فارسی
پنجشنبه 24 آبان 1397 - الخميس 7 ربيع الاول 1440

روایت پیامبر درباره خیر

 

بحث بدینجا رسید  که یک تجلی دیگر رحمت پروردگار، قوانین و مقررات و نبوت پیامبر و امامت ائمه و فقاهت فقیهان است. اکنون می خواهم روایتی درباره همین قوانین و مقررات برای شما بخوانم که پیامبر اکرم (ص) پنج مسئله را در آن مطرح کرده اند که خود این پنج مورد، رحمت خداست و اتصال به این موارد هم تجلی دهنده رحمت به صورت بهشت و رضوان الهی است. این روایت از روایت های بسیار پرقیمت است.

آن حضرت می فرماید: «رحم الله امرأ قدّم خیرا».[14] رحمت خدا نصیب آن انسانی است که همه موجودیتش را به خیر آشکار بکند. رفاقتش، ثروتش، فکرش، سخنش، ازدواجش، آمد و رفتش و همه چیزش خیر باشد. بنابراین، رحمت خدا از آنِِِِِ کسی است که تمام هستی اش را برای آشکار کردن خیر به کار می برد.

در زمان پیامبر (ص) به کسی گفتند: برای چه زنده هستی؟ گفت: به عشق سه چیز؛ اول اینکه، تمام روزم را مطابق دستورش بسر ببرم. دوم اینکه، بعد از نیمه شب بیدار شوم و تا صبح با خودش مناجات کنم و سوم اینکه اگر گره ای به کار کسی خورده و از دستم برمی آید آن گره را بگشایم.

جمعی در این عالم هستند که همان روزهای اول تکلیفشان، نشسته اند و با خود حساب کرده اند که ما باید منبع خیر باشیم. بعد هم رفته اند و همینطور شده اند و برده اند. امیرمؤمنان صلوات الله علیه در دعای شب جمعه که کمیل بن زیاد نخعی آن را نقل کرده، می فرماید: «و أسرع الیک فی البارزین و اشتاق الی قربک فی المشتاقین و اطلب منک دنو المخلصین». تا به جایی می رسد که می فرماید: «واجعلنی من احسن عبیدک نصیباً عندک».

پس اگر می خواهی شراب هم بخوری چرا شراب خرما و انگور که عقلت را ضایع می کند می خوری؟ او شراب برایت تهیه دیده و فقط باید کمی حوصله کنی و بگذاری با عمل صالحت آن شراب برسد و بعد به تو بدهند: «عیناً یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا».[15] اگر لذت های دیگر هم می خواهی باز چرا عجله می کنی و در رختخواب کثیفی شرکت می کنی که هزار مرض و بیماری در آن است؟ شرکت نکن که برایت بهترین ها را گذاشته اند: «حور عین کالامثال اللولوء المکنون».[16] برای چه به قهوه خانه دنیا می روی؟ بایست تا تو را به کاخ آخرت ببرند و چرا عجله می کنی؟ شما دیدید که انبیاء عجله نکردند و عاقلانه، موقّرانه و مؤدّبانه زندگی کردند و خوب هم زندگی کردند. جان ما فدای خاک پای همه آن پیامبران خدا که اگر می خواستند همه چیز در اختیارشان باشد می توانستند، ولی با کمال اختیار و به خاطر خدا قبول نکردند و فقط خدا را قبول نمودند.

پیامبر خدا (ص) در ادامه حدیث می فرماید: «و انفق قصدا»؛ رحمت خدا برای آن کسی است که دستش به جیبش می رود و انفاق می کند.

«و قال صدقا»؛ رحمت خدا برای کسی است که زبان بدی ندارد و راست می گوید.

«و ملک دواعی شهوته فلم تملکه و عَصی امر نفسِهِ فَلم تملِکُه»؛ رحمت خدا از آن کسی است که با کمال شجاعت، تحریکات شهوتش را کنترل می کند و آن ها را آرام می نماید. البته این، نیاز به کار و زحمت و تلاش دارد تا آدم مالک خودش بشود.

شیخ بهایی می فرماید: در حال رفتن به درس بودم و طلبه ها هم منتظرم بودند. در مسیر من تازه یک کبابی باز شده بود که کباب معرکه ای درست می کرد. باد این کباب به من خورد و مرا تحریک کرد که بخرم و بخورم. به نفسم گفتم: آرام باش، الان در خانه به تو صبحانه داده ام، اما دیدم که دست بردار نیست. به او گفتم: ببین گوشت خوردن حلال است، اما تو الان سر بلند کرده ای برای گمراهی من، چون امروز گوشت می خواهی و فردا پول و سپس چیزهای دیگر، تا اینکه مرا آهسته آهسته به راهی که خودت می خواهی ببری. خلاصه رفتم، اما تا شب هر وقت یاد آن کبابی می افتادم یک جوری می شدم. تا یک سال که از آنجا رد می شدم مدام نفسم به من می گفت: آقا شیخ لااقل یک سیخش را بخر! گفتم: نمی شود، باید تربیتش کنم. بعد روزی دیدم خیلی به من فشار می آورد، آن روز را به درس نرفتم و از دروازه اصفهان بیرون زدم. یکی از این ساربان های بیابان را دیدم که چند شتر داشت. گفتم از بغل این ساربان رد بشوم و تنه ای به او بزنم تا او هم فریادی بر سر من بزند و این نفس مرا بکوبد، چون من آیت الله و شیخ بهایی و شیخ الاسلام هستم. تنه ای به او زدم و او تکانی خورد. دو سه قدم که رفتم خیلی آرام به من گفت: آقا شیخ یک سال نفست کباب می خواهد چرا کتکش را به ما می زنی!

برادران اگر کمی صبر کنید، دیگر چیزی نمانده است. پنجاه، شصت سال که چیزی نیست و هر کس موی سفید در سر و صورتش روئیده است آثار مرگش ظاهر شده است و آنجا خیلی چیز نصیبمان می شود. بنابراین، انبیاء و ائمه (ع) در این فضای رحمت زندگی کردند و صبر نمودند و اگر بهتر از اینجا فضایی بود، به آنجا رفته بودند.

 


منبع : پایگاه عرفان
  1800
تعداد بازدید
  0
تعداد نظرات
  0
امتیاز کاربران

آخرین مطالب

      ارسال پیامبر برای تزکیۀ بشر
      استقامت برای پاسداشت دین
      حسین(ع) ما را رها نمی‌کند
      شناخت شخصیت والای پیامبر
      خدایی شدن با ذکر دائم
      تجلی اسما و صفات خداوند در هستی
      مصداق‌های ذکر
      پرهیز از گناهان باطنی و ظاهری
      معنای ذکرگفتن از دیدگاه آیات و روایات
      کورشدن بر اثر اصرار در گناه

بیشترین بازدید این مجموعه

      نعمت‌ هایی که جایگزینی براي آن‌ ها نیست.
      مرگ و فرصتها - جلسه هفتم
      چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر
      امام حسن عليه السلام و دفع كردن بدى با خوبى‏
      سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏
      مرگ و عالم آخرت
      حكايت سعدى درباره حرص مال دنيا
      صفات شيعه در كلام امام رضا (ع)
      روایت پیامبر درباره خیر
      تهران حسینیه هدایت ویژه برنامه شهادت امام رضا (ع) دهه ...

نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال

حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

حکایت خدمت به پدر و مادر

یک آیه و این همه معجزه !!

نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ ...

شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

پر بازدید ترین مطالب ماه

آدم بسیار پرخاشگر و عصبی هستم و از این وضعیت ...

برکات و اعمال ماه ربیع الاول  

چرا باید حجاب داشته باشیم؟

فرصت های طلایی برای استجابت دعا !!

مرگ و عالم آخرت

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

ربیع الاول سرشار از برکات!

براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

پر بازدید ترین مطالب روز

فضایل قرائت سوره های قرآن

شهادت امام حسن عسگری(ع)

ارزش نماز و گناه سبك شمردن آن‏

بیاییم شکرگزاری را از امام صادق علیه السلام ...

آخرالزمان را باور کنیم

حرص به زندگی دنیا؛ امری مفید یا مضر؟!

رفتار امام حسن عسکری (ع)در کودکی  

رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

شخصیت و نقش فعال زن در زندگی از دیدگاه قرآن

مخلوط كردن حق به باطل‏