فارسی
يكشنبه 26 خرداد 1398 - الاحد 11 شوال 1440
  2090
  0
  0

رزق و روزى معلول ربوبيت حضرت حق

رزق و روزى معلول ربوبيت حضرت حق

 

منابع :
کتاب : تفسير حكيم جلد یک
نوشته : استاد حسین انصاریان

 

رزق و روزى معلول ربوبيت حضرت حق است‏

خورشيد بر سطح درياها مى‏تابد، از روى سطح آب بخار به طرف بالا حركت مى‏كند، در فاصله‏اى معين ميان هوا و زمين ابر تشكيل مى‏شود، پس از فعل و انفعالات شگفت‏آور، ابرها به صورت منابعى عظيم از برف و تگرگ و باران در مى‏آيد، سپس به اذن حضرت او كه مالك آسمان‏ها و زمين و هر چه ميان آنهاست، برف و باران بر زمين مى‏بارد، و همه مواد حياتى و غذائى پس از باريدن برف و باران در كره زمين فراهم مى‏گردد.

وَ أَنْزَلْنا مِنَ الْمُعْصِراتِ ماءً ثَجَّاجاً، لِنُخْرِجَ بِهِ حَبًّا وَ نَباتاً، وَ جَنَّاتٍ أَلْفافاً: «1»

و از ابرهاى متراكم و باران زا، آبى ريزان نازل كرديم، تا به وسيله آن دانه و گياه برويانيم، و باغ‏هائى از درختان به هم پيچيده و انبوه بيرون آوريم.

أَمَّنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَنْبَتْنا بِهِ حَدائِقَ ذاتَ بَهْجَةٍ ما كانَ لَكُمْ أَنْ تُنْبِتُوا شَجَرَها ..... «2»

(آيا معبودانى كه به جهل و نادانى انتخاب كرده‏ايد نقشى در زندگى شما دارند) يا آن كه آسمان‏ها و زمين را آفريد، و به سود شما از آسمان آبى نازل كرد كه به وسيله آن باغ‏هائى شاداب و با طراوت رويانديم، كه از عهده شما بر نمى‏آيد درختى از آن باغ را برويانيد!

آيا در حوصله و قدرت كسى هست كه فعل و انفعالات سه ماهه بهار و سه ماهه تابستان را حساب كند، و ميلياردها حادثه پر فايده‏اى را كه در بستر طبيعت به جريان مى‏افتد تا حبه‏ها و حصه‏ها و دانه‏هاى نباتى پس از باران آسمانى سر از زمين بيرون آورد، و هر يك تبديل به ده‏ها و صدها و هزارها مثل خود شود، تجزيه و تحليل كند؟!

ما دورنمائى از جهان طبيعت را كه گوشه‏اى از آن آسمان و زمين است مشاهده مى‏كنيم كه بر اثر هميارى و همبستگى عناصر غير قابل شماره در اين آسمان و زمين دانه‏ها و نباتات و محصولات و ثمرات پس از رشد لازم در اختيار ما قرار مى‏گيرند، و ما از آنها براى حفظ حيات و تداوم آن بهره مى‏گيريم.

اگر به دقت بنگريم به اين حقيقت كه قرآن مجيد هم گوياى آن است پى مى‏بريم كه همه اين امور جلوه مالكيت و توجه تربيتى حضرت رب العزّه در پهن دشت هستى است و اگر يك لحظه اين توجه تربيت تكوينى را از سفره طبيعت باز دارد، خيمه حيات سرنگون مى‏شود، و بساط زندگى موجودات زنده بر باد مى‏رود، و سطح كره خاك به گورستانى خاموش كه در هر گوشه‏اش مليون‏ها مرده متعفن افتاده تبديل مى‏گردد!!

قرآن مجيد درباره‏ى رزق و روزى با توجه به سطور گذشته مى‏فرمايد:

وَ فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُونَ فَوَ رَبِّ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ إِنَّهُ لَحَقٌّ مِثْلَ ما أَنَّكُمْ تَنْطِقُونَ‏ «3»

رزق و روزى شما و آنچه به آن وعده داده مى‏شويد در آسمان است.

پس سوگند به مالك و مدبّر آسمان و زمين كه آنچه را كه وعده داده مى‏شويد يقينى و درست است، همان‏گونه كه شما هنگام سخن گفتن يقين داريد سخن مى‏گوئيد.

 

كثرت مشرق‏ها و مغرب‏ها جلوه ربوبيت است.

مالك و مدبّر زمين و همه ستارگان آسمانى تدبيرش اقتضا كرد، كه زمين و مجموعه ستارگان را كروى شكل بيافريند و همه آنها را در گردونه دو حركت وضعى و انتقالى قرار دهد، كروى بودن آنها و گردش وضعى‏شان در هر منظومه‏اى به دور خورشيد خاص آن منظومه سبب پديد آمدن مشرق‏ها و مغرب‏ها در هر كره‏اى شد.

قرآن مجيد كه ابتداى نزولش در مكه بود، سرزمينى كه به خاطر سايه ظلمانى بى‏سوادى يك خواننده و يك نويسنده نداشت در يك آيه به اين پديده طبيعى يعنى مشارق و مغارب هر كره‏اى با اتصالش به ذكر ربّ اشاره كرد، كه بايد آن را جزء معجزات علمى اين كتاب به حساب آوريم.

فَلا أُقْسِمُ بِرَبِّ الْمَشارِقِ وَ الْمَغارِبِ إِنَّا لَقادِرُونَ‏ «4»

به مالك و مدبر مشارق ومغارب سوگند كه ما (بر هر كارى) توانائيم.

 

پی نوشت ها:

 

______________________________

 

(1)- نبأ، 14- 16.

(2)- نمل، 60.

(3)- ذاريات، 22- 23.

(4)- معارج، 40.

 

 


منبع : پایگاه عرفان
  2090
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      کوچک شمرده گناهان!
      حساب و کتاب
      تخریب قبور ائمه بقیع، سند رسوایی وهابیت
      سرزمین نور (سالروز تخریب بقاع متبرکه ائمه بقیع علیهم ...
      الگوهای انسان در قرآن
      نیکی به همسایه
      خواستنی‌های انسان!
      نمونه‌هایی از آسان‌گیری در دین
      دعای حضرت مهدی(عج) در روز عید فطر
      رستگاری در گرو اعتقادات

بیشترین بازدید این مجموعه

      عيد فطر، عيد بخشش و مغفرت
      قطره ای از صبر و کرامت امام حسن مجتبی(ع)
      فضیلت ماه مبارک رمضان
      وداع با ماه مبارک رمضان
      این رفتارها روزی تان را زیاد می کند
      یک آیه و این همه معجزه !!
      شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!
      حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!
      افزایش رزق و روزی با نسخه‌ امام جواد (ع)
      سه شاهراهی که آدمی را از بدبختی نجات می‌دهد؟!

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز