فارسی
سه شنبه 06 فروردين 1398 - الثلاثاء 19 رجب 1440
  2172
  0
  0

آموزشی نوین به کودکان در مرکز «من عاشق قرآنم» مالزی + عکس

آموزشی نوین به کودکان در مرکز «من عاشق قرآنم» مالزی + عکس

 

گروه بین‌الملل: مرکز «من عاشق قرآنم» در کوالالامپور مالزی با ارائه شیوه‌ای نوین، با ایجاد خاطرات خوشایند نسبت به قرآن در ذهن کودکان، ضمن آموزش مفاهیم عمیق قرآن، آن‌ها را در حفظ آیات یاری می‌کند.


به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «Bernama»، وارد این مرکز که می‌شویم، نمونکی که با استفاده از بطری‌های آب معدنی توسط کودکان ساخته شده به چشم می‌خورد. این نمونک پس از تعلیم آموزه‌های سوره بروج به کودکان، ساخته شده است.

این مرکز آشکارا با دیگر مراکز حفظ قرآن متفاوت است؛ چراکه در آن قرآن کریم با بهره‌گیری بیشتر از روش‌های عملی و مشارکتی به کودکان آموزش داده می‌شود.

قرآن‌آموزان این مرکز علاوه بر انجام فعالیت‌های هنری و ساخت کاردستی، با اجرای نمایش، شرکت در آزمون‌های مختلف و برنامه‌هایی مانند درست کردن کیک، آموزه‌های قرآن را یاد می‌گیرند.

به گفته فیض سحری، بنیانگذار این مرکز، هدف آن ایجاد فضایی مثبت، مفرح و مناسب برای سنین کودکی، جهت آموزش قرآن به کودکان است.

علاوه بر به‌کارگیری روش‌های آموزشی دیداری، شنیداری و حسی حرکتی، این مرکز برای توسعه هوش عاطفی کودکان نیز تلاش می‌کند.

آموزشی-نوین-به-کودکان-در-مرکز-«من-عاشق-قرآنم»-مالزی---عکس

فیض سحری به تحقیقی که از سوی یک پژوهشگر مسلمان در غرب انجام گرفته اشاره می‌کند که نشان می‌دهد، چگونه رفتار و واکنش والدین نسبت به کودکان در جریان نماز خواندن بر دیدگاه آینده آن‌ها در مورد مسئله عبادت تأثیر می‌گذارد.

وی با تأکید بر اهمیت ایجاد ذهنیت‌ مثبت و خوشایند در مورد امور اعتقادی در کودکان، امیدوار است که روش‌های آموزشی این مرکز بتواند به کودکان برای داشتن خاطراتی خوش و احساساتی مثبت نسبت به قرآن کریم کمک کند.

آموزشی-نوین-به-کودکان-در-مرکز-«من-عاشق-قرآنم»-مالزی---عکس

سحری می‌گوید: این امر می‌تواند به‌صورت مستقیم به کودکان برای ارتباط برقرار کردن با قرآن و انس آنان با کلام الهی کمک کند. اگر آن‌ها به قرآن به سان یک کتاب بیگانه نگاه نکنند، احتمال اینکه در زندگی آینده خود به صورت داوطلبانه به سراغ قرآن بروند و در مفاهیم این کتاب کاوش کنند، بیشتر است.

توجه به نیازهای سنین کودکی

این مرکز همچنین به نیازهای کودکان توجه می‌کند؛ مثلاً به کودکان مدرسه‌ای که پس از مدرسه به این مرکز می‌آیند، مدتی زمان می‌دهد تا آزادانه پیش از شروع کلاس بازی کنند. بازی کردن به کودکان کمک می‌کند که دوباره انرژی خود را برای یادگیری مطالب جدید به دست آورند.

مروه ساری، یکی از مدرسان این مرکز می‌گوید: فعالیت‌های عملی بیش از 40 درصد از وقت کلاس‌های کودکان 5 تا 8 ساله را تشکیل می‌دهد. این کار با هدف کمک به کودکان برای درک بهتر آیات قرآن در حین حفظ کردن آیات انجام می‌شود.

آیات قرآن کریم در قالب برنامه‌های مناسب برای این گروه سنی آموزش داده می‌شود که بیشتر بر نهادینه کردن رفتارهای خوب و ارزش‌های اخلاقی و نیز تمرکز بر مسئله توحید و یکتاپرستی تمرکز دارد.

آموزشی-نوین-به-کودکان-در-مرکز-«من-عاشق-قرآنم»-مالزی---عکس

این مدرس قرآن که دانش‌آموخته فقه و اصول دانشگاه علوم اسلامی اردن است، توضیح می‌دهد که در هر سوره بر موضوعاتی تمرکز می‌کند که بیشتر به کودکان مربوط باشد.

ساری می‌گوید: من فکر می‌کنم که هر سوره آنقدر درس‌های خوب دارد که همه جنبه‌های زندگی را در بر می‌گیرد. بعضی می‌گویند سن کودکان برای یادگیری این همه مطلب مناسب نیست اما حقیقت این است که ما هنوز روش آموزش این مطالب به کودکان را درنیافته‌ایم.

این مرکز حفظ قرآن اکنون حدود دو سال است که فعالیت می‌کند و برای والدین مجالی فراهم آورده که به کودکان خود به صورت نیمه وقت قرآن بیاموزند.

عبدالفتاح زین‌الدین، دیگر مدرس این مرکز که حافظ قرآن و دانش‌آموخته رشته قرائت دانشگاه الازهر مصر است، می‌گوید: مردم معمولاً تصور می‌کنند که حفظ قرآن یک کار تمام وقت است و زمان زیادی را از صبح تا شب باید به این کار اختصاص دهند اما این طور نیست. در این مرکز حفظ قرآن به‌صورت نیمه‌وقت انجام می‌گیرد.

آموزشی-نوین-به-کودکان-در-مرکز-«من-عاشق-قرآنم»-مالزی---عکس

انجام فعالیت‌های مختلف کمک می‌کنند که توجه دانش‌آموزان در طول مدت این دو ساعت به درس‌هایی که داده می‌شود، جلب شود و این شیوه بسیار مؤثرتر از روش‌های معمول تکرار کردن برای حفظ است.

در حال حاضر کلاس‌های حفظ و مفاهیم قرآن مرکز «من عاشق قرآنم»(iLuvQuran) در سه سطح برای کودکان 2 تا 4 ساله، کودکان 5 تا 8 ساله و کودکان 7 تا 12 ساله برگزار می‌شود.


منبع : iqna
  2172
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      استاد انصاریان: کنار اسلام دین‌سازی نکنید/ داروی حل ...
      استاد انصاریان: لقمه حلال نسخه شفابخش همه بیماری ها و ...
      معرفی کتاب ارزشمند «سیمای نیکان» اثر استاد انصاریان
      مراسم عزاداری امام هادی(ع) در مؤسسه دارالعرفان ...
      گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در اختتامیه ...
      استاد انصاریان؛ امروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین(ع) ...
      استاد انصاریان: توحید نخستین منبع اتصال به خیر و نور/ ...
      گزارش تصویری/حضور استاد انصاریان در کنگره بزرگداشت ...
      استاد انصاریان: قلبی که با طهارت است و رفعت دارد؛ وحی ...
      استاد انصاریان: انسان گوهر گران‌بهای دریای خلقت/ قرآن ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      شعر مولوی ‌اهل‌سنت برای‌ حضرت ‌زهرا (س)
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد حجاب
      سخنرانی حضرت استاد حسین انصاریان پیرامون امام ...
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      همزمان با ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)؛ سخنرانی استاد ...
      استاد انصاریان: انسان گوهر گران‌بهای دریای خلقت/ قرآن ...
      استاد انصاریان؛ امروز جهان تشنه عدالت امیرالمؤمنین(ع) ...
      معرفی کتاب ارزشمند «سیمای نیکان» اثر استاد انصاریان
      استاد انصاریان: کنار اسلام دین‌سازی نکنید/ داروی حل ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز