فارسی
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 - الثلاثاء 15 رمضان 1440
  3050
  0
  0

قرآن و تفكر در هستى انسان و جهان‏

 

قرآن مجيد، براى اين‏كه بندگان خداوند بيشتر به وجود مقدّس حضرت حق ايمان و علاقه و محبت پيدا كنند و از اين راه به سعادت دنيا و آخرت برسند، در نزديك به هزار آيه، درباره انديشه مطالبى را بيان مى‏كند و از بندگانى كه غافلند و خود را در مدار باعظمت انديشه قرار نمى‏دهند، گلايه‏هاى سختى مى‏كند.

قرآن دستور مى‏دهد در آفرينش آسمان‏ها و زمين فكر كنيم. لذا، از كسانى كه اهل فكر هستند تقدير مى‏كند و از كسانى كه در اين زمينه حركت فكرى ندارند و اهل مطالعه نيستند، شكايت‏ها دارد و معطل گذارنده عقل را سخت گناهكار مى‏داند.

قرآن مردمى را كه خودشان را در چارچوب امور جسمانى حبس كرده‏اند، انسان‏هاى خوبى نمى‏داند. البته، تا جايى كه امكان داشته باشد براى بيدارى آن‏ها تلاش مى‏كند؛ اگرچه يك ساعت به مرگشان باقى مانده باشد. اما اگر خودشان نخواهند از اين خواب سنگين دست‏ بردارند، در عالم بعد عذر آنان پذيرفته نخواهد شد. قرآن از اين گروه چنين گلايه مى‏كند:

«أَ وَ لَمْ يَتَفَكَّرُوا فِي أَنْفُسِهِمْ ما خَلَقَ اللَّهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما إِلَّا بِالْحَقِّ وَ أَجَلٍ مُسَمًّى وَ إِنَّ كَثِيراً مِنَ النَّاسِ بِلِقاءِ رَبِّهِمْ لَكافِرُونَ».

آيا در [خلوت‏] درون خود نينديشيده‏اند؟ [كه‏] خدا آسمان‏ها. و زمين و آن چه را ميان آن‏هاست، جز به حق و راستى و براى مدتى معين نيافريده است؛ و همانا بسيارى از مردم به ديدار [قيامت و محاسبه اعمال به وسيله‏] پروردگارشان كافرند.

آيا براى يافتن حقيقت فكر نمى‏كنيد؟ پس عقل در وجود شما براى چيست؟ شما، در شبانه‏روز، حاضر نيستيد يك لحظه چشمانتان را ببنديد و در تاريكى وارد شويد، زيرا از تاريكى زجر مى‏كشيد؛ حاضر نيستيد گوشتان را يك شبانه‏روز ببنديد تا چيزى نشنويد؛ حاضر نيستيد خود را در اتاقى حبس كنيد و بگوييد در را از بيرون قفل كنند و بروند؛ حاضر نيستيد آب و نان نخوريد؛ پس چطور حاضر مى‏شويد عقل، يعنى عالى‏ترين عضو وجود خود را، يك عمر تعطيل كنيد؟ از اين رو، بايد به اندازه‏اى كه ساير اعضا و جوارح خود را به كار مى‏گيريد، اين كارگاه با عظمت هستى را نيز، كه قدرت انعكاس همه حقايق را در خود دارد، به كار بگيريد.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
  3050
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      حقيقت ماه رمضان‏
      همنشينى بهشتيان با چهار گروه‏
      معيار شناخت خير
      مكتب‏هاى مدّعى عرفان
      مرگى تأسف ‏بار به واسطه گناه‏
      اسلام آيينى جهان شمول‏
      اثرگذارى و اثرپذيرى‏ در معاشرت
      معاشرت در جهت هدايت‏
      معاشرت در اسلام‏
      اثرگذارى محبوب در محب‏

بیشترین بازدید این مجموعه

      نفس و هفت مرحله آن
      فرق خوف و خشيت
      صفات حق در ادعيه
      آثار خطرناك مال حرام
      عظمت نماز شب
      شهوت شكم يا تنور جهنم
      عقوبت ترك نماز
      ثنا و ستايش الهى قبل از دعا
      حقيقت ماه رمضان‏
      مفهوم و چگونگى برزخ‏

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز