فارسی
شنبه 10 اسفند 1398 - السبت 5 رجب 1441
  386
  0
  0

ارزش علم بالله

 

براي هر علمي، موضوعي و محوري است. ارزش و شرف هر علمي به موضوع و محور آن علم مربوط است. اعظم و اشرف علوم و بالاترين علم، علم بالله است؛ چراکه موضوع و محور اين علم، وجود مقدس پروردگار عالم است. وقتي با تکيه بر آيات قرآن و دانش انبيا و ائمه طاهرين: مي‌خواهند پروردگار را تعريف کنند، اين گونه تعريف مي‌‌کنند: ذاتي که مستجمع جميع کمالات است؛ ذات و کمالات او عين ذات و بي‌نهايت است. کمالات او حد و مرزی ندارد.

علم به پروردگار و شناخت او اگر بخواهد يک شناخت مقبول باشد، علمي که آثار آن در ظاهر و باطن انسان ظهور کند، در مرحلة اول از طريق قرآن کريم و بعد هم از سخنان انبيا و ائمه طاهرين: ميسر است.

خداوند متعال وجود مقدس خود را در حدّ ظرفيت و شايستگي انسان در قرآن مجيد شناسانده، و در حدّ گنجايش انبيا و ائمه طاهرين: نیز به آن‌ها شناسانده است.

آنان از طريق چنين علم و معرفتي، پروردگار عالم را هستي و کارگردان عالم مي‌دانند، و همة موجودات عالم را نعمت و ابزار او بر عرصة هستي مي‌دانند.

آنچه براي او قائلند، براي غير او قائل نيستند. انحراف در اين زمينه، بت و بت‌پرست مي‌سازد. يعني وقتي که علم به حضرت حق و معرفت به وجود مقدس او نباشد و حقيقتي که او ذات مستجمع جميع صفات کمال است در انسان تجلي نداشته باشد، انسان جداي از او بت‌ساز و بت‌پرست مي‌شود. يعني از وجود‌هاي ساختگي براي خود، ابزار پرستش فراهم مي‌كند. بت جاندار يا بت بي‌جان مي‌سازد و براي بت‌سازي سراغ هر چيزي مي‌رود: سراغ علم مي‌رود، سراغ پول، قدرت، آفتاب، ماه و ستاره و به سراغ درخت و حيوان مي‌رود.

 

وقتي جاي او در وجود انسان خالي باشد، انسان آرامش ندارد، و براي پر کردن خلأ خود يکي را به جاي او قرار مي‌دهد. يعني بدون او، تحمل خلأ باطن خود را ندارد. براي اين‌که خلأ باطن را درمان کند، به بت‌سازي و بت‌پرستي می‌پردازد و به جاي حضرت حق، بتي را قرار مي‌دهد. ولي در بت‌پرستي هيچ گرهي از او باز نمي‌شود و هيچ دردي هم درمان نمي‌شود.


منبع : پایگاه عرفان
  386
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    ارزش عمر و راه هزینه آن - جلسه دهم – (متن کامل + عناوین)
    معرفت به پروردگار، برترین و سودمندترین علم‌ها
    روح و بدن؛ دو ساختار وجود انسان
    قرآن، درمان‌کنندۀ شرک
    داستان سراسر نور پاکان عالم
    اهمیتِ حفظ آبروی مؤمن
    طلوع توحید با آیه‌ای شگفت‌انگیز از قرآن
    توبه، لطف عظیم پروردگار به گنهکاران
    خداوند، انتخاب‌کنندۀ راهنمای الهی
    قرآن، هدایتگر انسان به حقایق هستی

بیشترین بازدید این مجموعه

      چگونه محبوب خدا شویم- جلسۀ چهارم
      مرگ و فرصتها - جلسه هفتم
      مكاشفه برزخى مرحوم نراقى‏
      كم بودن انسان‏هاى صالح‏
      هدف خلقت از زبان امام على عليه السلام‏
      تاثير اخلاق پدر و مادر در تربيت فرزندان‏
      آثار حلال و حرام‏
      حكايت سعدى درباره حرص مال دنيا
      شکستن شهوات
      ابرکوه یزد مسجد کوثر سخنرانی چهارم

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز