فارسی
جمعه 22 آذر 1398 - الجمعة 16 ربيع الثاني 1441

  3162
  1
  0

چهار نعمت: قرآن، پيامبر، اهل بيت، عقل

حسين انصاريان، قم، مركز علمي تحقيقاتي دارالعرفان،‌[بي تا]،30 صفحه، جيبي.
پژوهشي است روايي و قرآني درباره چهار نعمت معنوي كه خداوند متعال به بشرهديه كرده است كه عبارت اند از: قرآن، پيامبر(ص)، اهل بيت(ع) و عقل. در كتاب حاضر كه متن پياده شده يكي از سخنراني هاي اخلاقي استاد حسين انصاريان مي باشد، با بهره گيري از آيات و روايات، برخي از نعمت هاي مهمي كه خداوند در اختيار بشر قرار داده است كه به واسطه اين نعمت ها و بهره گيري صحيح از آن ها سعادت بشر تضمين مي شود، مورد توصيف قرار مي گيرد.
نگارنده، نخست به نعمت عقل اشاره كرده و آن را ميوه پرمنفعت آفرينش توصيف نموده و آثار و بركات پيروي از عقل را در ضمن بيان چند روايت بررسي مي نمايد. سپس به نعمت قرآن و نقش هدايت گري و شفاي بيماري هاي معنوي و روحي انسان ها پرداخته شده و اين كتاب آسماني را كتاب نصيحت و موعظه معرفي نموده است. در ادامه به توصيف پيامبر اسلام(ص) به عنوان يكي ديگر از نعمت هاي معنوي و بزرگ خداوند اشاره شده و اطاعت از آن حضرت همسنگ اطاعت از خداوند شمرده شده است. وي، پيامبر(ص) را عامل رهايي انسان ها از جهل و ظلمت معرفي كرده و حقوق پيامبر(ص) را كه امت او بايد رعايت كنند مهم ارزيابي كرده است. ايشان، اهل بيت پيامبر(ص) را نيز يكي ديگر از نعمت هاي مهم خداوند نسبت به ما دانسته و طبق برخي از روايات آنها را كشتي نجات انسان هايي دانسته كه سوار اين كشتي شده تا از طوفان هاي سهمگين دنيا رهايي يابند.
نويسنده، اهميت توسل به اهل بيت پيامبر(ص) و محبت ايشان و چنگ زدن به ولايت آنان را والا توصيف كرده و داستان هايي در اين زمينه نقل مي نمايد. در پايان كتاب به اهميت گريه كردن و اشك ريختن و آثار مفيد آن به ويژه گريه كردن بر حضرت سيد الشهداء (ع) اشاراتي گرديده است.


منبع : روابط عمومی و امور بین الملل مرکز علمی تحقییقاتی دارالعرفان الشیعی
  3162
  1
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    مناجات عارفان
    اندیشه در اسلام
    تفسیر حکیم (جلد1) قسمت دوم
    پنج نعمت
    شرح دعاء كميل (انگليسي)
    قيمت عمر
    عقل: محرم راز ملکوت
    مقام حضرت خديجه (س)
    تفسیر و شرح صحیفه سجادیه (جلد2)
    ارزش کتاب و کتابخوانی

بیشترین بازدید این مجموعه

      ترجمه مفاتيح الجنان
      تفسیر حکیم (جلد2)
      تفسیر حکیم (جلد3)
      تفسیر و شرح صحیفه سجادیه (جلد2)
      دیار عاشقان: تفسيرجامع صحيفه سجاديه حضرت زين العابدين ...
      عرفان اسلامي: شرح مصباح الشريعه (جلد 6)
      عرفا چگونه مي بينند؟
      معرفت دینی
      اسلام و علم و دانش
      شرح دعاء كميل

 
نظرات کاربر
علی حسنی
1- پیامبر اکرم ص هم جزء اهل بیت هستند. 2- چه اصراری داریم که عقل در در کنار ثقلین بیاوریم مگر پیامبر مکرم اسلام ما را به این دور سفارش نکردند چرا تشعشع از نور معصوم (عقل) را هم تراز با جایگاه والای ثقلین بکار می بریم ...
پاسخ
0     0
8 فروردين 1390 ساعت 3:11 بعد از ظهر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز