فارسی
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 - الثلاثاء 15 رمضان 1440
  2039
  0
  0

شخصيت واقعى و غير واقعى‏


شخصى كه شش سال با خانواده زنش اختلاف داشت، شبى در يكى از مجالس خصوصى به من گفت: از اين‏كه شش سال است با خانواده همسرم، به ويژه مادرش، اختلاف دارم رنج مى‏برم. زندگى‏ام بسيار تلخ شده و آرامش روحى ندارم! بيست دقيقه با او حرف زدم و او را به حركت فكرى وادار كردم. تمام دورنماها را نزديكش آوردم، با اين‏كه خانواده‏اش را نمى‏شناختم. وقتى خوب به همه مسائل نگاه كرد، ساكت شدم. پس از لحظاتى فكر كردن درباره دورنماى زندگى همسرش، بچه‏ها و آينده آن‏ها گفت: حالا چه كار كنم؟ گفتم: بايد كارى انجام دهى كه مى‏دانم براى روح تو مقدارى سنگين است، ولى بايد انجامش دهى. كارى كه اگر براى من بود، نه تنها سنگين نبود، بسيار آسان هم بود.
كسانى كه گرفتار غرور و پول و شخصيت كاذب هستند از عهده چنين كارهايى بر نمى‏آيند. انسان اگر شخصيتش حقيقى باشد، خودش كليد حلّ مشكل است، اما آن‏كه شخصيت كاذبى دارد نمى‏تواند مشكلش را حل كند. آدم‏هايى كه شخصيت كاذب دارند همه كاره‏اند: هم مرجع تقليدند، هم شاه، هم رئيس جمهور، هم غرب و هم شرق. و با اين شخصيت كاذب زير بار هيچ كار خيرى نمى‏روند.
با او حرف‏هاى فراوانى زدم. گفت: من اين كار را مى‏كنم، اگر چه ده پيراهن از او بيشتر پاره كرده‏ام. گفتم: پس بلند شو به دكان خياطى برويم و هزار مرتبه جلوى قيچى تعظيم كنيم، چون هزار پيراهن از ما بيشتر پاره كرده است. گفت: حالا چه كنم؟ گفتم: من تا فردا زندگى تو را از عسل شيرين‏تر مى‏كنم و از آيات و روايات برايت دليل مى‏آورم، به شرط اين‏كه زير بار بروى. گفت: الان شش سال است كه با مادر خانمم اختلاف شديد دارم و اصلًا او را نديده‏ام. اگر هم بخواهم با ماشين از آن كوچه رد شوم، سعى مى‏كنم از دو كوچه بالاتر بروم تا او را نبينم. اصلًا از جايى كه مادر زنم زندگى مى‏كند عبور نمى‏كنم! اما هر كارى كه شما بگويى انجام مى‏دهم. گفتم: بايد اطمينان بدهى تا من به تو اعتماد كنم. گفتم: فردا يك قواره پارچه خيلى خوب و يك جعبه شيرينى مى‏خرى و به منزل مادر خانمت مى‏روى. سلام مى‏كنى و احوالش را مى‏پرسى و پارچه و جعبه شيرينى را هم به او مى‏دهى. بعد هم مى‏روى بليط هواپيما مى‏گيرى و با همسر و مادر خانمت براى زيارت امام هشتم به مشهد مى‏رويد. از آن‏ها خوب پذيرايى مى‏كنى و مى‏بينى كه پس از برگشت، اختلافات شش ساله ريشه‏كن شده است. گفت: حتماً اين كار را مى‏كنم.
نمى‏دانم انجام اين كار چه قدر برايش سخت بود. در هر صورت، او پيش از فرا رسيدن مرگش اين‏كار را انجام داد. پس از مدتى كه او را ديدم، از وضعش پرسيدم. گفت: تمام تلخى‏هاى اين شش ساله از بين رفت. خدا پدر تو را رحمت كند كه زندگى ما را از اين بلاى سنگين نجات دادى!
اين بحث بسيار ريشه‏دار و عيمق است. اگر به كتاب‏هاى بزرگ و باارزش شيعه مراجعه كنيم، پى خواهيم برد كه پيش از بحث نماز و ازدواج، نخستين كتاب ما در روايات باب عقل و جهل است.
امام صادق، عليه‏السلام، درباره انديشه مى‏فرمايد:
«أفضل العباده ادمان التفكر فى اللّه وفى قدرته». 

يعنى بهترين عبادت فكر كردن درباره وجود مقدّس حضرت حق است تا انسان بداند و بفهمد كه چه مولا و پروردگار لطيف و خبيرى دارد. على، عليه‏السلام، نيز مى‏فرمايد:
«نبه بالتفكر قلبك».
دل خوابيده‏ات را با فكر و انديشه بيدار كن.
«وجاف عن الليل جنبك».
شب را تا نزديك صبح به رختخواب نچسب، بلكه مقدارى از شب را براى عبادت خدا از رختخواب دور بمان.
«واتّق اللَّه ربك». 

و نسبت به خدايت حريم‏دارى كن.
اگر حالِ عبادت هم نداريم عيبى ندارد. كافى است يك ربع به اذان صبح مانده بلند شويم و رو به قبله بنشينيم و مقدارى درباره خودمان فكر كنيم. پرونده عمرمان را در اين نيم ساعت ورق بزنيم و مرور كنيم؛ كارهايمان را ارزيابى كنيم و ببينيم فلان كار را بپذيريم بهتر است يا نپذيريم؛ فلان عمل را انجام بدهيم بهتر است يا انجام ندهيم؟
امام رضا، عليه‏السلام، مى‏فرمايد:
«ليس العباده كثره الصلوه والصوم».
زياد نماز خواندن و زياد روزه گرفتن عبادت نيست.
«إنما العباده التفكر فى أمر اللَّه عزّوجلّ». 

عبادت واقعى انديشه كردن در آيات خداست.


منبع : پایگاه عرفان
  2039
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      حقيقت ماه رمضان‏
      همنشينى بهشتيان با چهار گروه‏
      معيار شناخت خير
      مكتب‏هاى مدّعى عرفان
      مرگى تأسف ‏بار به واسطه گناه‏
      اسلام آيينى جهان شمول‏
      اثرگذارى و اثرپذيرى‏ در معاشرت
      معاشرت در جهت هدايت‏
      معاشرت در اسلام‏
      اثرگذارى محبوب در محب‏

بیشترین بازدید این مجموعه

      نفس و هفت مرحله آن
      فرق خوف و خشيت
      صفات حق در ادعيه
      آثار خطرناك مال حرام
      عظمت نماز شب
      شهوت شكم يا تنور جهنم
      عقوبت ترك نماز
      ثنا و ستايش الهى قبل از دعا
      حقيقت ماه رمضان‏
      مفهوم و چگونگى برزخ‏

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز