پذیرد.

الصائغ در ادامه تاریخ ساخت این گنبد را مربوط به ۲۶۳ سال قبل دانسته و گفت: اولین بار گنبد مطهر بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ میلادی مورد بازسازی و تذهیب مجدد قرار گرفته است.

لازم به ذکر است تمامی اقدامات فوق تحت اشراف و نظر مرجعیت اعلای جهان تشیع انجام می‌گردد. در همین راستا و با توجه به قدمت ۴۰۰ ساله بنای حرم مطهر و اهمیت تاریخی و میراثی بنا، مرجعیت دستورات ویژه‌ای برای بازگرداندن تمامی قطعات طلای جدا شده از روی گنبد پس از بازسازی و تجدید تذهیب آن صادر نموده‌اند.

یادآور می‌گردد آستان مقدس حضرت عباس(ع) پس از موفقیت در بازسازی و تذهیب گنبد حرم مطهر علمدار کربلا، در قرارداد جداگانه‌ای اقدام به بازسازی و تذهیب گلدسته‌های مزار حضرت سید محمد فرزند امام هادی(ع) نموده و اکنون بازسازی گنبد حرم مطهر امام علی(ع) را در دست اجرا دارد.


منبع : ابنا
  3818
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      رحم خدا در برزخ و قيامت‏
      روزگار امام دوازدهم
      امام زمان (عج) فريادرس انسان‏‌ها
      سیمای حضرت علی اکبر (ع)
      ياد پدر و مادر در نمازهاى يوميه‏
      تربيت در آخر الزمان
      حق خداوند متعال بر بنده
      آیه وفا
      توسّل اميرمؤمنان(ع) به سيّدالشهداء(ع)
      مقام شكر از منظر امام حسین(ع)

بیشترین بازدید این مجموعه

      مبعث پیامبر اکرم (ص)
      ازدواج غير دائم‏
      میلاد امام حسین (علیه السلام)
      آیه وفا
      اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
      یک آیه و این همه معجزه !!
      شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!
      حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!
      فضيلت ماه شعبان از نگاه استاد انصاريان
      افزایش رزق و روزی با نسخه‌ امام جواد (ع)

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز