فارسی
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 - الاحد 13 رمضان 1440
  1466
  0
  0

بشارت خداوند به مومنین 4

  ايمان‌هاي ظاهری و زبانی بسیار ضعيف هستند به طوری كه در مقابل حوادث و دشمن و نیز در مقابل پيشنهادهاي دشمن از پا درمي‌آيند و تسليم مي‌شوند.
اما قسم  دیگر ایمان ، ایمان واقعی و حقیقی است که فرد مومن عملا و قلبا کلیه لوازم آن را پذیرفته و قبول دارد . قرآن کریم تعبیرات و تعریفهای متعددی درباره مومنان دارد ، و می فرماید :
«انما المؤمنون الذين ءآمنوا بالله و رسوله ثم لم یرتابوا و جاهدوا بامولهم و انفسهم فی سبیل الله اولئک هم الصادقون »  سوره حجرات آیه 15 .
کلمۀ « ايمان » که در آیه شریفه از آن بحث شده است ، از ماده « امن » گرفته شده است ؛ یعنی کسانی که ارتباطشان با خدا به کيفيتي است که از عذاب دنيا و آخرت ، خودشان را در امان قرار داده‌اند . حقيقت ايمان به اين است که من به گونه‌اي با وجود مقدس  حضرت حق « جل و علا » گره بخورم که از شر دنيا و آخرت در امان بشوم ؛ چنانچه خداوند در سوره انعام می فرماید : « الذين آمنوا و لم يلبسوا ايمانهم بظلم اولئک لهم الامن  » سوره انعام آیه 86  .
همانطور که در تعریف « مومنون » در سوره حجرات بیان گردید ، این تعریف  با « انما » که ازادات حصر است شروع شده ؛ یعنی این است و جز اين نيست .  بنابراین مومن کسی است که به خدا و روسولش ایمان واقعی بیاورد ؛ یعنی شئون خداوند در ایمان رعایت بشود . توحید ، نبوت، امامت، قيامت و فرشتگان ، اينها همه بايد در ايمان انسان ظهور داشته باشند ؛ يعني باور به خدا ، باور به قيامت ، باور به فرشتگان ، باور به انبياء و باور به قرآن ، که اينها همگی از شئون توحيد است .
تمام نکتۀ اين آيه شریفه اين است که :
« ثم لم یرتابوا » ایمانشان ایمانی باشد که درب هر گونه شک و تردیدی به رویش بسته باشد . تقريباً شعبه‌اي از ايمان وجود مقدس حضرت اميرمؤمنان علی علیه السلام باشد که فرمود: «لو کشف الغطاء ما ازددت يقينا» بحار الانوار 4/304 ، باب 12 . یعنی ؛ اگر همه پرده های غیب کنار زده شوند ، چیزی به ایمان من اضافه نمی گردد .
حال اين ايمانی که مومنش را مورد بشارت قرار داده است از کجا بايد تحصيل بشود ؟  با مراجعه به قرآن و مطالعه در سه کتاب آفاق ( هستی و جهان ) و کتاب انفس (وجود انسان ) و کتاب وحی و قرآن کریم ، که کتاب تشریع نام دارد و پس از اندیشدن و تفکر در آیات این سه کتاب ، لایه های جهل و نادانی از بین می روند و انسانی که دارای قلب سلیم است نسبت به این سه حقیقت علم پیدا می کند ، در آن صورت موتور محرکه وجود او  روشن می گردد و قلبش با خدا گره می خورد .
 مي‌شديم همان روزگار اول اين کتاب انفس ما را راهنمايي مي‌کند به پروردگار يک ايماني براي ما مي‌سازد و کتاب آفاق و کتاب تشريع که (لم يرتابوا) خواهد بود.


منبع : مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی
  1466
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      دنیا در کلام امام مجتبی (ع)
      برترین کارها در ماه رمضان
      خواسته های انسان
      مسیر درست خدیجه کبری(س)
      فرشتگان الهی
      مهمانی ویژه
      ضیافت ویژه با مهمانداری­ اختصاصی
      پیوند زندگی با اولیای الهی
      در ماه رمضان، ربنا را بخوانید
      عبادت‌هاى سحرگاهى

بیشترین بازدید این مجموعه

      داستانى عجيب از برزخ مردگان
      تقوا در روايات‏
      ماوراى هفت آسمان‏
      انواع صدقه‏
      نتيجه شوم مستى‏
      قابل توجه زنان آزاردهنده به همسر
      حسادت
      دعا برای دختر دار شدن
      امام عصر(عج)
      در ماه رمضان، ربنا را بخوانید

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز