فارسی
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 - الاربعاء 18 شعبان 1440
  2031
  0
  0

زنان الجزایری خواهان احیای حجاب اجداد خود شدند + عکس


گروهی از زنان فعال الجزایر در تلاش برای احیای حجابی هستند که نماد مقاومت مردم این کشور در برابر استعمارگران بود.
به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ گروهی از زنان در الجزایر با به راه انداختن کارزاری مدنی خواستار ترویج «حایک»، حجاب مورد استفادۀ اجداد خود شده‌اند.

آن‌ها این حجاب را به لباس‌های اسلامی که از خاورمیانه می‌آید ترجیح می‌دهند.

حایک به مانند یک چادر بلند، اغلب زرد کم رنگ از جنس پشم یا ابریشم است و همراه آن از یک قطعه پارچه دور دوزی شده نیز برای پنهان کردن بخش پایینی صورت استفاده می‌شود.

این پوشش توسط زنان شهرنشین دوران عثمانی در خارج از خانه استفاده می‌شد و نشان دهنده وقار بود. حایک در حافظه جمعی الجزایری‌ها با نقشی که در زمان جنگ الجزایر توانست ایفا کند، حک شده است. زنان و مردان عضو جبهه آزادیبخش ملی [جبهه آزادی بخش ملی به مدت هشت سال برای کسب استقلال در برابر فرانسه جنگید] خود را در این لباس پنهان می‌کردند تا بتوانند اسلحه جابجا کنند و از بازرسی‌های ارتش فرانسه در امان بمانند.

طبق تاکید «سحام راحب رمضانی» استاد بخش مطالعات اسلامی و عربی دانشگاه مادرید، «حایک» همچنین نماد مقاومت جامعه الجزایری در برابر قدرت استعماری [فرانسه] بود.

یک زن الجزایری شرکت کننده در این کارزار گفت: من شخصا در جشن‌های ازدواج از حایک استفاده می‌کنم. به جای پوشیدن لباس‌های خاورمیانه‌ای، من روی لباسم حایک را بر تن می‌کنم. این لباس زیبا کاملا از ابریشم است. از نظر من، حایک مترادف با ظلم نیست. برعکس، این لباس به زنان ارزش بیشتری می‌دهد. آن‌ها را بسیار زیبا‌تر می‌کند. به آن‌ها قدر و منزلت می‌دهد. تمام بدن را می‌پوشاند به خاطر اینکه جذابیتش را معنا ببخشد.

امروزه، در خیابان‌های الجزایر دیگر تقریبا نمی‌توان کسی را یافت که حایک به تن داشته باشد. به هر حال به نظر می‌رسد که حایک دوباره باز می‌گردد.

 


منبع : ابنا
  2031
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

latest article

      अमरीकी दूतावास की गतिविधियों ...
      यमन में अमरीका, इस्राइल और सऊदी अरब का ...
      संतुलित परिवार में पति पत्नी की ...
      दुआए तवस्सुल
      दुआ कैसे की जाए
      मुश्किलें इंसान को सँवारती हैं
      सुशीलता
      हसद
      गुद मैथुन इस्लाम की निगाह मे
      ** 24 ज़िलहिज्ज - ईद मुबाहिला **

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز