فارسی
جمعه 15 فروردين 1399 - الجمعة 9 شعبان 1441
  572
  0
  0

ه. يكى از روحانيون تهران‏

 

اوايل طلبگى ام در قم، درحالى كه حدود نوزده يا بيست سال داشتم، روحانى جوانى را ديدم. ايشان در آن زمان تقريبا سى و چهار سال داشت. به طور اتفاقى با ايشان آشنا شدم و با او شروع به صحبت كردم.

او در تهران سكونت داشت و براى انجام كارى به قم آمده بود. هنگام خداحافظى، نشانى خانه خود در تهران را به من داد تا به او سرى بزنم.

به محض اين كه چند روز تعطيلى پيش آمد، به تهران رفتم و به منزل اين دوست نيز مراجعه كردم. او اصالتا بچه خانى آباد تهران بود و در حد خود آخوند باسوادى بود. آن روز ايشان به من گفت: چون اوايل طلبگى شماست مى خواهم سه تجربه زندگى ام را در اختيارات بگذارم، شايد بتوانى از اين سه تجربه استفاده كنى. در حقيقت، همين باعث شد تو را به اين جا دعوت كنم. گفتم: خدواند فرموده براى رشد كردن لازم است از تجربه ها و هنرهاى ديگران استفاده كنيم.

او گفت: زمانى به خط علاقه وافرى پيدا كردم. در مدرسه خط خيلى بدى داشتم، اما تصميم گرفتم خط ياد بگيرم. بعد، بلند شد و مقدارى كاغذ با خود آورد و نشانم داد و گفت: اين سى و دو نوع خط است كه همه را خودم نوشته ام: نسخ، نستعليق، ثلث، شكسته، كوفى و ... سپس، تابلويى نشانم داد و گفت: اين آيات، روى پرده كعبه نوشته شده بود. من مركّب و قلم را با خود به مسجد الحرام بردم و روبه روى كعبه نشستم و شب هنگام، عين خط پرده كعبه را روى اين تابلو نوشتم.

او ادامه داد: وقتى در هنر خط تكامل لازم را در خود احساس كردم، تصميم گرفتم نقاشى ياد بگيرم. با خود گفتم: درست است عبا و عمامه دارم، اما بايد يك نقاش حرفه اى بشوم. ازاين رو، وسايل لازم براى نقاشى را فراهم كرده شروع به نقاشى كردم: درخت كشيدم، گل كشيدم، پرنده كشيدم، رودخانه كشيدم، و ...، اما نمى توانستم آن ها را به كسى نشان بدهم، ازبس كه نازيبا بود. با وجود اين، به تلاش خود ادامه دادم.

ايشان پدر خود را نيز به من معرفى كرد. او را مى شناختم. از عالمان ورزيده تهران به شمار مى آمد كه بر علوم غريبه تسلط داشت و عكسشان را در كتاب ها ديده بودم. روحانى جوان سپس تابلويى را به من نشان داد و گفت: اين چاپ است يا خط است؟ گفتم: نمى دانم! گفت: پس از مدتى، يك روز پدرم را به خانه آوردم و روى صندلى نشاندم. نگاهش كردم و عكسش را كشيدم. بعد عكس چاپى پدر خود در كتاب را آورد و گفت: آيا اين عكس با اين عكس فرق مى كند؟ گفتم: نه!

او افزود: زمانى ديدم دلم مى خواهد شعر بگويم، درحالى كه يك خط شعر هم بلد نبودم. شروع كردم به كلمات را كنار هم گذاشتن، ولى خودم از شعرهايم خنده ام مى گرفت، با اين حال نااميد نشدم. اين بود تا فرصتى پيش آمد با دوستان به بندر انزلى سفر كنم. در آن سفر، تا صبح در كنار امواج خروشان و نواى گوش نواز دريا، درحالى كه ستارگان آسمان به زيبايى چشمك مى زدند به سر بردم و سرانجام شاعر شدم.

يكى از شعرهاى دوران پختگى او در شاعرى كه درباره حضرت سيد الشهدا، عليه السلام، و در بارگاه آن حضرت سروده اين است:

آه شب گير كند فاش چو روزى رازم

 

همچو منصور سر دار فنا سر بازم

مرغكى خسته دلم در قفس عشق اسير

 

سوى كوى تو به ناچار بود پروازم

شده ام غنچه صفت تنگدل و غرقه خون

 

بس كه با خار غم هجر تو من مى سازم

من و شمع شب و پروانه، سه عاشق بوديم

 

سوختند آن دو شبى من به غمت مى سازم

مى دهم جان به هواى رخت اى طلعت عشق

 

به اميدى كه بيايى و ببينى بازم

از ازل عبد تو مصباحم و داراى جهان

 

تا ابد من به چنين سلطنتى مى نازم.

     

از آنچه گفته شد نتيجه مى گيريم كه نابغه كسى است كه قدرت تحمل را در خود پرورش داده است. بر اين اساس، هركسى مى تواند نابغه باشد، زيرا كسى نابغه آفريده نشده است. افراد با افزايش قدرت تحمل خود از طريق تمرين و تكرار اعمال شايسته مانند مطالعه و تحصيل علم، نماز گزاردن، روزه گرفتن، و اعتكاف كم كم نابغه و منحصر به فرد مى شوند و به سعادت انسانى و ابدى شان در دنيا و آخرت دست مى يابند.


منبع : پایگاه عرفان
  572
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    مرگ و فرصتها - جلسه هفتم
    اوج عرفان و تعالیم دینی در کلام صدیقۀ طاهره(س)
    سرانجام تواضع و تکبر مقابل اوامر الهی
    چگونه محبوب خدا شویم- جلسۀ چهارم
    مرگ و عالم آخرت
    بعثت پیامبران برای درمان بیماری شرک
    احوالات و اهداف مومن و پاسخ به سوالات
    مبداء آفرینش موجودات
    مقام حضرت زينب (س)
    خودشناسی و قیمت‌شناسی انسان

بیشترین بازدید این مجموعه

      مقام حضرت زينب (س)
      نماز جماعت اول وقت‏
      درخواست از امام عليه‏السلام براى اولاد دار شدن
      چند روايت عجيب در مورد پدر و مادر
      امام حسن عليه السلام و دفع كردن بدى با خوبى‏
      مرگ و عالم آخرت
      حكايت سعدى درباره حرص مال دنيا
      دروغگویی بسیاری از مردم
      رعایت حق حیا
      خداوند هیچ مؤمنی را طرد نمی‌کند

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز