فارسی
جمعه 01 شهريور 1398 - الجمعة 21 ذي الحجة 1440
  4375
  0
  0

علم به قوانين اجتماعى‏

 

«ونظم ما بينكم».

موضوع سوم موجود در قرآن اين است كه قرآن قوانينى را در اختيار بشر مى‏گذارد كه اگر همه آن قوانين و حقوق را ياد بگيرند و به كار ببندند، محال است در زندگى مشكلى پيدا كنند.

اين روزها، عده‏اى سعى مى‏كنند همه مشكلات كشور ما را به جنگ مربوط كنند. در صورتى كه مربوط كردن تمامى مشكلات به جنگ يا استعمار بى‏انصافى است. مشكلات علل گوناگونى دارند كه يكى از آن‏ها نشناختن حق است. مردم حقوق يكديگر را نمى‏شناسند و در عين جهل به حقوق يكديگر با هم زندگى مى‏كنند. براى همين، حقوق اصلى يكديگر را پايمال مى‏كنند و ناراحت هم نيستند. ناراحتى از آن‏جا شكل مى‏گيرد كه نسبت به آن حقّ پايمال شده در زندگى كمبودى احساس شود. اين يكى از آن دست مشكلات است كه به نوبه خود سبب ايجاد مشكلات بزرگ‏ترى مى‏شود. فرض كنيد ميان پدر و مادر و فرزندان دعوايى در گرفته است. علت اين امر چيست؟ مسلماً، خداوند پدر و مادر و بچه‏ها را نيافريده و سفره برايشان پهن نكرده تا بخورند و قدرت پيدا كنند و با هم دعوا كنند. علت اين است كه آن‏ها حقوق همديگر را نمى‏شناسند. اين همه چيز را به سمت خودش مى‏كشد و ديگرى به طرف خودش. در اين ميان، يكى ناراحت است كه چرا همه چيز از آن ديگرى است و ديگرى ناراحت است كه چرا همه چيز به ديگرى رسيده است. براى همين، دائم از هم ناراحتند و دعوايشان مى‏شود. علت ديگر آن است كه آن‏ها حقوق يكديگر را مى‏شناسند، ولى دين ندارند.

قرآن غير از اين‏كه اين حقوق را مى‏شناساند، انسان را مؤمن به پروردگار قرار مى‏دهد. مؤمن كسى است كه دلش نمى‏خواهد حقى را پايمال كند، بلكه علاقه دارد حقّ خودش را نيز ايثار كند. علاقمند است كه پيراهن شب عروسى‏اش را به فقير بدهد و همان پيراهن كهنه خانه‏ پدرش را بپوشد. نه كسى آن پيراهن را از او خواسته و نه به او پيشنهاد ايثار آن شده است، بلكه خودش علاقه دارد آن را ايثار كند.

قرآن همه مردم را به تمام حقوق، چه حقوق مربوط به ديگران و چه حقوق مربوط به خود آشنا مى‏كند. انسان ضمن انديشه در قرآن، به پروردگار وصل مى‏شود و حقوق همه را مراعات مى‏كند. در اين‏صورت، قسمت عمده‏اى از مشكلات مردم در سطح كشور حل مى‏شود و كشمكش‏هاى داخلى تمام مى‏شود.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
  4375
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      حقيقت ماه رمضان‏
      همنشينى بهشتيان با چهار گروه‏
      معيار شناخت خير
      مكتب‏هاى مدّعى عرفان
      مرگى تأسف ‏بار به واسطه گناه‏
      اسلام آيينى جهان شمول‏
      اثرگذارى و اثرپذيرى‏ در معاشرت
      معاشرت در جهت هدايت‏
      معاشرت در اسلام‏
      اثرگذارى محبوب در محب‏

بیشترین بازدید این مجموعه

      نفس و هفت مرحله آن
      فرق خوف و خشيت
      صفات حق در ادعيه
      آثار خطرناك مال حرام
      عظمت نماز شب
      شهوت شكم يا تنور جهنم
      عقوبت ترك نماز
      ثنا و ستايش الهى قبل از دعا
      مفهوم و چگونگى برزخ‏
      آسان‏گيرى در ازدواج‏

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز