فارسی
سه شنبه 19 فروردين 1399 - الثلاثاء 13 شعبان 1441

  536
  0
  0

درخواست مهرورزى براى ذريّه

مهرورزى مثبت از چنان ارزشى برخوردار است كه ابراهيم مهربان از خداى مهربان براى ذريه و نسلش در قلوب مؤمنان درخواست مهربانى و مهرورزى مى كنند :
رَبَّنَا إِنِّى أَسْكَنتُ مِن ذُرِّيَّتى بِوَادٍ غَيْرِ ذِى زَرْعٍ عِندَ بَيْتِكَ الُْمحَرَّمِ رَبَّنَا لِيُقِيمُوا الصَّلوةَ فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوِى إِلَيْهِمْ وَارْزُقْهُم مِنَ الَّثمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ يَشْكُرُون .
پروردگارا ! من برخى از فرزندانم را در درّه اى بى كشت و زرع نزد خانه حرمت يافته ات سكونت دادم ؛ پروردگارا ! براى اين كه نماز را بر پا دارند ؛ پس دل هاى گروهى از مردم را به سوى آنان علاقمند و متمايل كن ، و آنان را از انواع محصولات و ميوه ها روزى بخش ، باشد كه سپاس گزارى كنند
بايد به اين نكته مهم توجه داشت كه ذريه ابراهيم عليه السلام فقط اسماعيل و اسحاق و فرزندشان در زمان خودشان نمى شود بلكه كلمه ذريه ، شامل نسل مؤمن ابراهيم عليه السلام و به ويژه امامان معصوم و اهل بيت پيامبر قدس سرهما كه همه از ذريه ابراهيم اند ، مى شود .
چنان كه در روايات زيادى به اين معنا اشاره شده است ، از جمله در روايتى از اميرالمؤمنين عليه السلام نقل شده كه فرموده : « نَحْنُ آلُ إبْراهِيْمَ »  .
علامه مجلسى روايات متواتره اى از طريق شيعه و اهل سنت در كتاب با عظمت بحار الأنوار نقل مى كند كه دوستى نسبت به اهل بيت قدس سرهما و عشق ورزى به آنان و يارى نمودن ايشان و اعتقاد به امامتشان واجب است . آن مرد بزرگ روايات مستفيضه اى را نقل مى كند كه مقصود از ذريّه در دعاى ابراهيم كه براى آنان در قلوب مؤمنان درخواست محبّت مى كند نيز اهل بيت و امامان معصوم قدس سرهما هستند .
آنان كه خواهان سعادت و خوشبختى در دنيا و آخرت اند لازمه تأمين اين سعادت شناخت اهل بيت و امامان معصوم قدس سرهما است كه نتيجه قهرى آن مهرورزى و عشق و محبّت به آنان است .                                             


منبع : برگرفته از کتاب با کاروان نور استاد حسین انصاریان
  536
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    برکت وجود امام زمان(عج)
    وارثان زمین
    مقام عصمت حضرت علی اکبر(ع)
    اقتدا به حضرت علی اکبر(ع)
    اثرگذاری قاری قرآن
    دقت در آفرینش
    خدایا! من به وسیلهٔ خودت، خودت را شناختم
    حق گوی در بیان حضرت سجاد (ع)
    مقام و منزلت عظیم قمر بنی‌هاشم
    غبطه به مقام حضرت عباس (ع)

بیشترین بازدید این مجموعه

      شناخت توحید
      اثر كمك به نيازمندان‏
      تشبيه لطيف از دوست حقيقى‏
      امام مهربان
      دعا برای دختر دار شدن
      امام زمان(عج) مشتاق دیدار شما
      دلایلی که از امام زمان(عج) دور هستیم
      معیار صد درصد حق
      وارثان زمین
      برکت وجود امام زمان(عج)

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز